تیم تحریریه اکووات: امروزه عرصه روشنایی عمومی را می‌توانیم عصر روشنایی خیابانی ال ای دی بنامیم. استفاده‌های عمومی از چراغ‌های ال ای دی همانند استفاده‌های تجاری و خانگی روز به روز گسترده‌تر می‌شوند و قشر گسترده‌تری از مردم از مزیت‌های این چراغ‌ها بهره‌مند می‌شوند.

چراغ‌های خیابانی امروزه به عنوان منبع اصلی روشنایی پیاده روها و خیابان‌ها شناخته می‌شوند، ولی امروزه با تغییراتی که در آن‌ها پدیده آمده است و ورود تکنولوژی ال ای دی به این عرصه همه چیز تغییر کرده است. تاریخچه این موضوع که چراغ‌های خیابانی از غروب آفتاب تا طلوع روشن شوند و تمام شب خیابان‌ها روشن باشند به صدها سال پیش باز می‌گردد و در دوره‌های باستانی و گذشته نیز به وسیله چراغ و مشعل خیابان‌ها را در شب روشن می‌کردند. بعد از آن نیز نوبت چراغ‌های رشته‌ای قدیمی‌تر خیابانی شد ولی این روند دیگر با تکنولوژی روز هم‌خوانی نداشت. تکنولوژی راه درازی را طی کرده است و بسیاری از پیشرفت‌ها طی این ۵ سال اخیر اتفاق افتاده است. امروزه ما چراغ‌های خیابانی ال ای دی را داریم که بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ ساعت مفید دارند و نیازی به تعمیرات و نگه‌داری چندانی ندارند. چراغ خیابانی ال ای دی همانند یک جهش از شیوه‌های سنتی و قدیمی است.

امروزه روشنایی خیابانی ال ای دی در حال جایگزینی روشنایی های قدیمی‌تر هستند.

روشنایی خیابانی ال ای دی

به طور خلاصه چراغ خیابانی ال ای دی از تکنولوژی مدرن ال ای دی برای روشنایی محیط‌های عمومی استفاده می‌کنند. چراغ‌های ال ای دی خیابانی به طور خلاصه از چیپ‌های ال ای دی، پنل برای سوار شدن چیپ‌ها، درایور (منبع تغذیه) و هیت سینک تشکیل شده‌اند. پیشرفت‌های اخیر این صنعت باعث شده است که چراغ‌های ال ای دی امروزی روشنایی بهینه‌تر و به صرفه‌تری نسبت به دیگر انواع چراغ‌های قدیمی‌تر دارند. گزینه‌های دیگری نیز برای روشنایی خیابان‌ها وجود دارد من جمله چراغ‌های گازی سدیم، جیوه و متال هالید.

چرا باید از روشنایی خیابانی ال ای دی استفاده کنیم؟

چراغ‌های خیابانی ال ای دی تنها در روشنایی خیابان‌ها استفاده ندارند، بلکه برای روشنایی پارکینگ‌ها، پارک‌ها و محوطه‌های بزرگ روباز نیز استفاده دارند. اما این که چرا استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی امروزه گزینه‌های بهتری نسبت به چراغ‌های گازی و کم مصرف هستند؟

  • مصرف بهینه انرژی: روشنایی خیابانی ال ای دی تا ۶۰٪ انرژی کمتری نسبت به چراغ‌های متال هالید استفاده می‌کنند.
  • عمر طولانی‌تر: میانگین چراغ‌های ال ای دی ۲۰ سال است، بدون نیاز به هزینه تعمیرات و نگه‌داری اضافه.
  • روشنایی بهتر: چراغ‌های ال ای دی نور واضح‌تر و باکیفیت‌تری دارند، بدون چشمک زدن و مشکل‌های دیگر.
  • سایز کوچک‌تر: چراغ‌های ال ای دی اندازه‌ی به مراتب کوچک‌تری نسبت به چراغ‌های خیابانی فعلی دارند و از نظر زیبایی جلوه بهتری دارند. همچنین نصب ساده‌تری دارند.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print