تیم تحریریه اکووات: چند فاکتور مهم را همیشه باید در هنگام خرید چراغ، لامپ و لوازم روشنایی همیشه مد نظر داشته باشیم، لومن، وات و CRI یا همان دمای رنگ نور. در این مقاله قصد داریم به صورت خلاصه توضیح دهیم که شاخص کلوین چیست و دمای رنگ نور چه تاثیری بر انسان دارد ؟

دمای نور چیست؟ چه رنگ نوری مناسب مکان شماست؟ آیا این انتخاب سلیقه ای است؟ هر رنگ چه حسی به بیننده می دهد؟ و در نهایت دمای رنگ نور چه تاثیری بر انسان دارد ؟

اصولا سلیقه مردم کشورهای نزدیک به خط استوا (مثلا ایران خودمان)عموما به سمت نورهای ترکیبی و مهتابی است چراکه در طول روز زاویه خورشید عمودی تر بوده و شکست نور در جو زمین کمتر اتفاق می افتد. لذا نور حدود ۶۰۰۰ درجه خورشید را بیشتر میبینند. اما در کشورهای اسکاندیناوی و دور از خط استوا عموما رنگ های گرم پسندیده است.

اما گذشته از سلیقه، حسی که نور گرم برای انسان تداعی می کند، حس غروب خورشید و استراحت است. لذا بهترین انتخاب برای اتاق خواب و میز غذا است. وبرای محیط کار کسالت آور. همچنین نورهای رنگ طبیعی و سرد، حس آفتاب وسط روز را تداعی کرده و حس تازگی و پر انرژی بودن را تداعی می کند. به همین جهت بهترین انتخاب برای محیط کار و محیط های درمانی است و تمرکز افراد را افزایش می دهد.

لازم بذکراست که به کار بردن نور مهتابی در بلند مدت و کل طول روز وخصوصا در ساعات پایانی روز منجر به خستگی چشم و اختلال خواب می گردد. لذا بهترین انتخاب نور های ترکیبی و سفید در هنگام کار و نور زرد رنگ در هنگام استراحت و خوردن غذا می‌باشد.

 

دمای رنگ نور چه تاثیری بر انسان دارد - دمای رنگ نور کلوین چراغ ال ای دی لامپ ال ای دی

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print