تیم تحریریه اکووات: می‌دانیم که لومن شاخص میزان روشنایی یک لامپ یا چراغ LED است. اگر شما می‌خواهید که چراغی که می‌خرید روشن‌تر از چراغ فعلی خانه‌تان باشد، باید به سراغ آن محصولی بروید که لومن بالاتری دارد. هر چه چراغی که می‌خواهیم تهیه کنیم مصرف انرژی بهینه‌تر و مطلوب‌تری داشته باشد، لومن خروجی آن برای وات مشخص بالاتر است و به همین منظور است که گفته می‌شود لومن خروجی لامپ و چراغ LED نسبت به دیگر انواع چراغ‌ها بهتر و بالاتر است. در این وبلاگ به شما کمک می‌کنیم تا میزان لومن خروجی سه نوع چراغ روشنایی رایج را با یکدیگر مقایسه کنید.

از مقاله‌های پیشین وبلاگ اکووات، به خصوص مقاله «نکاتی در رابطه با لومن و وات و دیگر فاکتورهای روشنایی» به خاطر داریم که در تعاریف علمی لومن به صورت واحد سنجش روشنایی در سیستم بین المللی SI معرفی شده است که برابر است با میزان نوری که توسط منبع نور به صورت یک نواخت انتشار می‌یابد. همچنین در این مقاله گفتیم که لومن یعنی روشنایی ولی وات چنین معنی‌ای نمی‌دهد. نه این که وات فاکتور به درد نخوری باشد، ولی وات به معنی میزان انرژی مصرفی است نه میزان نور خروجی. با گسترش استفاده از چراغ و لامپ ال ای دی دیگر لازم نیست یک لامپ یا چراغ حتما وات بالاتری داشته باشد تا بتوانیم مطمئن شویم که نور بیشتری نیز تولید می‌کند.

محاسبه میزان لومن خروجی لامپ و چراغ LED

در جدول زیر می‌توانید به راحتی میزان میزان لومن خروجی لامپ و چراغ LED و اتواع دیگر روشنایی را محاسبه کنید. تنها کافیست که وات (توان مصرفی) چراغ مدنظرتان را وارد کنید. در قسمت پایینی جدول میزان لومن خروجی برای انواع لامپ و چراغ‌های کم مصرف، رشته‌ای و ال‌ای‌دی آورده شده است.

لازم به ذکر است که مقادیر جدول فوق حدودی بوده است ولی به مقادیر واقعی نزدیک است. هدف از انتشار این جدول ملموس‌تر ساختن میزان صرفه‌جویی و مصرف بهینه انرژی توسط چراغ‌های LED بوده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با پروژه‌های روشنایی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print