تیم تحریریه اکووات: طراحان و معماران امروزی به خوبی اهمیت نقش نورپردازی داخلی را در همه فضاهای مسکونی درک کرده‌اند. روشنایی و نورپردازی داخلی نقشی کلیدی در ایجاد حال و هوای مناسب در محیط خانه و بهبود تجربه زندگی افراد بازی می‌کند. طراحان داخلی با استفاده از انواع چراغ و روشنایی های مختلف در تلاش‌اند تا تمامی نیازهایی که در رابطه با نورپردازی داخلی را برطرف کنند. این مقاله در رابطه با شیوه‌های مدرن نورپردازی داخلی و نکات مرتبط با آن نوشته شده است. با اکووات همراه باشید.

نورپردازی داخلی فضاهای مسکونی با استفاده از شیوه‌های مختلف نورپردازی و بازارهای مختلف به دنبال دست‌یابی به میزان نور بهینه برای هر کدام از اتاق‌ها و فضاهای خانه است. مهم‌ترین موضوع در این رابطه درک این موضوع است که کدام چراغ و کدام شیوه روشنایی را باید در کدام یک از فضاهای خانه استفاده کرد تا بهترین نتیجه و بهترین تجربه را از آن بدست آوریم.

طراحی و اجرای روشنایی و نورپردازی داخلی

نورپردازی عمومی اولین لایه از نورپردازی است که در نورپردازی داخلی مدرن پیاده سازی می‌شود. نورپردازی عمومی به آن لایه از نورپردازی نورپردازی گفته می‌شود که برای روشنایی کلی فضا استفاده می‌شود.از این شیوه نورپردازی برای تامین نور مورد نیاز برای کارهای روتین مانند رفت و آمد و دسترسی به نقاط مختلف خانه استفاده می‌شود. در نورپردازی عمومی بایستی توجه داشته باشید که نور بایستی به طور یکدست و در تمامی فضاهای خانه پخش شده باشد. استفاده از دیمر برای روشنایی عمومی هر کدام از بخش‌های منزل می‌تواند ایده بسیار خوبی باشد تا بتوانید میزان روشنایی کلی اتاقی که در آن هستید را با توجه به میزان نور طبیعی و حس و حال خودتان تنظیم کنید.

نورپردازی عمومی - نورپردازی داخلی مدرن

نورپردازی موضعی (General Lighting) با هدف روشن کردن کلی فضا به منظور انجام کارهای روتین، مهم‌ترین بخش از نورپردازی داخلی مدرن است.

گام‌های بعدی طراحان نورپردازی در طراحی روشنایی و نورپردازی داخلی نورپردازی موضعی و تاکیدی هستند. طراحان روشنایی حرفه‌ای و با تجربه با توجه به نوع فعالیت‌هایی که قرار است در هر کدام از محیط‌های منزل اتفاق بیافتد، نسبت به ایجاد روشنایی تاکیدی و موضعی در آن نقطه اقدام می‌کنند تا نور لازم برای انجام کارها به صورت مناسب در تمامی فضاها تامین شود. نورپردازی موضعی به نوعی از نورپردازی گفته می‌شود که هدف آن تامین نور برای انجام کارهای مختلف مثل مطالعه است. در عوض نورپردازی موضعی به نوعی نورپردازی گفته می‌شود که بدنبال روشن کردن محدوده‌ای خاص برای جلب توجه و تاکید بر شیء یا فضایی خاص است.

نورپردازی موضعی تسک - نورپردازی داخلی مدرن

نورپردازی موضعی (Task Lighting) به دنبال تامین نور لازم برای انجام کارهاست.

در نورپردازی موضعی تاکید بر روشن کردن فضاهایی است که احتمالا در آینده محل قرارگیری میزناهارخوری، یا میز مطالعه است. نورپردازی تاکیدی نیز در مکان‌هایی مثل طاقچه‌ها استفاده می‌شود که محلی برای قرار گرفتن مجسمه و اشیاء دکوری است.

نورپردازی تاکیدی - نورپردازی داخلی مدرن

نورپردازی تاکیدی (Accent Lighting) به دنبال تامین نور لازم برای تاکید بر شیء یا فضای به خصوص است.

پس از تمامی این شیوه‌های روشنایی نوبت به نورپردازی تزیینی می‌رسد. در بحث نورپردازی تزیینی باید توجه داشته باشید که این شیوه از نورپردازی می‌تواند جایگزین نورپردازی های تاکیدی و موضعی باشد ولی جایگزین کردن آن با نورپردازی عمومی چندان توصیه نمی‌شود. نورپردازی تزیینی همان طور که از اسمش مشخص است برای زیباتر کردن فضا استفاده می‌شود. در هنگام انتخاب این نوع از روشنایی بایستی به نکات مختلفی از جمله دکوراسیون و حال و هوای خانه، میزان روشنایی مورد نیاز در هر کدام از محیط‌هایی که قصد استفاده از روشنایی تزیینی را در آن دارید، ترندها و مدهای روز روشنایی و … توجه کنید. توجه داشته باشید اگر زیاد اهل ایجاد تغییرات در دکوراسیون خود نیستید چراغ یا لوستری را انتخاب کنید که با گذر زمان و تغییر مد از زیبایی‌های آن کاسته نشود.

نورپردازی تزیینی - نورپردازی داخلی مدرن

نورپردازی تزیینی با هدف زیباتر کردن فضا مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند نقش روشنایی موضعی یا تاکیدی را نیز عهده‌دار باشد.

چند نکته مهم در رابطه با نورپردازی داخلی

برای بعضی از بخش‌های خاص خانه ممکن است بخواهید از بعضی چراغ‌ها یا لوسترهای بزرگ استفاده بکنید. فراموش نکنید هدف نهایی شما در پیاده سازی روشنایی رضایت و حس مثبتی است که شما از نورپردازی منزلتان قرار است دریافت کنید. چراغ‌ها و لوسترهای بزرگ جلب توجه می‌کنند و بیشتر از اینکه نقش روشنایی داشته باشند، به مرکز ثقل فضا تبدیل می‌شوند. چراغ‌های آویز و لوسترهای بزرگ می‌توانند در آشپزخانه‌ها، بالای میز ناهارخوری، فضای هال خانه و همچنین گذرگاه‌های داخلی منزل مورد استفاده قرار گیرد.

طی چند سال اخیر قیمت لامپ و چراغ های ال ای دی افت قابل توجهی داشته است. چراغ‌های ال ای دی با توجه به مصرف کم و کیفیت نور بالایی که دارند به جایگزین‌های اصلی چراغ‌های رشته‌ای و کم مصرف تبدیل شده‌اند. استفاده از لامپ و چراغ ال ای دی در تامین روشنایی و نورپردازی منزل از لحاظ اقتصادی و بهبود کیفیت روشنایی صرفه دارد. شاید در گذشته به علت قیمت بالای چراغ‌های ال ای دی امکان تبدیل یک‌باره همه چراغ و لامپ های خانه به این نوع مدرن از روشنایی وجود نداشت اما امروزه و با کاهش قیمتی که روز به روز ادامه دارد، این امکان برای مصرف کنندگان مهیا شده است.

استفاده از لامپ و چراغ‌های ال ای دی برای تامین نورپردازی عمومی خانه بسیار توصیه می‌شود. امکان نصب دیمر، کنترل هوشمند و مصرف انرژی پایین این چراغ‌ها باعث می‌شود تا تکنولوژی ال ای دی به صدر جدول کاندیداهای استفاده به عنوان روشنایی عمومی منتقل شود. چراغ‌های توکار ضد خیرگی و پنل‌های ال ای دی، با ارائه نور یکدست و ملایم فضای خانه شما را نسبت به قبل کاملا تغییر می‌دهند.

نورپردازی داخلی - چراغ توکار ال ای دی - چراغ ادیسونی

انواع لامپ و چراغ های ال ای دی تزیینی جدید نیز به بازار عرضه شده‌اند که به خوبی می‌توانند نیازهای شما را به یک روشنایی زیبا و با کیفیت پاسخ دهند. برای مثال لامپ های ادیسونی با ظاهر قدیمی خود بهترین انتخاب برای ایجاد حال و هوای قدیمی (retro) در فضای خانه دارند. همچنین نور گرم این نوع لامپ ها فضای خانه را گرم‌تر کرده و شما علاوه بر زیبایی، از آرامشی که نور این چراغ ها با خود به همراه دارند نیز لذت خواهید برد.

در نهایت باید یادآوری کنیم که همان شیوه نورپردازی‌ای که می‌خواهید را پیاده کنید. هیچ فشاری نسبت به انتخاب سبک یا نوع خاصی از چراغ را قبول نکنید. بهترین نوع نورپردازی و روشنایی آن چیزی است که شما به عنوان کاربر نهایی آن را دوست داشته باشید. این موضوع بسیار بالاتر و مهم‌تر از مد روز است. مد روز باید به شما ایده و راهنمایی بدهد و دست شما در آنچه که می‌خواهید با نورپردازی خانه‌تان بکنید باز است. محیط خانه‌تان را آن طور که دوست دارید طراحی ولی نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که در این مورد حتما با یک متخصص مشورت کنید و توصیه‌های متخصصین روشنایی و طراحی داخلی را حتما جدی بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با پروژه‌های روشنایی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print