تیم تحریریه اکووات: برای خیلی از کسانی که قصد بکارگیری چراغ ریلی سقفی دارند شاید انتخاب نوع چراغ و لوازم همراه آن مقداری سخت باشد و ما قصد داریم در این مقاله به صورت مختصر مفاهیم مرتبط نورپردازی با چراغ ریلی سقفی را بیان کنیم.

در چند مقاله قبلی در رابطه با استفاده از چراغ ریلی در نورپردازی محیط داخلی خانه صحبت کرده بودیم. با توجه به سوالات مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی لازم دیدیم مطلب دیگری در مورد شیوه‌های نورپردازی و انواع اتصالات چراغ ریلی سقفی منتشر کنیم و تا جای ممکن سوالات ایجاد شده را برطرف کنیم.

چراغ ریلی به خاطر داشتن اتصالات مخصوص خود یکی از پر استفاده‌ترین انواع روشنایی است که این امکان را به کاربر می‌دهد تا محل تابش نور را به هر نحوی که مایل است تنظیم کند. چه بخواهید از نور برای تاکید بر یک اثر هنری استفاده کنید یا که بخواهید آشپزخانه خود را روشن کنید چراغ ریلی سقفی امکان تنظیم دلخواه و مناسب شرایط را برای شما فراهم می‌آورد.

انواع ریل و اتصالات چراغ ریلی سقفی

در کنار ریل‌های آلومینیومی قدیمی، ریل‌های تک فاز کاربردها و قابلیت‌های بسیاری را در کنار ظاهر زیباتر دارا هستند. ریل‌های تک فاز برای فضاهای مسکونی، نورپردازی گالری و کافه بسیار مناسب هستند.

همچنین نوع دیگری از ریل به نام ریل‌های انعطاف پذیر وجود دارند. ریل‌های انعطاف پذیر ظاهر منحصر به فرد و جذابی دارند. نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که ساختار ریل‌های انعطاف پذیر را همیشه نمی‌شود با دست به فرم دلخواه تغییر داد و بسیاری از مواقع به دستگاه‌های مخصوص برای خم کردن ریل نیاز خواهید داشت.

شیوه‌های نورپردازی با استفاده از چراغ ریلی سقفی

چراغ‌های ریلی اغلب در موارد زیر استفاده می‌شوند:

  • نورپردازی تاکیدی Accent Lighting
  • نورپردازی دیواری Wall Washing
  • نورپردازی دیواری Wall Grazing

نورپردازی تاکیدی Accent Lighting

نورپردازی تاکیدی به منظور ایجاد تاکید و جلب توجه به سمت اثر هنری یا محل مهمی از خانه استفاده می‌شود. برای نورپردازی تاکیدی می‌بایست ارتفاع مرکز اثر (نقاشی، مجسمه یا هر چیز دیگری که می‌خواهید آن را نورپردازی کنید) تا سقف را اندازه بگیرید. این عدد را در ۰٫۵۵ ضرب کنید تا فاصله محل نصب ریل تا دیوار را بدست آورید. مثلا اگر میخواهید یک نقاشی ۱٫۵ متری را به فاصله ۱٫۲ متر از سقف آویزان کنید، می‌بایست ۱٫۹۵ (فاصله سقف تا مرکز نقاشی) را در ۰٫۵۵ ضرب کنید. عدد حاصل ۱٫۱ در واقع فاصله ریل تا دیوار را نشان می‌دهد.

بعد از محاسبه فاصله ریل، چراغ را در حالتی که نسبت به افق زاویه ۳۰درجه داشته باشد تنظیم کنید. این حالت بهینه استفاده از چراغ ریلی سقفی است که موجب کمترین میزان خیرگی و ایجاد سایه می‌شود.

بعد از محاسبه فاصله ریل، چراغ را در حالتی که نسبت به افق زاویه ۳۰درجه داشته باشد تنظیم کنید. این حالت بهینه نورپردازی ریلی است که موجب کمترین میزان خیرگی و ایجاد سایه می‌شود.

توجه داشته باشید که اگر قصد نورپردازی شی‌ء‌ای را دارید که خود موجب خیرگی می‌شود، مانند قاب عکس، ریل را در فاصله بیشتر از یک متر تا دیوار قرار ندهید.

نورپردازی دیواری Wall Washing

نورپردازی دیواری به حالتی از نورپردازی گفته می‌شود که سطح یک دیوار به وسیله ادوات روشنایی به طور کامل روشن می‌شود. توصیه می‌شود از نورپردازی دیواری wall-washing برای روشن کردن سطوح روشن و صاف استفاده کنید.

نورپردازی دیواری با استفاده از چراغ ریلی سقفی به حالتی از نورپردازی گفته می‌شود که سطح یک دیوار به وسیله ادوات روشنایی به طور کامل روشن می‌شود. توصیه می‌شود از نورپردازی دیواری wall-washing برای روشن کردن سطوح روشن و صاف استفاده کنید.

برای نورپردازی دیواری می‌بایست ریل را در فاصله ای مشخص از دیوار نصب کرد. اگر ارتفاع سقف ۲۸۰  سانتی‌متر یا کمتر است، ریل را در فاصله‌ای حدود ۶۰ الی ۹۰ سانتی‌متر از دیوار نصب کنید. اگر سقف ارتفاعی بیشتر از ۲۸۰ سانتی متر (۲۸۰ الی ۳۳۰ سانتی‌متر) دارد، ریل را در فاصله‌ای بین ۹۰ الی ۱۲۰ سانتی‌متری دیوار نصب کنید.

نورپردازی دیواری Wall Grazing

تفاوت نورپردازی wall grazing با نورپردازی wall washing در فاصله ریل با سطح دیوار و ماهیت نورپردازی است. فاصل ریل با دیوار در این نوع نورپردازی حداکثر ۳۰ سانتی‌متر است. این فاصله کم به منظور ایجاد تاکید بر بافت‌ها و ناهمواری‌های موجود بر روی سطح دیوار به کار گرفته می‌شود.

تفاوت نورپردازی wall grazing با نورپردازی wall washing در فاصله ریل با سطح دیوار و ماهیت نورپردازی است. فاصل چراغ ریلی سقفی با دیوار در این نوع نورپردازی حداکثر ۳۰ سانتی‌متر است. این فاصله کم به منظور ایجاد تاکید بر بافت‌ها و ناهمواری‌های موجود بر روی سطح دیوار به کار گرفته می‌شود.

در واقع بر خلاف نورپردازی wall washing که برای سطوح صاف استفاده می‌شود، نورپردازی wall grazing برای سطح غیر صاف و نامتوازن استفاده می‌شود و تاکید آن بر ایجاد سایه گهگاه ترسناک کردن فضاست. باید توجه داشته باشید که چه در wall washing و چه در wall grazing نباید هیچ وسیله دیگری بر روی دیوار نصب شده باشد.

در قسمت فروشگاه اکووات می‌توانید در مورد انواع چراغ ریلی، توان و میزان نوری که تولید می‌کنند اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اطلاع از قیمت‌ها با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا با استفاده از دیگر پل‌های ارتباطی اکووات با ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print