تیم تحریریه اکووات: زمانی لامپ های کم مصرف پیشتاز بازارهای روشنایی بودند. ظهور لامپ‌های کم مصرف و پس از آن لامپ‌های اف پی ال با آن ظاهر عجیبشان وضعیت مصرف انرژی را دچار دگرگونی کرد. حال با آمدن انواع مختلف چراغ و لامپ LED این ماجرا مجدد تکرار شده است. در این مقاله دلایل برتری لامپ LED و الزام به استفاده از این نوع روشنایی را با هم بررسی می‌کنیم.

لامپ LED ال ای دی یا لامپ کم مصرف و لامپ FPL ؟

اگر حدوداً ۱۰ سال قبل به بازار نورپردازی اداری سری می‌زدید، لامپ کم مصرف FPL و چراغ‌های مربوط به آن تنها گزینه موجود در بازار بود. در سال‌های اخیر رفته‌رفته این لامپ‌ها جای خود را به لامپ LED داده و در حال حذف شدن از بازار روشنایی می‌باشد. البته همچنان به دلیل قیمت کمتر، هنوز بسیاری از سازندگان به لامپ FPL اقبال نشان می‌دهند ولی استفاده‌کنندگان نهایی به دلایل مختلف در حال جایگزین کردن آن‌ها با انواع چراغ‌های LED هستند. پاره‌ای از دلایل برتری LED در زیر ذکر شده است.

زیبایی لامپ LED

به دلیل انعطاف‌پذیری و تنوع ظاهری پکیج‌های LED شکل چراغ‌ها متنوع و گسترده است و بسته به تیپ طراحی معماری، شکل ظاهری و پخش نور چراغ‌های متنوعی در دسترس هستند. یکی از پرمصرف‌ترین انواع چراغ در این زمینه پنل‌های ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر هستند و در سبک معماری مربعی که از اشکال متعامد استفاده می‌کند حس مستحکم و امروزی را القاء می‌کند مانند تصویر فوق.

ارتقاء کیفیت نور لامپ LED نسبت به لامپ‌های کم مصرف

در زمان خرید به معیارهای مشخص شده بر روی جعبه دقت نمایید. در زیر نور LED‌های با کیفیت، رنگ‌ها با وضوح بیشتر به نمایش در می‌آیند و هر آنچه در زیر این نور قرار گرفته، جذاب‌تر و واقعی‌تر به نظر می‌آید. شما در هر زمینه‌ای که فعالیت داشته باشید، علاقمند هستید که مشتری شما محصول و خدمات شما را در بهترین حالت ببیند؛ همچنین کارمندان شما در این نور بهره‌وری بیشتری خواهند داشت.

حفظ شار نوری

لامپ‌ها یک عمر مفید نوری دارند؛ یعنی حتی اگر لامپ ظاهراً نسوخته ولی شار نوری آن از حد معینی بیشتر افت کند، عملاً برای شما کارایی لازم را ندارد. لامپ‌های LED رده بالا، از چیپ با کیفیت بهره می‌برند و در محدوده دمایی مشخص شده در طول عمر خود کمتر از ۲۰% افت نور دارند. از طرفی رعایت نکات مربوط به دفع حرارت و هیت سینک مناسب، باعث حفظ شار نوری در طول مدت کارکرد می‌شود.

هزینه نگهداری کمتر لامپ LED نسبت به لامپ کم مصرف

اصولاً تکنولوژی LED به دلیل عمر بیشتر، باعث صرفه‌جویی در هزینه تعمیرات و نگهداری می‌شود. شاید در وهله اول این صرفه‌جویی به نظر نیاید ولی معمولاً لامپ‌ها و چراغ‌های اداری در الکتریکی‌های محلی پیدا نمی‌شوند و شما در صورت سوختن لامپ متحمل هزینه و زمان بیشتری برای تعویض لامپ می‌شوید. چراغ‌های دارای گارانتی طولانی‌مدت خیال شما را از این بابت آسوده می‌نماید.

توجیه اقتصادی در بلند مدت

قیمت لامپ‌های LED چندین برابر لامپ‌های کم‌مصرف و سایر لامپ‌های گازی است. آنچه این لامپ‌ها را از لحاظ اقتصادی به صرفه می‌کند، مصرف کمتر برق نسبت به نسل‌های پیشین است. تحقیقات ما نشان داده هر لامپ LED بین ۱۰ الی ۱۸ ماه بعد از شروع استفاده، هزینه خود را از محل صرفه‌جویی در مصرف برق در می‌آورد.

سلامتی

به عقیده نگارنده هیچ یک از فاکتورهای فوق به اندازه سلامتی و تندرستی حاصل از استفاده‌ی این محصولات اهمیت ندارد. این که طیف نور یک لامپ فاقد ماوراء‌بنفش بوده و در ساختار لامپ از جیوه استفاده نشده است مهم‌ترین دلیل برای کسانی است که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند. همین امروز برای به‌روزرسانی نورپردازی دفترتان اقدام نمایید.

این مطالب را نیز بخوانید:

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print