لاله‌زار گردی: قسمت اول: موکب همایون در قبله ی عشاق! - اکووات - لاله زار گردی - خاطرات ناصر الدین شاه از فرانسه پاریس - تهران قدیم - تاریخچه تهران

 «روز یکشنبه دهم شهر جمادی الاول سنه ۱۲۹۰:
برخاسته سوار کالسکه شده داخل خیابان شانزالیزه (Champs-Elysées) شدیم. بسیار با صفا و وسیع است. از همه ی این خیابان ها
که عبور شد طرفین درختهای خوب کاشته اند و خانه های قشنگ با شکوه ساخته تا رسیدیم به پلاس دو لا کنکورد (Place de la Concorde) که میل بلندی از مصر آورده آنجا نصب کرده اند {منظور سلطان صاحب قران میدان کنکورد در پاریس است که خیابان شانزالیزه به آن منتهی میشود و منظور از میل همان ستون تاریخی ابلیسک است که از سوی والی مصر محمد علی پاشا به فرانسه هدیه شده بود و قدمت آن به دوره ی رامسس دوم میرسد. برخی رامسس دوم را همان فرعون هم دوره ی حضرت موسی میدانند}»

 شاید در همین اولین سفر بود که به خاطر ملوکانه خطور کرد خیابانی چون شانزالیزه در پایتخت خودمان بنا کنند. مگر طهران ما از پاریس چه کم دارد؟ تازه حضرتشان بعد از غور در احوالات افکار جاریه ی سیاسی در فرانسه فرمودند:
«…..در میان این فرق مختلفه حالا حکمرانی کردن بسیار کار مشکلی است و عواقب این امور البته بسیار اشکال خواهد پیدا کرد؛ مگر اینکه همه متفق الرأی شده یا پادشاهی مستقل یا جمهوری مستقل برقرار شود. در آنوقت دولت فرانسه قوی ترین دول است و همه کس باید از او حساب ببرد. اما با این اختلافات آراء بسیار مشکل است.»

 باری! دولت متزلزل فرانسه شانزالیزه داشته باشد اما دولت یکپارچۀ پادشاهی مستقل و شکر خدا مستبد قاجار شبه شانزالیزه هم نداشته باشد؟

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print