تیم تحریریه اکووات: کاهش نور لامپ پدیده‌ای است که بسیاری از ما تا به حال با آن روبرو شده‌ایم. بعد از مدت‌ها دیده‌ایم که لامپ‌ها دیگر آن روشنایی سابق را ندارند. علل این پدیده را در این نوشته بررسی می‌کنیم.

کاهش نور لامپ موضوعی رایج و عادی در میان لامپ‌های مختلف است. کاهش نور لامپ LED به مراتب دیرتر از دیگر انواع لامپ اتفاق می‌افتد و به همین دلیل گفته می‌شود عمر مفید لامپ LED بیشتر از دیگر لامپ‌هاست. در نمودار زیر میزان افت روشنایی انواع روشنایی با یکدیگر مقایسه شده است.

روند افت روشنایی و کاهش نور لامپ و روشنایی های مختلف کاهش نور لامپ LED

کاهش نور لامپ ها می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در لامپ های تنگستن و هالوژن فیلامنت لامپ در دمای بالا با جدا شدن اتمها و نوعی تبخیر مواجه می شود و این اتمهای تنگستن بر روی شیشه از سمت داخل لایه ای تشکیل می دهند و سدی در برابر نور ایجاد می نمایند. لکه سیاه داخل این لامپ ها در نیمه عمر آنها حاکی از این پدیده است.

در لامپ های کم مصرف و مهتابی به مرور زمان هم پدیده فوق رخ می دهد و هم لایه فسفر داخلی نازک شده و در محلهایی به دلیل برخورد اتمهای جیوه، دچار خراشهای بسیار ریزی می شوند و عملا نور ماوراء بنفش ساطع نموده و از درصد نور قابل روئیت کم می شود.

در لامپ های LED این موضوع شکل متفاوتی دارد چراکه این عنصر به دمای کار بسیار حساس می باشد. در لامپ LED  در صورت استفاده از هیت سینک آلومینیومی مناسب، دمای پیوند LED زیر ۹۰ درجه سانتیگراد باقی می ماند و این دما طول عمر طبیعی لامپ را برای استاندارد LM80 مناسب می نماید. از طرفی در لامپ های LED که توان بالای ۵ وات داشته و بدنه آلومینیومی مناسب جهت دفع حرارت ندارند، دمای نقطه پیوند LED ویا COB بالاتر از ۹۰ درجه سانتیگراد می رود. در نتیجه افت نور بسیار شدید تر به وقوع می پیوندد، برای نمونه می توانید دو عدد از چنین لامپی را خریداری نمایید و برای حدود چهار ماه فقط از یکی از آنها استفاده نمایید، سپس لامپ دوم را پس از این مدت در کنار لامپ اول روشن نمایید، بدون نیاز به آزمایشگاه و تجهیزات پیشرفته قادر خواهید بود تفاوت دو لامپ را به چشم مشاهده نمایید.

بطور خلاصه داشتن بدنه آلومینیومی در لحظه خرید تفاوتی در میزان روشنایی ایجاد نمیکند و بدنه آلومینیومی لامپ LED در طول زمان اهمیت خود را نشان می دهد.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و کسب مشاوره در رابطه با طراحی و اجرای پروژه‌های روشنایی عمومی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Whatsapp
Whatsapp
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print