تیم تحریریه اکووات: بعضی از کارها در نظر ما ساده به نظر می‌رسند و احساس می‌کنیم نیازی به کمک مشاور یا متخصص آن موضوع نداریم، مثل چیدمان و دکوراسیون داخلی یا نورپردازی و طراحی روشنایی. امروزه نورپردازی و طراحی روشنایی خیلی بیشتر از قبل به یک شاخه علمی شبیه شده است و نقش طراح روشنایی اهمیت بیشتری از قبل پیدا کرده است. این مقاله از وبلاگ اکووات به توضیح اهمیت نقش طراح روشنایی و نورپردازی می‌پردازد و در نهایت قصد داریم برای‌تان توضیح دهیم که چرا برای نورپردازی و روشنایی به کمک متخصص روشنایی نیازمندیم؟ با اکووات همراه باشید.

اگر فکر می‌کنید که طراحی روشنایی و نورپردازی کار ساده‌ای است، لازم است دوباره فکر کنید. طراحی روشنایی مفهوم جدیدی در طراحی معماری است که پشتوانه علمی دارد. داشتن دید و ذوق هنری در زمینه طراحی پیش نیاز اصلی طراحی روشنایی مدرن و مناسب است. کسی که امروزه به عنوان طراح روشنایی و نورپردازی فعالیت می‌کند بایستی در زمینههای مختلف مثل اپتیک، فیزیک، برق و معماری داشته باشد تا بتواند به خوبی نیازهای مشتریان را برطرف کند. همچنین با ظهور تکنولوژی‌های جدیدتری مثل اینترنت اشیاء و گسترش روشنایی انسان محور، نقش طراح روشنایی در به کار بستن این اصول پر رنگ‌تر شده است.

اهمیت نقش طراح روشنایی و نورپردازی (یا چرا برای پروژه روشنایی بعدی خود به طراح روشنایی نیاز دارید؟)

همانطور که پیش‌تر گفتیم، طراحی روشنایی امروزه آمیخته‌ای از علم و هنر است. بخش فنی ماجرا مربوط به محاسبات، آیین‌نامه‌ها و ابزارها می‌شود و بخش خلاق آن به بهبود تجربه ما از روشنایی و موارد زیبایی شناسانه می‌شود. یک طراح روشنایی و نورپردازی کاربلد می‌تواند به خوبی فاصله‌ها و اختلافاتی که میان این دو بخش هست را از طریق یک طراحی مناسب رفع کند.

طراح روشنایی و نورپردازی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

پروسه طراحی روشنایی با یک سوال کلیدی آغاز می‌شود: هدف ما از روشنایی چیست؟ یک طراح روشنایی و نورپردازی بایستی تسلط لازم در زمینه‌های مختلفی داشته باشد تا علاوه بر افزایش کیفیت روشنایی بتواند هزینه‌های مربوط به این بخش را نیز کاهش دهد؛ از جمله:

زیبایی شناسی

یکی از وظایف طراح روشنایی و نورپردازی این است که تمامی اهداف و نکاتی که معماران در طراحی خود اعمال کرده‌اند تا ساختمان را برای حاضرین مشخص کنند و حتی زیبایی دیگری به آن ببخشند.

کارایی و فاکتورهای انسانی

وظایف یک طراح روشنایی و نورپردازی در این بخش به طور موردی به شرح زیر می‌باشد:

  • استفاده حداکثر از نور طبیعی و چراغ‌هایی که دمای رنگ نور آن‌ها در محدوده نور طبیعی قرار می‌گیرد.
  • طراحی روشنایی منطبق بر سیکل طبیعی شبانه‌روزی بدن ما به منظور بهبود تمرکز و خلاقیت و همچنین تضمین سلامت حاضرین.
  • استفاده از میزان نور کافی به منظور جلوگیری از روشنایی بیش از حد. روشنایی بیش از حد به عنوان یکی از مشکلات رایج در مراکز تجاری و ساختمان‌های مسکونی به حساب می‌آید که بایستی به آن توجه ویژه داشت.
  • طراحی روشنایی بر اساس اصول و قواعد منتشره توسط نظام مهندسی و آیین‌نامه‌های رسمی کشور.
  • استفاده از سیستم‌های کنترل کننده روشنایی مناسب و یکپارچه و یا طراحی سیستم روشنایی با قابلیت استفاده از سیستم‌های کنترل هوشمند در آینده.

روشنایی پایدار

طراح روشنایی و نورپردازی بایستی از روش‌ها، ابزارآلات و تکنولوژی‌هایی استفاده کند که از نظر کارایی، مصرف انرژی و حفاظت از محیط زیست در بالاترین سطح ممکن باشند. به همین دلیل است که استفاده از لامپ و چراغ‌هایی با مصرف انرژی بالا و یا استفاده از چراغ‌هایی که با گاز جیوه پر شده‌اند توسط هیچ کدام از طراحان روشنایی توصیه نمی‌شود.

هزینه و قیمت

طراح روشنایی و نورپردازی باید این توانایی را داشته باشد که در همان مراحل اولیه و پس از تعیین نوع روشنایی مورد نیاز، هزینه روشنایی و بودجه مورد نیازش را  به صورت دقیق محاسبه کند. این کار علاوه بر بهبود برنامه‌ریزی و نظم‌دهی، موجب می‌شود تا با ایجاد فضای رقابتی در میان تولیدکنندگان و فروشندگان نیز می‌شود که در نهایت باعث کاهش هزینه‌های تولید می‌گردد.

استفاده از لامپ و چراغ‌های ال ای دی، سیستم‌های کنترل هوشمند، دیمر، سنسورهای حساس به حضور و نور نیز تا حد زیادی باعث کاهش هزینه‌های مصرف انرژی می‌شود.

یکی از وظایف طراح روشنایی و نورپردازی این است که تمامی اهداف و نکاتی که معماران در طراحی خود اعمال کرده‌اند تا ساختمان را برای حاضرین مشخص کنند و حتی زیبایی دیگری به آن ببخشند.

 جمع بندی

در این مقاله در رابطه با اهمیت انتخاب طراح روشنایی و نورپردازی مناسب و تفاوت‌هایی که یک طراح متخصص و کاربلد می‌تواند در روشنایی ساختمان شما ایجاد کند صحبت کردیم. گفتیم که روشنایی از دو جنبه کارایی و زیبایی بررسی می‌شود و آن طراح روشنایی و نورپردازی موفق خواهد بود که بتواند این دو فاکتور را به بهترین نحو ارائه کند. در کشور ما رده‌بندی و مرجع رسمی برای معرفی طراحان روشنایی کاربلد و آزموده وجود ندارد. اما می‌توانید با بررسی نمونه کارها، متد کاری، گواهینامه‌های فنی و همچنین حسن شهرت، طراح روشنایی مد نظر خود را انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با طراحی پروژه‌های روشنایی و نورپردازی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print