تیم تحریریه اکووات: هنگام ورود به سینما یا محیط تاریک و برعکس هنگام ورود به یک محیط پرنور یا روشن شدن لامپ های پرنور برای لحظاتی دید انسان مختل می گردد؛ به مجموعه فرایند هایی که در چشم انسان اتفاق می افتد تا به سطح روشنایی عادت کند تطابق چشم می گویند.

چشم انسان دو مکانیزم در تطابق میزان نور محیط دارد:

اولین عکس العمل چشم تنگ یا گشاد شدن مردمک می باشد که در کمتر از ثانیه اتفاق می افتد. اما این پدیده تنها تا حدودی قادر است میزان نور ورودی را کنترل نماید. مردمک چشم انسان از نظر قطر می تواند به کوچکی ۱٫۵ میلی متر و به بزرگی ۸ میلی متر شود؛ میزان نور متناسب با مساحت مردمک بوده و در نتیجه میزان نوری که وارد چشم می شود می تواند در نتیجه ی تغییر قطر مردمک ،حدود ۳۰ برابر تغییر کند و میزان تطبیق می تواند تا ۳۰ برابر گردد.

تطابق چشم چیست؟ یا چرا طول می‌کشد تا به تاریکی عادت کنیم؟

 

دومین مکانیزم، نوعی واکنش شیمیایی در چشم است؛ اگر شخصی برای مدت طولانی در نور شدید قرار بگیرد نسبت زیادی از مواد فوتو شیمیایی هم در شبکیه تجزیه می شوند. به این علت غلظت مواد شیمیایی حساس به نور باقیمانده در سطح شبکیه به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و حساسیت چشم به نور نیز بهمان نسبت کاهش می یابد. به این حالت تطابق به نور گفته می شود.از طرف دیگر وقتی شخص برای مدت طولانی در تاریکی بماند اجراء تجزیه شده دوباره به پیگمانهای حساس به نور تبدیل می شوند. در نتیجه پیگمان های حساس به نور در شبکیه افزایش می یابند. به این حالت تطابق به تاریکی گفته می شود. به همین دلیل وقتی شخص از یک مکان روشن به مکان تاریکی می رود ،در ابتدا به دلیل کم بودن غلظت مواد فوتو شیمیایی موجود در شبکیه قادر به دیدن هیچ چیز نیست. با گذشت زمان کم کم اجزاء تجزیه شده به سلولهای حساس به نور تبدیل می شوند و شخص می تواند بهتر از قبل اجسام را تشخیص دهد. مدت زمان این فرایند بین ۱۰ دقیقه تا ۴۰ دقیقه متغیر است.

با توجه به مطلب فوق مشخص می شود که آسایش بصری و تمرکز در محیط های خانه، اداری و فروشگاهی، عملا زمانی اتفاق می افتد که توازن شیمیایی چشم برقرار شود. لذا برای لذت بردن از فیلم در سینما و تمرکز بر روی کار و مطالعه حداقل نیم ساعت زود تر در محیط حاضر شوید و به چشمان خود فرصت تطابق با سطح نور محیط را بدهید.

در این مقاله در رابطه با تطابق چشم و این که چرا طول می‌کشد تا ما به نور محیط عادت کنیم مطالبی را خواندیم. برای مشاوره در رابطه با روشنایی و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات اکووات می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و همچنین دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print