تیم تحریریه اکووات: این روزها روشنایی مراکز تجاری به موضوعی فراتر از روشن کردن فضا تبدیل شده است. در این مقاله از وبلاگ اکووات مهمترین نکات مد نظر طراحان روشنایی و نورپردازی پیرامون روشنایی مراکز تجاری در سال ۲۰۱۹ را با هم مرور می‌کنیم.

شما هم حتما قبول دارید که روند روشنایی طی سالیان گذشته تغییرات گسترده‌ای داشته است. این روزها پیمانکاران و طراحان دیگر به دنبال نور زیاد و روشنایی کامل یک فضا نیستند و در نورپردازی مدرن هدف اصلی ساختن تجربه‌ای مطلوب از روشنایی است. از طرفی طراحی روشنایی مراکز تجاری از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین پروژه‌های نورپردازی و طراحی روشنایی است که به دلیل ارتباط گسترده و مستقیم با عموم مردم، روشنایی مراکز تجاری بایستی پیشتاز تجربه مطلوب از روشنایی باشد.

 طراحی روشنایی مراکز تجاری و اداری همگام با تغییرات سال ۲۰۱۹ میلادی - امروزه چیزی که بیشتر از میزان نور در طراحی روشنایی مهم است تجربه کاربران از روشنایی است

در ادامه این مقاله ۴ موضوعی که از نظر کارشناسان روشنایی برتر جهان در طراحی روشنایی مراکز تجاری اهمیت بیشتری دارند را برای‌تان شرح می‌دهیم.

سلامت عمومی به عنوان مهم‌ترین نکته در طراحی روشنایی مراکز تجاری

در روشنایی مدرن برقراری توازن میان نور طبیعی، خلاقیت و سلامت افراد در مراکز تجاری در راس توجه طراحان روشنایی علی الخصوص در هنگام نورپردازی و طراحی روشنایی مراکز تجاری قرار دارد. استفاده از روشنایی‌هایی با دمای رنگ متغیر و اعمال اصول روشنایی انسان محور از جمله مسائلی است که طراحان و صاحبان فضاهای تجاری این روزها بر آن تاکید دارند.

روشنایی با دمای رنگ متغیر یا همان Tunable White تکنولوژی جدیدی است که از دمای رنگ نور و میزان روشنایی نور خورشید در طول شبانه‌روز پیروی می‌کند. تقلید روشنایی خورشید تاثیرات مثبتی بر عملکرد و خلاقیت انسان دارد.

سیستم‌های روشنایی هوشمند و فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای اینترنت اشیاء

پیش از این نیز بارها بر مزایای استفاده از روشنایی هوشمند و نقش سنسورها در کاهش مصرف انرژی و بهبود کیفیت روشنایی صحبت کرده‌ایم. با گسترش اینترنت اشیاء و استفاده از آن به شکل تجاری در صنعت روشنایی، این سنسورها و سیستم‌های روشنایی هوشمند نقش حیاتی و بزرگی در جمع‌آوری اطلاعات و کنترل روشنایی دارند. به علاوه اینکه استفاده از سیستم‌های کنترل هوشمند در روشنایی مراکز تجاری نقش بسزایی در افزایش ارزش ساختمان، خلاقیت فردی و رضایت مشتریان و صاحبین مشاغل نیز خواهد داشت.

 طراحی روشنایی مراکز تجاری و اداری همگام با تغییرات سال ۲۰۱۹ میلادی

بهبود کارایی شرکت با استفاده از داده‌های سیستم‌های روشنایی هوشمند میسر می‌شود

هزینه اجاره ساختمان در کنار حقوق کارکنان، بزرگترین بخش هزینه‌های عملیاتی شرکت‌ها را تشکیل می‌دهند. این که شما چقدر فضا در اختیار کارکنان خود قرار دهید موضوع بسیار مهمی است. فضای کم باعث نارضایتی کارکنان می‌شود در حالی که فضای زیاد نیز اسراف در هزینه است.

امروزه در کشورهای پیشرفته تخصیص فضا به شکل سنتی دیگر جایگاهی ندارد و شرکت‌هایی بوجود آمده‌اند که وظیفه تقسیم فضا، طراحی اتاق کنفرانس، جانمایی و دیگر امور مربوط را بر اساس اطلاعات موجود و داده‌های مربوط به سیستم‌های روشنایی هوشمند، به عهده می‌گیرند.

استفاده از سیستم‌های روشنایی هوشمند برای شرکت‌های بزرگ این امکان را برای مدیران شرکت و طراحان فضاهای اداری فراهم می‌کند تا با بررسی دقیق داده‌ها بتوانند میزان استفاده از فضاهای مختلف را به طور دقیق بررسی، مقایسه و به ترتیب اهمیت اولویت بندی کنند.

به فکر محیط زیست باشید!

توسعه پایدار و حفاظت از منابع طبیعی چند سالی است که در کانون توجه فعالان محیط زیست و سازمان‌های نظارتی دولتی قرار دارد. نگرانی‌های موجود در مورد تغییرات اقلیمی در کنار تمایل عمومی به کاهش هزینه‌های مربوط به بخش انرژی باعث شده مراکز تجاری مدرن خود به خود به سمت کاهش مصرف انرژی و استفاده از محصولاتی با دوام بیشتر و مصرف انرژی کمتر سوق یابند.

استفاده از روشنایی و چراغ LED و سیستم‌های کنترل هوشمند یکی از آن استراتژی‌های کاهش مصرف انرژی است که می‌توان گفت از سوی عموم مردم مورد قبول واقع شده است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print