تیم تحریریه اکووات: در مقاله قبلی بخش اول راهنمای روشنایی فروشگاه را مرور کردیم که مربوط به انتخاب سبک نورپردازی محیط داخلی فروشگاه می‌شد. در این مقاله درمورد انواع روشنایی و شناسایی گزینه های روشنایی فروشگاه (رشته ای، ال ای دی و کم مصرف) و خصوصیات آن‌ها برایتان صحبت می‌کنیم.

گام دوم: گزینه‌های روشنایی پیش روی خودتان را بررسی کنید.

هر کدام از سبک‌های روشنایی که در بخش اول در مورد آن‌ها صحبت کردیم را می‌توانیم با استفاده از شیوه‌های مختلف روشنایی بدست آورد. شما باید از میان چراغ رشته‌ای، لامپ‌های کم مصرف و روشنایی‌های ال ای دی یک گزینه را به درستی انتخاب کنید تا نور مناسب در سرتاسر فروشگاه‌تان، ویترین‌های شما را در چشم مشتریان روشن و چشم‌گیر جلوه دهند.

لومن و دمای رنگ

تا کنون در مورد دمای رنگ و میزان روشنایی (لومن) مورد نیاز برای فضاهای مختلف صحبت کرده‌ایم. اما در این قسمت می‌خواهیم چکیده و خلاصه این صحبت‌ها را برایتان مطرح کنیم.

دمای رنگ - چراغ آفتابی مهتابی و طبیعی - راهنمای روشنایی فروشگاه

 دمای رنگ مشخص کننده زردی و سفیدی نور یک چراغ است. چراغ‌هایی که نور زرد یا به اصطلاح آفتابی دارند، دمای رنگ‌شان در محدوده ۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰ درجه کلوین قرار دارد. این عدد برای چراغ‌هایی با نور طبیعی بین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ است و نور سفید یا مهتابی دمای رنگ ۵۰۰۰ به بالا دارد. نورهای گرم فضای راحت و گرمی را برای مشتریان ایجاد می‌کنند در حالی که نورهای سردتر (سفیدتر) حال و هوای مدرن‌تری دارند.

می‌توانید از ترکیب دمای نورهای مختلف برای فضاسازی در فروشگاه خود استفاده کنید. البته توصیه می‌شود که فروشگاه‌های کوچکتر سراغ این تکنیک نروند. برای انتخاب دمای رنگ چراغ‌های خود می‌بایستی به میزان نور طبیعی دریافتی از فضای باز، ارتفاع سقف، مساحت فروشگاه و رنگ دیواره‌های فروشگاه توجه داشته باشید.

لومن همان معیار سنجش میزان نوری است که توسط یک چراغ تولید می‌شود. در واقع هر چه یک چراغ لومن بالاتری داشته باشد یعنی میزان نور بیشتری تولید می‌کند، به همین دلیل نیز لومن نسبت وات معیار معتبرتری برای انتخاب چراغ است. خلاصه این که اگر محیط فروشگاه‌تان را روشن‌تر می‌خواهید باید چراغی با لومن بیشتر انتخاب کنید. با یک حساب سر انگشتی می‌توانید بفهمید که آیا نور فروشگاه‌تان به اندازه کافی است یا خیر. طریقه این محاسبه را در بخش بعدی آموزش می‌دهیم.

چه نوع چراغی لازم است؟

برای طراحی نورپردازی یک فروشگاه لازم است انواع مختلف چراغ‌ها را نیز بشناسید. همان طور که پیش از این گفتیم چراغ‌ها بر اساس نحوه تولید روشنایی به سه دسته رشته‌ای، کم مصرف و ال ای دی دسته بندی می‌شوند. در باره تفاوت‌های هر کدام از این خانواده‌ها پیش از این صحبت کرده‌ایم. چراغ‌های ال ای دی نسبت به دو خانواده دیگر انرژی به مراتب کمتری مصرف می‌کند، طول عمر طولانی‌تری دارد، کیفیت نور آن بیشتر است و می‌توان از آن برای روشنایی فروشگاه‌های مختلف استفاده کرد.

فروشگاه‌های زیادی از چراغ‌های ال ای دی برای روشنایی استفاده می‌کنند و صنعت ال ای دی رشد چشم‌گیری در این چند سال اخیر داشته است. چراغ‌های ال ای دی در مدل‌های متنوع عرضه می‌شوند و تقریبا تمامی نیازهای روشنایی فروشگاه را برطرف می‌کنند.

شناسایی گزینه های روشنایی فروشگاه - مدل های مختلف چراغ های ال ای دی قابل استفاده در روشنایی و نورپردازی فروشگاه - راهنمای روشنایی فروشگاه

رایج‌ترین مدل‌های چراغ‌های ال ای دی در تصویر فوق نشان داده شده است. شما می‌توانید هر کدام از این شیوه‌ها را با میزان روشنایی و دمای رنگ مد نظر خود استفاده کنید.

منتظر بخش‌های بعدی راهنمای روشنایی فروشگاه باشید. با اکووات بمانید. 

بیشتر بخوانید:

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print