تیم تحریریه اکووات: بیمارستان لینکلن در شهر لینکلن ایالت نبراسکا در امریکا، با مساحتی بالغ بر ۲۷۹هزار متر مربع به تازگی و در راستای طرح نوسازی، تجهیزات روشنایی و چراغ‌های خود را به چراغ و روشنایی LED ارتقا داده است. این مقاله اکووات به بررسی عملکرد سیستم روشنایی هوشمند بیمارستان لینکلن پرداخته است.

جدای از بحث کاهش مصرف انرژی و کمتر کردن هزینه‌های عملیاتی بیمارستان، این تغییرات می‌توانند در راستای تقویت مدیریت مرکزی و تفکر آینده‌نگر به مدیران بیمارستان کمک‌های قابل توجهی کنند. افزایش بهره‌وری و کارایی پزشکان و کارکنان بیمارستان، و بهبود پروسه درمان بیماران نیز نکاتی بوده است که در جریان اجرای این تغییرات مد نظر مدیران این بیمارستان بوده است.

بررسی عملکرد سیستم روشنایی هوشمند بیمارستان مرکزی شهر لینکلن امریکا

نتایج بررسی‌ها نشان داده است که روشنایی هوشمند بیمارستان به طور مستقیم بر سرعت گرفتن روند تشخیص بیماری‌های مزمن، افزایش کارایی و خلاقیت کارکنان و کادر پزشکی، و بهبود میزان رضایت کارمندان و اعضای کادر پشتیبانی بیمارستان، تاثیر داشته است.

در ادامه چند نتیجه مهمی که سیستم روشنایی هوشمند بیمارستان برای مدیران بیمارستان لینکلن به ارمغان آورده است را با هم مرور می‌کنیم:

تنظیم نور محیط بر اساس اتفاقات محیط: در زمان‌های ویژه، مثل زمانی که پزشکان قصد بررسی تصاویر رادیولوژی را دارند، سیستم روشنایی هوشمند بیمارستان، با تشخیص وضعیت بر اساس داده‌هایی که از محیط جمع‌آوری می‌کند، نور محیط را کمتر کرده تا پروسه تشخیص از روی تصویر دقیق‌تر و بهتر انجام شود.

سیستم‌های روشنایی از قبل برنامه‌ریزی شده: سیستم‌های از پیش برنامه‌ریزی شده بر اساس فعالیت دیگر تجهیزات موجود در محیط نور خود را تنظیم می‌کنند. برای مثال وقتی که دستگاه تصویربرداری اشعه ایکس روشن باشد، سیستم کنترل روشنایی میزان نور محیط را بر روی مقدار مشخصی قرار می‌دهد که مناسب پروسه تصویربرداری است. با اتمام تصویربرداری نور به حالت قبلی خود برمی‌گردد.

سنسورهای حساس به حضور افراد: سنسورهای حساس به حضور افراد در دفاتر و اتاق‌های استراحت پزشکان کار گذاشته شده‌اند. طریقه کار آن‌ها بسیار ساده اما در کاهش مصرف انرژی بسیار تاثیرگذار است. هر زمان که کسی در اتاق حضور داشته باشد سنسور عمل کرده و چراغ روشن می‌شود و با خروج افراد خاموش می‌شود.

روشنایی شخصی‌سازی شده: کارکنان اداری بیمارستان بر اساس سلیقه و راحتی میزان نور محیط کارشان را در طول روز تنظیم می‌کنند. سیستم روشنایی هوشمند بیمارستان به طور دائم در حال ثبت عادات روشنایی کارکنان است و رفته رفته به طور خودکار کنترل نور را در دست می‌گیرد. علاوه بر افزایش میزان راحتی کارکنان، میزان مراجعه این افراد به بخش پشتیبانی فنی نیز کاهش یافته است.

با نگاهی کلی به تغییرات ایجاد شده در این بیمارستان متوجه می‌شودیم که روشنایی هوشمند بیمارستان ، عواید بسیاری برای این مجموعه به همراه داشته که مهم‌ترین آن عواید راحتی و آرامش بیشتر بیماران و کارکنان مجموعه بوده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با پروژه‌های روشنایی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print