تیم تحریریه اکووات: اگر طی چند سال اخیر به فروشگاه الکتریکی مراجعه کرده باشید تا برای لامپ سوخته منزل خود جایگزین تهیه کنید، حتما حجم بالای مدل‌های مختلف لامپ‌های کم مصرف یا لامپ‌های ال ای دی توجه شما را به خودش جلب کرده است؛ لامپ‌هایی با شکل‌های ظاهری، توان مصرف و سازندگان متفاوت. اینجاست که ما برای تسهیل انتخاب شما وارد می‌شویم. در ادامه سعی کرده‌ایم پاسخ بعضی از سوالات متداول شما را در رابطه با ارجحیت انتخاب لامپ کم مصرف یا لامپ ال ای دی فراهم کنیم.

لامپ کم مصرف یا لامپ ال ای دی

این لامپ‌ها از نظر مصرف انرژی با هم چه تفاوت‌هایی دارند؟

در زمان عرضه اولیه لامپ‌های کم مصرف، مصرف پایین‌تر این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های رشته‌ای سر و صدای زیادی به پا کردند و این لامپ‌ها به دلیل نداشتن رقیب در بحث مصرف به راحتی جایگزین لامپ‌های پر مصرف رشته‌ای شدند؛ البته فراموش نکنیم که این لامپ‌ها در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای ۷۵٪ انرژی کمتری مصرف می‌کردند.

درست مثل لامپ‌های کم مصرف، لامپ‌های ال ای دی هم نسبت به لامپ‌های رشته‌ای قدیمی ۷۵٪ انرژی کمتری مصرف می‌کنند، با این تفاوت که لامپ‌های کم مصرف ۸۰٪ انرژی مصرفی خودشان را به شکل حرارت به محیط منتقل می‌کنند که باعث می‌شود لامپ‌های کم مصرف در مقایسه با لامپ‌های ال ای دی، هم داغ‌تر باشند و هم کارایی کمتری داشته‌باشند. از آن‌جایی که لامپ‌های ال ای دی میزان حرارت بسیار کمی تولید می‌کنند، می‌توان گفت که تمام انرژی مصرف شده تبدیل به نور می‌شود.

کدام لامپ‌ها عمر بیشتری دارد؟

لامپ‌های کم مصرف نسبت به لامپ‌های رشته‌ای عمر بیشتری داشتند اما در زمینه طول عمر هم در برابر لامپ‌های ال ای دی حرفی برای گفتن ندارند. لامپ‌های ال ای دی حدود سه برابر لامپ‌های کم مصرف عمر می‌کنند و این باعث می‌شود تا لامپ‌های ال ای دی از این نظر بهترین گزینه موجود در بازار باشند.

و این که کدام یک از این لامپ‌ها نور بهتری تولید می‌کنند؟

در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای، هر دو گروه این لامپ‌ها نور بهتری تولید می‌کنند. ولی اگر قرار باشد که این لامپ‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم، بحث مقداری فرق می‌کند. بسیاری از مصرف کنندگان ایرادهایی را نسبت به کیفیت روشنایی لامپ‌های کم مصرف مطرح می‌کنند. برای مثال، لامپ‌های کم مصرف برای داشتن بهترین نور خود می‌بایست مقداری کار کنند یا به اصطلاح «گرم» شوند و این گرم شدن برای بسیاری از مردم ناخوشایند است. به علاوه این که حتما تاحالا متوجه چشمک زدن و سوسو کردن لامپ‌های کم مصرف در تاریکی شده‌اید.

مقایسه لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف

در مقابل لامپ‌های ال ای دی از لحظه روشن شدن بیشترین میزان نور خود را تولید می‌کنند. البته شاید جالب‌ترین قابلیت لامپ‌های ال ای دی قابل تنظیم بودن نور آن‌ها باشد که کاربر را قادر می‌سازد تا بسته به شرایط روحی و موقعیتی که در آن قرار دارد، نور اتاق خود را به وسیله دیمرها کم و زیاد کند و یا رنگ آن را تغییر دهد. یک نور طبیعی و روشن برای مواقع نوشتن یا یک نور گرم و خفیف برای دیدن فیلم.

این بار اگر چراغ اتاق شما سوخت و یا به هر دلیلی لازم داشتید که برای خرید لامپ به فروشگاه الکتریکی یا خیابان لاله‌زار مراجعه کردید با توجه به اطلاعاتی که به شما ارائه کردیم تصمیم‌گیری کنید. اگر هم نکته‌ای در مقایسه لامپ‌های کم مصرف یا ال ای در نظر دارید که ما در این مقاله به آن اشاره نکرده‌ایم، حتما با ما در میان بگذارید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print