تیم تحریریه اکووات: در هنگام خرید چراغ توکار ال ای دی به نکات مهمی مثل متناسب بودن قطر چراغ توکار با اندازه‌ای که برای آن در نظر گرفته‌ایم و یا میزان مصرف چراغ توجه داشته داریم. نکات مهمتری نیز وجود دارد که در این مقاله با شما مرور خواهیم کرد.

چطور یک چراغ توکار ال ای دی مناسب انتخاب کنیم؟ برای شما توضیح می‌دهیم:

۱- دمای رنگ مناسب.

در هنگام خرید باید چراغ ال ای دی توکار با دمای رنگ مناسب با کاربری انتخاب کنید. بسیاری از افراد از چراغ توکار ال ای دی به عنوان جایگزینی برای چراغ‌های توکار هالوژن استفاده می‌کنند. باید توجه داشته باشید که چراغ‌های هالوژنی دمای رنگی حدود ۳۰۰۰ درجه کلوین دارند، یعنی رنگ آفتابی تولید می‌کنند. به همین دلیل می‌بایست توجه داشته باشید که در چه فضایی و برای چه مصرفی می‌خواهید چراغ توکار تهیه کنید. در فضایی مثل مثل آشپزخانه بهتر است از نورهای آفتابی استفاده کنید و در سالن‌های مطالعه از نور طبیعی.

مقایسه دمای نور چراغ توکار با کیفیت اکووات با چراغ توکار معمولی - چراغ توکار ال ای دی

مقایسه دمای نور مناسب (آفتابی) با فضای آشپزخانه (سمت چپ) با دمای نور نامناسب (مهتابی – سمت راست)‌

۲- چراغ توکاری که انتخاب می‌کنید CRI بالای ۹۰ داشته باشد.

CRI یا همان شاخص نمود رنگ معیاری است برای سنجش کیفیت نوری که چراغ تولید می‌کند. CRI هر چراغ مشخص می‌کند که نور تولیدی توسط این چراغ چه قدر به نور خورشید نزدیک است. پس اگر مبل چرم گران قیمتی دارید که می‌خواهید به خوبی به چشم بیاید، یا قصد دارید تزیینات آشپزخانه‌تان به خوبی جلوه کنند، سراغ چراغ‌هایی بروید که CRI بالایی دارند.

چراغ‌های هالوژن قدیمی و چراغ‌های حبابی بالاترین میزان CRI را بین انواع روشنایی دارند. شاخص نمود رنگ این چراغ‌ها حدود ۹۹-۱۰۰٪ است که به این معنی است که این چراغ‌ها نور با کیفیت فوق العاده‌ای از خود تولید می‌کنند. اغلب چراغ‌های ال ای دی موجود در بازار شاخص نمود رنگی در حدود ۸۰ دارند. این میزان از شاخص نمود رنگ برای بسیاری از استفاده‌های تجاری، صنعتی و حتی خانگی مناسب است ولی اگر نمی‌خواهید کیفیت روشنایی منزل یا فروشگاه‌تان و به دنبال آن جلوه تزیینات و وسایل‌تان ۲۰٪ کمتر شود، باید سراغ چراغ‌های ال ای دی با CRI بالای ۹۰ بروید.

تصویر زیر به خوبی تفاوت چراغ‌های ال ای دی با  CRI بالا و پایین را نمایش می‌دهد. خودتان مقایسه کنید.

مقایسه شاخص نمود رنگ چراغ توکار با کیفیت اکووات با چراغ توکار ال ای دی - - چراغ توکار ال ای دی

مقایسه شاخص نمود رنگ چراغ توکار با کیفیت (سمت چپ) با چراغ توکار ال ای دی معمولی (سمت راست)

زندگی خودتان را خسته کننده نکنید. تفاوت دو تصویر فوق به خوبی نشان می‌دهد که با انتخاب چراغ مناسب، چه میزان کیفیت زندگی‌تان تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

۳- گارانتی را فراموش نکنید.

وقتی بحث طول عمر چراغ‌ها و لامپ‌های ال ای دی می‌شود همه شرکت‌ها مدعی می‌شوند که چراغ‌هایی که تولید می‌کنند حداقل ۲۰۰۰۰ ساعت عمر مفید دارند. البته که درست می‌گویند و چیپ‌های ال ای دی تا بیش از ۷۰٫۰۰۰ ساعت عمر مفید دارند ولی دیگر اجزای این چراغ‌ها چه قدر عمر می‌کنند؟ درایوری که در جعبه چراغ توکار ال ای دی به شما فروخته می‌شود چه قدر عمر می‌کند؟ ما به شما توصیه می‌کنیم که چراغی را انتخاب کنید که حداقل بیش از عمر معمول یک درایور به شما ضمانت تعویض بدهد، و اینکه گارانتی چراغ شامل تمامی قطعات چراغ شود، نه فقط چیپ‌ها و قطعات تولید کننده نور. برای اینکه بعد از خرید چراغ و در صورت بروز خرابی‌های احتمالی به دردسر نیافتید چنین گارانتی‌هایی می‌توانند کارایی داشته باشند، اغلب هم دارند.

۴- چراغ توکاری انتخاب کنید که هیت‌سینک مناسبی داشته باشد.

بدون یک هیت‌سینک (دفع کننده گرما) مناسب قطعات حیاتی چراغ خیلی زودتر از آن چه که فکرش را بکنید خراب می‌شوند. دمای بالا و گرمای ایجاد شده توسط درایور اثرات مخربی بر کارایی و دوام این قطعات دارد. طراحی و ساخت یک ساختار برای دفع گرما (هیت‌سینک) نیازمند مواد اولیه با کیفیت و دانش تخصصی بالاست. کاهش هزینه‌ها در این بخش یکی از دلایل اصلی ارزان‌تر شدن لامپ‌ها و چراغ‌های ال ای دی است. برای اطمینان از این مسئله فقط کافی است مقایسه‌ای بین قیمت لامپ‌ها و چراغ‌هایی که هیت سینک آلومینیومی و چراغ‌هایی که هیت‌سینک پلاستیکی دارند بکنید.

نگاهی به تصویر زیر بیاندازید.

مقایسه هیت سینک چراغ توکار با کیفیت ال ای دی با چراغ توکار ال ای دی معمولی - چراغ توکار ال ای دی

مقایسه هیت سینک چراغ ال ای دی توکار با کیفیت (سمت چپ) با نحوه دفع گرما توسط یک چراغ توکار ال ای دی با هیت سینک نامناسب (سمت راست).

مشاهده می‌کنید که در چراغ سمت راست تصویر، تمامی گرما در بدترین مکان ممکن، یعنی منطقه‌ای که چیپ‌های ال ای دی قرار گرفته‌اند متمرکز شده است. بعد از گذشت مدتی این گرما باعث آسیب دیدن قطعات داخلی و چیپ‌های مولد نور می‌شود. در حالی که تصویر سمت چپ نشان می‌دهد که چطور یک هیت سینک مناسب باعث می‌شود تا گرما به طور کامل به پوسته بیرونی چراغ هدایت شود و نواحی مرکزی، جایی که چیپ‌ها و قطعات داخلی قرار دارند، خنک بماند.

۵- حتما مشورت کنید.

از فروشگاهی خرید کنید که کارشناسان فروش آمادگی آن را داشته باشند که به سوالات شما پاسخ بدهند و در مورد انتخاب بهترین چراغ شما را راهنمایی کنند. کارشناسان فروش اکووات همواره آماده‌اند تا به صورت حضوری و یا تلفنی به سوالات شما پاسخ بدهند و بهترین گزینه‌های ممکن را برای شما معرفی کنند.

محصولات تولیدی شرکت اکووات از بهترین مواد اولیه طراحی و ساخته شده‌اند. حداقل CRI چراغ‌های توکار و سقفی اکووات ۹۵ است و تمامی محصولات این شرکت سه سال ضمانت بی قید شرط دارند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اطلاع از قیمت محصولات با شماره ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا پل‌های ارتباطی دیگر با ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print