نصب یک کلید مفصل تر از وصل کردن چند عدد سیم است. برای یک کار درجه یک شما باید اتصال زمین و سایز جعبه کلید را نیز در نظر بگیرید. نصب کلید دیمر ساده است ولیکن برای ایمنی بیشتر در صورت لزوم برخی سیم‌ها را نیز تعویض نمایید. ما به شما نشان خواهیم داد چگونه یک نصب ایمن انجام می‌شود.

گام ۱: ابزار لازم را فراهم نمایید و برق ورودی به کلید را قطع نمایید.

تصویر 1: سیم برقدار را تشخیص دهید - اکووات

تصویر ۱: سیم برقدار را تشخیص دهید

فیوز مربوطه را از جعبه فیوز اصلی قطع نمایید. با استفاده از فازمتر ترمینال‌های کلید را بررسی نمایید تا از بی‌برق بودن آنها اطمینان حاصل نمایید. حال می‌توانید پیچ‌های کلید را باز کرده و کلید را از جعبه کلید خارج نمایید.
تعویض یک کلید معمولی با یک کلید دیمر مکانیکی یا الکترونیکی زمان زیادی نمی‌گیرد. به بهانه این بروز رسانی برای افزایش ایمنی خانه خود سیم کشی را بررسی نموده و با جدیدترین استانداردها جایگزین نمایید. ابزارهای مورد نیاز برای این کار ارزان هستند و برای سایر پروژه‌های برقی شما نیز به کار می‌آیند. شما به یک فازمتر، سیم‌چین و انبردست کوچک نیاز دارید.
برای شروع ابتدا برق را قطع نموده و مجدداً با فازمتر سیم‌های داخل جعبه را چک کنید. برای یافتن فیوز صحیح، ابتدا چراغ را روشن کنید سپس فیوزها را یکی‌یکی قطع نمایید تا چراغ خاموش شود؛ این فیوز را تا انتهای کار در حالت قطع قرار دهید.
در تصویر اول از فازمتر القایی یا فازمتر بدون تماس استفاده شده که از فازمترهای معمول گرانتر هستند ولی برای آماتورها کاربرد ایمن‌تری دارند. با استفاده از این فازمترها می‌توان مسیر سیم عبوری در دیوار را نیز مشخص نمود.
زمانی که کلید را از جعبه آن خارج نمودید مجدداً بررسی نمایید که سیمی لخت شده یا ترمینال برق دار دیگری درون جعبه وجود دارد یا خیر. در مواردی ممکن است که سیمی از مدار دیگر در جعبه کلید مورد نظر وجود داشته باشد.

گام ۲: اطمینان حاصل کنید که جعبه کلید به اندازه کافی جا دارد.

تصویر 2: ابعاد جعبه را اندازه گیری نمایید. عمق جعبه کلید می تواند متفاوت باشد و معمولا بر روی بدنه آن نوشته می شود.

تصویر ۲: ابعاد جعبه را اندازه‌گیری نمایید. عمق جعبه کلید می تواند متفاوت باشد و معمولاً بر روی بدنه آن نوشته می‌شود.

اگر تعداد زیادی سیم و لوازم در جعبه قرار گیرد ممکن است باعث ایجاد گرمای بیش از حد شود و خطر آفرین باشد. نمره سیم‌ها را بررسی نمایید در استاندارد ملی ایران برای مدارهای روشنایی سیم ۱٫۵ میلیمتر مربع مجاز است. اگر در ساختمان شما از سیم ضعیف‌تری استفاده شده آنرا تعویض نمایید. نمره سیم بر روی آن نوشته شده است. همچنین تعداد رشته‌های سیم نیز یک روش برای تشخیص درستی ابعاد سیم می‌باشد.

گام ۳: اگر جعبه کلید شما فلزی است از زمین بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

تصویر 3: برخی تاسیسات از جعبه های فلزی استفاده می نمایند. برای بررسی ایمنی، فیوز را مجددا وصل نمایید و در همین حال از بی برق بودن جعبه اطمینان حاصل نمایید. پس از این تست مجددا فیوز اصلی را قطع نمایید.

تصویر ۳: برخی تاسیسات از جعبه‌های فلزی استفاده می‌نمایند. برای بررسی ایمنی، فیوز را مجددا وصل نمایید و در همین حال از بی‌برق بودن جعبه اطمینان حاصل نمایید. پس از این تست مجددا فیوز اصلی را قطع نمایید.

دیمرهای جدید معمولاً اتصال زمین دارند که با پیچ یا سیم سبز و زرد مشخص شده است. سیم زمین موجود در جعبه را به این اتصال وصل نمایید و سپس کلید دیمر را متصل نمایید.
اگر جعبه غیر فلزی بوده و یا زمین نشده است، همچنان می‌توانید کلید دیمر را نصب کنید ولیکن به این نکته توجه کنید که هیچ بخش فلزی از کلید دیمر نباید در دسترس باشد تا ایمنی کاربر حفظ شود.

گام ۴: کلید دیمر را نصب نمایید.

پیچ‌های ترمینال دیمر را باز نمایید، برخی دیمرها مشخصاً سیم فاز ورودی را با حرف L مشخص نموده‌اند. و سیم فاز لامپ معمولاً نشانه‌ای ندارد. اگر هیچ یک از ترمینال‌ها با حرف خاصی مشخص نشده بود تفاوتی ندارد که کدام سیم را به کدام پایه ترمینال وصل می‌کنید؛ در هر دو صورت کلید دیمر به درستی کار خود را انجا می‌دهد.
نکته پایانی: برای لامپ‌های LED از دیمرهای توان پایین استفاده نمایید این دیمرها ارزان‌تر از مدل‌های توان بالا بوده و مناسب لامپ‌های LED می‌باشند.

این مطالب را نیز بخوانید:

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print