تیم تحریریه اکووات: انتخاب نوع رفلکتور و زاویه تابش به هنگام خرید چراغ موضوعی است که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رفلکتور وظیفه بازتابش نور در لامپ را به عهده دارد، زاویه پخش نورهای متفاوت کاربری‌های مختلفی را برای چراغ به ارمغان می‌آورند. این مقاله به اهمیت رفلکتور و زاویه پخش نور میپردازد.

اهمیت رفلکتور و زاویه پخش نور در لامپ‌های LED

رفلکتور وظیفه بازتابش نور در لامپ را به عهده دارد، خصوصا زمانی که نور نقطه ای مورد نیاز باشد، نقش بازتاب کننده پر رنگ تر می گردد. جنس ر‌فلکتور عموما از آلومینیوم و یا آلومینیوم با آبکاری کروم می باشد؛ هرچه سطح رفلکتور براق تر و صیقلی تر باشد، بازده رفلکتور بالاتر می رود.

لامپ های رفلکتوری برای جهت دادن به نور مورد استفاده قرار می گیرند؛ نور خروجی از این لامپ ها برای تابش برروی کالای مورد نظر طراحی شده و دو مزیت عمده به همراه دارد: اول آنکه نور اضافی به بقیه محیط نمی تابد و از هدر رفتن نور جلوگیری می شود(صرفه اقتصادی). مزیت دوم و مهمتر آنکه: نوری که قرار است یک کالا را در ویترین روشن کند، برای چشم مشتری زدگی ایجاد نمیکند. نورپردازی به قصد نمایش کالا انجام می شود حال آنکه نور مستقیم که به چشم تابیده می شود بسیار نامطبوع می باشد.

بسیاری از تولید کنندگان مطرح در زمینه لامپ و چراغ LED برای لامپ های خود چند مدل رفلکتور با زاویه پخش متفاوت ارائه می دهند. رفلکتور های ۱۰ و ۲۰ درجه برای سقفهای بلند (۳٫۵ متر الی ۵ متر) و رفلکتور های ۳۰ درجه برای سقفهای متوسط (۲٫۸ متر الی ۳٫۵ متر) و رفلکتور ۴۰ درجه برای نور نیمه دیفیوز (تقریباً غیر نقطه ای). اکووات لامپ های AR111 خود را در دو مدل رفلکتور ۲۰ و ۴۰ درجه ارائه می کند و برای فروشگاههای دارای سقف بلند، متوسط، کوتاه و دکوراسیون نیازمند نورِ پخش، محصول مرتبط با کاربرد دارد. در تصویر زیر تفاوت دو رفلکتور ۲۰ و ۴۰ درجه را در لامپ‌های AR111 مشاهده می‌کنید.

اهمیت رفلکتور و زاویه پخش نور در لامپ‌های LED - تفاوت رفلکتورهای ۲۰ و ۴۰ درجه

در این مقاله در رابطه با اهمیت رفلکتور و زاویه پخش نور خواندیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و همچنین کسب مشاوره در زمینه روشنایی می‌توانید از طریق شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی، با ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print