طراحی روشنایی معابر : قسمت دوم – طراحی روشنایی و نورپردازی معابر و مسیرهای پیاده‌رو

تیم تحریریه اکووات: در قسمت اول با هم مطالعه کردیم که روشنایی معابر چه ویژگی‌هایی دارد و چه تفاوت‌هایی با روشنایی فضاهای عمومی دیگر دارد. در این مقاله به سراغ طراحی روشنایی و نورپردازی معابر رفته‌ایم. با اکووات همراه باشید.

نور چراغ‌های متداول در معابر شهری تاثیر محسوسی در امکان رویت یا آدم رویت اجسام دارند. از سوی دیگر، تعیین میزان روشنایی معابر، تعیین سطح درخشندگی یا شدت روشنایی متناسب با نوع معبر و عناصر حاشیه آن متفاوت خواهد بود، به همین منظور ابتدا باید طبقه معبر را شناسایی نمود و سپس برای هر معبر درخشندگی یا شدت روشنایی مطلوب آن را مشخص کرد. بنابراین برای روشن نمودن معابر دو مرحلخ خواهیم داشت که عبارت‌اند از:

 • گام اول: طبقه بندی و شناسایی معابر
 • گام دوم: تعیین میزان روشنایی و درخشندگی و شدت مطلوب متناسب با نوع معبر

طبقه بندی معابر شهری در طراحی روشنایی و نورپردازی معابر

به منظور نورپردازی و تعیین روشنایی، معابر شهری را از دو جنبه می‌توان طبقه بندی کرد:

 1.  طبقه‌بندی بر اساس مشخصات شبکه راه‌های شهری (نمودار ۱)
 2.  طبقه‌بندی بر اساس نقش معابر

طراحی روشنایی و نورپردازی معابر - نمودار طبقه بندی معابر

طبقه بندی بر اساس نقش معابر در طراحی روشنایی و نورپردازی معابر

 • فراهم آوردن امکان جابجایی سریع برای وسایل نقلیه موتوری (نقش جابجایی)
 • فراهم آوردن امکان دسترسی وسایل نقلیه موتوری به بناها و تاسیسات (نقش دسترسی)
 • ایجاد بستری برای ارتباط‌های اجتماعی نظیر کار، گردش، بازی و ملاقات (نقش اجتماعی)
 • شکل دادن به ساختار معماری (نقش معماری شهر)
 • تاثیر در آب و هوای محیط اطراف (نقش تاثیر آب و هوایی)
 • تاثیر در اقتصاد شهر (نقش اقتصادی)

نقش جابجایی را می‌توان با سرعت و میزان ترافیک موتوری سنجید. هر چه تعداد بیشتری از وسایل نقلیه بتوانند با سرعت بیشتری جابجا شوند،َ نقش جابجایی راه بیشتر است. نقش دسترسی نیز بر حسب تعداد دسترسی‌ها و امکانات پارکینگ‌های حاشیه‌ای سنجیده می‌شود. مجاز بودن پارک حاشیه‌ای، افزایش تعداد تقاطع‌ها، ورودی‌ها و خروجی‌های یک مسیر بیشتر باشد، نقش دسترسی آن بیشتر است. نقش‌های جابجایی و دسترسی با یک‌دیگر در تعارض هستند و با افزایش نقش یکی، نقش دیگری کاسته می‌شود.

نقش اجتماعی خیابان را می‌توان بر حسب میزان جداکنندگی آن سنجید. هر چه پیاده‌ها و دوچرخه‌سواران بتوانند آسان‌تر از عرض خیابان عبور کنند، نقش اجتماعی آن بیشتر است. نقش اجتماعی با نقش جابجایی به شدت در تعارض است.

در گام دوم و پس از تعیین نوع طبقه‌بندی معبر، از روی جدول استاندارد روشنایی معابر ایران (مصوب وزارت نیرو)، اقدام به تعیین مقدار روشنایی بر حسب لوکس می‌کنیم.

طراحی روشنایی و نورپردازی معابر - جدول راهنمای روشنایی معابر

از سوی دیگر برای پیاده‌روها و مسیرهای دوچرخه نیز استانداردی وجود دارد که در جدول زیر آمده است. متوسط روشنایی بر حسب لوکس تعیین شده و برای دو سطح کف معبر و ارتفاع ۱۷۰ سانتی‌متری (متوسط دید انسان) معیار مورد نظر ارائه شده است.

طراحی روشنایی و نورپردازی معابر - جدول راهنمای روشنایی پیاده رو و مسیر دوچرخه

ملاحظه کردید که برای طراحی روشنایی و نورپردازی معابر شهری چه نکاتی را بایستی در نظر بگیریم. استفاده از این جداول معیارها ساده است اما نکته اساسی نحوه به کارگیری و ابزاری است که قرار است طی این پروسه استفاده شود. اکووات با بهره‌گیری از بهترین مهندسین داخلی و پیشرفته‌ترین آزمایشگاه‌ها، اقدام به تولید چراغ خیابانی ماژولار ال ای دی می‌کند که علاوه بر داشتن استانداردهای لازم و سه سال گارانتی، هزینه‌های جاری شما را تا حد بسیار زیادی پایین می‌آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اطلاع از قیمت‌ها و کسب مشاوره در رابطه با روشنایی خیابانی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

طراحی روشنایی معابر : قسمت اول – ویژگی‌ها و نکات مربوط به روشنایی معابر

تیم تحریریه اکووات: روشنایی معابر از جمله مباحث مهم روشنایی عمومی طبقه بندی می‌شوند. در این مقاله از وبلاگ اکووات به بررسی ویژگی‌های مهم و تفاوت‌های روشنایی معابر با دیگر انواع روشنایی‌های عمومی می‌پردازیم.

صرف زمان در معابر و در طول یک سفر شهری جزء جدایی ناپذیر از زندگی شهری است. زندگی شبانه و و تردد در طول شب به ویژه در شهرهای بزرگ باعث گذران بخشی از اوقات شهروندان در معابر شهری می‌شود. جهت حفظ کیفیت انجام امور در چنین این ساعات نیازمند به تامین روشنایی و اهمیت به استانداردهای آن در طول شبکه معابر شهری هستیم. روشنایی معابر با امنیت جانی افراد در ارتباط است و از این رو از اهمیت فوق‌العاد زیادی برخوردار است‌؛ با بررسی آمار تصادفات در طول روز و شب در یک محور با روشنایی نامناسب که دارای ترافیکی تقریبا یکسان در شب و روز است، مشاهده می‌شود تعداد تصادفات در شب بسیار بیشتر از تعداد تصادفات در روز است.

طراحی روشنایی معابر و چراغ خیابانی قسمت اول ویژگی‌ها و نکات مربوط به روشنایی معابر

در ادامه اهداف اصلی تامین روشنایی معابر نام‌برده شده است. از اهداف اصلی تامین روشنایی معابر می‌توان به موارد زیر اشار کرد:

 • کاهش حوادث و سوانح عمومی که عمدتا ناشی از وقوع تصادفات و یا جرایم در اوقات شبانه است.
 • ایجاد امنیت و کاهش جرایم به علت نظارت بهتر نیروی انتظامی
 • روانی تردد وسایل نقلیه
 • امکان ادامه فعالیت‌های تجاری و صنعتی در شب
 • فراهم آمدن امکان گردش و تفریح برای مردم.

اما اینجا قصد داریم تا تفاوت‌های روشنایی معابر با روشنایی سایر فضاهایی عمومی را مطرح کنیم. بدیهی است که روشنایی معابر با روشنایی و نورپردازی سایر فضاهای عمومی و بیرونی تفاوت‌های زیادی دارد. این تفاوت‌ها عبارت اند از:

 • در روشنایی معابر به جای پارامتر شدت روشنایی از پارامتر درخشندگی استفاده می‌شود.
 • بر خلاف سایر سیستم‌های روشنایی که هدف در آن‌ها روشن کردن اشیاء مختلف است، در روشنایی معابر، هدف روشن کردن پس زمینه‌ی اشیاء مختلف است. در روشنایی خیابان پس زمینه (خیابان) روشن می‌شود نه خود شیء (عابر یا خودرو) و افراد در خیابان به واسطه اختلاف درخشندگی می‌توانند وجود شیء را تشخیص دهند.
 • به دلیل ساعات کارکرد بالا مصرف بهینه انرژی، طول عمر مناسب و قابلیت اطمینان بالا اهمیت بیشتری دارند تا به میزان ممکن هزینه‌های شهری کاهش یابند.

 یکی دیگر از فاکتورهای مهم در روشنایی خیابانی یکنواختی روشنایی است. اگر سطح خیابان یا جاده دارای روشنایی یکنواخت و مناسبی نباشد، مشکلاتی در تطابق چشم رانندگان با محیط و دید او نسبت به جاده ایجاد می‌شود. در عین حال روشنایی یکنواخت باعث افزایش امنیت دید راننده می‌شود. با این حال رسیدن به یکنواختی کامل موضوعی پر هزینه و دشوار است و تلاش می‌شود تا سر حد امکان این مورد رعایت شود.

خیرگی زمانی رخ می‌دهد که دید انسان به دلیل درخشندگی زیاد منابع نوری یا اختلاف شدید کنتراست محدود شود. خیرگی به دو نوع خیرگی آزاردهنده، و خیرگی ناتوان کننده، تقسیم‌بندی می‌شود. خیرگی باعث کم شدن دید و ناراحتی عابرین و رانندگان می‌شود و خطر تصادف را به دنبال خواهد داشت. برای پیشگیری از خیرگی حاصل از روشنایی‌خیابانی، می‌توان با افزایش ارتفاع نصب پایه چراغ‌ها، نور زیاد را از محور دید رانندگان و عابرین خارج کرد. همچنین می‌توان با استفاد از رفلکتورهای مخصوص و ویژه، خیرگی را کاهش داد.

این مقاله در رابطه با چراغ و روشنایی خیابانی است. در این صفحه می‌توانید ویژگی‌ها و مشخصات چراغ خیابانی اکووات را مطالعه کنید و در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و یا مشاوره در زمینه روشنایی، با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا از طریق دیگر مسیرهای ارتباطی، با ما تماس بگیرید.

گارانتی و ضمانت چراغ ال ای دی اکووات – ۳ سال ضمانت بی قید و شرط محصولات اکووات به چه معناست؟

تیم تحریریه اکووات: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مشتریان در هنگام خرید، کارایی و کیفیت محصول است به طوری که با آن چه فروشنده ادعا کرده است هم‌خوانی داشته باشد. گارانتی و ضمانت‌نامه محصولات نیز به این معنی است که فروشنده مدعی می‌شود تا تاریخ مشخص محصولاتش در کارایی و کیفیت هیچ نقصی پیدا نخواهند کرد و اگر این اتفاق بیافتد، فروشنده خود را مکلف می‌کند که محصولی تازه به مشتری تحویل دهد. اما آیا ۳ سال ضمانت محصولات اکووات در میان برندهای مختلف روشنایی موضوعی رایج و عادی است؟ این مقاله به بررسی گارانتی و ضمانت چراغ ال ای دی اکووات می‌پردازد.

۳ سال ضمانت محصولات اکووات به چه معناست؟

رابطه ساده‌ای میان کیفیت و ضمانت‌نامه وجود دارد. وقتی شما محصول با کیفیتی خریداری می‌کنید، مدت زمان ضمانت‌نامه آن نیز طولانی‌تر است. دلیل این موضوع هم بسیار ساده است، سازنده از کیفیت محصولات خود آن قدر مطمئن است که مدت زمانی بیش از آن چه که دیگران به طور معمول مدعی می‌شوند، کیفیت محصولاتش را تضمین می‌کند. ضمانت نامه طولانی مدت معانی دیگری را نیز در پس خود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اکووات توان تامین کالا در دراز مدت را دارد و این زمانی اتفاق می‌افتد که عملیات تولید به معنای کلمه در جریان باشد و برند تنها با تکیه بر واردات بنا نشده باشد.
 • اکووات برای وقت مشتریانش احترام قائل است. تعویض محصولاتی که به هر دلیلی دچار عیب شده باشند بدون پرسش اضافه و ارزیابی محصول معیوب است و مشتری بلافاصله پس از تحویل چراغ خراب، یک چراغ نو دریافت می‌کند.
 • اکووات برای تجربه مشتریانش در استفاده از محصولات اکووات ارزش قائل است و به هیچ عنوان حاضر نیست کیفیت این تجربه را با تعمیر و رفع خرابی پایین بیاورد.
 • ۳ سال ضمانت محصولات اکووات به معنی ۳ سال کیفیت در بالاترین سطح است و اکووات خودش را موظف می‌داند تا به تمامی شکایات مشتریان در رابطه با افت کیفیت محصولات، پاسخگو باشد.

اما شاید این موضوع در نظر برخی از نظر اقتصادی چندان سودآوری نداشته باشد. واقعیت این است که کیفیت بالای محصولات اکووات باعث شده است تا این شرکت بازگشت محصولات بسیار پایینی داشته باشد. در واقع ۳ سال ضمانت محصولات اکووات در کنار علامت استاندارد ملی ایران، تضمینی بر کیفیت بالای این محصولات است.

برای اطلاع از شرایط فروش و کسب مشاوره در این زمینه می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی، با ما تماس بگیرید.

مقایسه عملکرد لامپ هالوژن LED با لامپ‌های هالوژن التهابی

تیم تحریریه اکووات: وقتی وارد فروشگاهی می‌شوید و می‌خواهید چیزی بخرید، فروشنده جنس ممکن است بهترین عملکرد را به کالای خود نسبت دهد، اما چیزی که در نهایت باقی می‌ماند عملکرد حقیقی آن کالاست.این مقاله وبلاگ اکووات گزارش نتیجه آزمایشی است که به بررسی عملکرد لامپ هالوژن LED با یک لامپ هالوژن التهابی پرداخته است. برای اطلاع از نتیجه تا انتها با ما بمانید.

ما در وبلاگ اکووات همواره از مصرف کم و بهینه لامپ و چراغ‌های LED صحبت کرده‌ایم و ادعا کرده‌ایم که LED به صرفه‌ترین و ارزانترین نوع روشنایی است. حال می‌توانیم با بررسی آزمایش زیر که به کمک یک سیستم خانه هوشمند شیاومی انجام شده است، میزان مصرف انرژی و عملکرد لامپ هالوژن LED را با یک لامپ هالوژن واقعی مقایسه کنیم.

آزمایش شرکت LED Hut به منظور بررسی عملکرد لامپ هالوژن LED

آزمایش به این صورت انجام می‌پذیرد که یک بار و به مدت یک هفته یک لامپ هالوژن LED و پس از آن به مدت یک هفته یک لامپ هالوژن التهابی به صورت متوالی روشن می‌گذاریم و در نهایت میزان مصرف انرژی و هزینه انرژی مصرف شده توسط هر کدام از این لامپ‌ها را به طور دقیق به وسیله اپلیکیشن خانه هوشمند اندازه‌گیری می‌کنیم.

برای این آزمایش که آزمایشگاه شرکت LED Hut انجام گرفته است دو چراغ هالوژن LED و هالوژن التهابی با تابش نوری یکسان (۹۰۰ لومن) انتخاب شده و تفاوت این چراغ‌ها در میزان توان مصرفی آن‌ها است. در ادامه نتایج آزمایش برایتان آورده شده است:

مصرف روزانه لامپ هالوژن در قیاس با لامپ هالوژن LED

مقایسه عملکرد لامپ هالوژن LED با لامپ‌های هالوژن التهابی مصرف روزانه لامپ هالوژن در قیاس با لامپ هالوژن LED

همانطور که ملاحظه می‌کنید مصرف روزانه لامپ LED طی یک هفته انجام آزمایش به طور میانگین ۹ وات بوده است که در مقایسه ۴۶ وات چراغ هالوژن، عدد بسیار کوچکی است.

مقایسه هزینه ماهیانه

مقایسه عملکرد لامپ هالوژن LED با لامپ‌های هالوژن التهابی مقایسه هزینه ماهیانه

مورد بعدی که مورد بررسی قرار می‌گیرد، هزینه ماهیانه هر کدام از لامپ‌هاست. مشاهده می‌کنید که هزینه ماهیانه لامپ هالوژن عادی حدود ۱۲٫۵ برابر لامپ هالوژن LED است و از این منظر استفاده از روشنایی LED کاملا به صرفه و در جهت منافع مصرف کننده است. یعنی ۹۲٪ کاهش هزینه‌ها.

کل انرژی مصرفی

مقایسه عملکرد لامپ هالوژن LED با لامپ‌های هالوژن التهابی کل انرژی مصرفی

مشاهده می‌کنید که انرژی مصرفی لامپ هالوژن معمولی اندکی بیشتر از ۸ برابر انرژی مصرفی لامپ هالوژن LED است. مصرف انرژی کمتر علاوه بر کاهش هزینه‌های جاری، باعث کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای و کمک به محیط زیست نیز می‌شود.

در این مقاله عملکرد لامپ هالوژن LED را از نظر مصرف انرژی با یک لامپ هالوژن التهابی مقایسه کردیم و به صورت عملی در جریان میزان صرفه‌جویی و سودآوری تکنولوژی LED چه برای خانواده و چه محیط زیست شدیم. اگر سوالی دارید و یا در رابطه با مسائل مرتبط با روشنایی مشاوره می‌خواهید، می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

          منبع: LED Hut

نگاهی به استهلاک گرد و خاک تجهیزات روشنایی LED

تیم تحریریه اکووات: بسیاری از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان تجهیزات روشنایی به دنبال پایین‌ترین میزان استهلاک هستند تا هزینه تعمیر و نگهداری را به حداقل برسانند، اما برای به حداقل رساندن هزینه تعمیرات باید چه کرد؟ در این مقاله به استهلاک گرد و خاک تجهیزات روشنایی LED نگاهی داریم.

عمر اسمی انواع چراغ و روشنایی LED از دیگر انواع روشنایی بیشتر است و به همین دلیل گاهی اوقات ما از اصول نگهداری چراغ LED غافل می‌شویم. به خاطر همین عمر طولانی است که لامپ و چراغ‌های LED کمتر تمیز می‌شوند و در دراز مدت گرد و خاک زیادی در این چراغ‌ها انباشته می‌شود.

نگاهی به استهلاک گرد و خاک تجهیزات روشنایی LED

ساخت تجهیزات روشنایی متناسب با شرایط فیزیکی و محیطی باعث افزایش طول عمر و کارایی این تجهیزات می‌شود، اما در هر صورت نگهداری و پاک کردن چراغ از گرد و غباری که در طول زمان انباشته می‌شود، به منظور به حداقل رساندن استهلاک گرد و خاک تجهیزات روشنایی LED الزامی است.

استهلاک گرد و خاک تجهیزات روشنایی LED و کاهش نور

در گذشته هر بار که می‌خواستیم چراغی را عوض کنیم، تجهیزات و اتصالات آن را تمیز می‌کردیم اما امروزه به لطف عمر طولانی تجهیزات ال ای دی این مدت زمان به چندین سال (شاید ۵ تا ۱۰ سال) افزایش پیدا کرده است. در چنین شرایطی ما با یک مشکل جدید روبرو می‌شویم؛ کاهش نور چراغ به علت انباشتگی گرد و غبار در اتصالات روشنایی.

اتصالات تجهیزات روشنایی LED به منظور کاهش هزینه‌های نگهداری طراحی شده‌اند اما برخی از این تجهیزات ممکن است که گرد و خاک بیشتری را جذب کنند، پس باید تمیزکاری و تمیز کردن چراغ از گرد و خاک را به طور مرتب در برنامه داشته باشیم.

برای محیط‌های صنعتی و کارگاهی که گرد و خاک بیشتری در فضا وجود دارد عملیات تمیزکاری باید با فواصل زمانی کمتری انجام شود. گرد و خاک بیشتر وارد محیط داخلی رفلکتور و در مواقعی درایور LED می‌شود. این گرد و خاک می‌تواند باعث کاهش انتشار نور و ایجاد آسیب‌هایی در خود چراغ نیز بشود.

اما آیا راه حلی برای کاهش هزینه‌های تمیزکاری وجود دارد؟

اگر کارخانه‌ای دارید و دسترسی به تجهیزات روشنایی برای شما چندان راحت نیست یا که تعداد آن‌ها آن قدر زیاد است که هزینه‌های نگهداری و تمیزکاری سر به فلک می‌گذارد، پیشنهاد ما به شما این است که از چراغ‌ها و لامپ‌های LED با استاندارد IP65 استفاده کنید. استاندارد IP65 به این معنی است که تجهیزات روشنایی در برابر پاشش آب و نفوذ گرد و غبار به طور کامل عایق هستند و در چنین شرایطی خیالتان از بابت گرد و غبار راحت خواهد بود.

 نگاهی به استهلاک گرد و خاک تجهیزات روشنایی LED - کارخانجات و مراکز صنعتی که بیشتر در معرض گرد و خاک قرار دارند میبایست بیشتر نسبت به تمیز کردن چراغ های ال ای دی اقدام کنند.

تمامی تجهیزات روشنایی خیابانی و پروژکتورهای LED اکووات استاندارد IP65 را دارا هستند و می‌توانید با خیال راحت از این پروژکتورها برای روشنایی کارگاه یا کارخانه خود استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و کسب مشاوره در رابطه با خرید مناسب‌ترین تجهیزات روشنایی و چراغ‌های LED می‌توانید با شماره ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. کارشناسان با تجربه اکووات آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

بیشتر بخوانید

نورپردازی انسان محور چیست؟

تیم تحریریه اکووات: نورپردازی انسان محور (Human Centric Lighting) کلمه کلیدی داغ این روزهای مباحث روشنایی است. در این مقاله قصد داریم تا توضیحاتی در مورد این مبحث داغ و حیاتی در صنعت روشنایی و نورپردازی ارائه کنیم.

نورپردازی انسان محور یکی از مباحث جدید و گسترده در حوزه روشنایی است. به عقیده بسیاری از متخصصان حوزه روشنایی، نورپردازی انسان محور می‌تواند موضوع جذاب و اصلی بعدی این حوزه باشد.

نورپردازی انسان محور - کاربری مختلف نیازمند نورپردازی متفاوت است

در ادامه با مطرح کردن سوالاتی قصد داریم تا این مبحث را به صورت ساده برای‌تان توضیح دهیم.

سوال اساسی و کلیدی این است که نورپردازی انسان محور چیست؟

نورپردازی انسان محور نگرشی به نورپردازی است که تمرکزش علاوه بر منظر دیداری و ویژوال روشنایی، بر جنبه‌های غیر دیداری روشنایی نیز هست. در نورپردازی انسان محور، می‌بایست علاوه بر پیدا کردن مناسب‌ترین روشنایی برای انجام کارها به بهترین نحو، باید به بهبود کیفیت زندگی و سلامتی، علی الخصوص عملکرد درست ساعت بیولوژیکی بدنمان، نیز توجه داشته باشیم.

نورپردازی انسان محور به نظر جالب می‌رسد، ولی اصلا نور چه طور بر مغز ما تاثیر می‌گذارد؟

نور محیط از دو مسیر بر مغز ما تاثیر می‌گذارد؛ یک راه همانیست که همه می‌دانیم، تاثیر دیداری، یعنی چشم ما که تصویر هر آنچه که می‌بینیم را به مغز ارسال می‌کنند. راه دیگر اما مقداری متفاوت است. سلول‌های گانگلیون موجود در شبکیه چشم ما همواره (حتی زمانی که خواب هستیم و چشممان بسته است) در حال دریافت میزان نورهای با طول موج کم (معروف به نورهای آبی) هستند.

سلول‌های گانگلیون وظیفه تنظیم ساعت بیولوژیک بدن ما را دارند و مغز ما را با ریتم شبانه‌روز عادت می‌دهند. مهم‌ترین تاثیر ساعت بیولوژیک در ترشح هورمون ملاتونین یا همان هورمون خواب است. ترشح ملاتونین در محیط‌های تاریک بیشتر از محیط‌های روشن است.

تاثیر دیگری که نور بر عملکرد بدن ما می‌شود، ترشح هورمون کورتیزول یا هورمون استرس است. ترکیب‌های مختلف کورتیزول و ملاتونین در کنار یکدیگر موجب ایجاد حس آرامش و تمرکز یا اضطراب در ما می‌شوند.

نورپردازی نامناسب چه آزارهایی برای ما در پی دارند و تاثیر مثبت نورپردازی مناسب بر بدن ما چگونه است؟

نورپردازی نامناسب و نامطلوب می‌تواند موجب خیرگی، سر درد، خستگی چشم و یا حتی ایجاد درد و خستگی در دیگر نقاط بدن بشود.

تاثیرات مثبت روشنایی صحیح را شاید در حالت عادی متوجه نشویم. نورپردازی صحیح همه آن مضراتی که نورپردازی نامناسب می‌تواند در پی داشته باشد را ندارد، به علاوه این که می‌تواند تمرکز شما را افزایش دهد و ساعت خوابتان را درست و منظم بگرداند.

آیا نورپردازی انسان محور مبحثی جدید است؟

خیر. تحقیقات زیادی طی دهه‌های گذشته (اگر نگوییم قرن‌های گذشته) در رابطه با تاثیر نور بر انسان‌ها شکل گرفته است.

موضوع مهم در مباحث امروزی نورپردازی انسان محور لامپ و چراغ‌های ال ای دی هستند که با توجه به کیفیت نور بالا و طیف گسترده‌ای از دمای رنگ نوری که می‌توانند تولید کنند، به کار گیری اصول نورپردازی انسان محور را بسیار ساده‌تر کرده‌است.

با این وجود هنوز هم به تحقیقات بیشتری در رابطه با شناخت روش‌های بهینه نورپردازی و توسعه راه‌های نورپردازی انسان محور، نیاز است.

آیا از نظر اقتصادی سرمایه‌گذاری و هزینه کردن در زمینه نورپردازی انسان محور صرفه و بازدهی دارد؟

بله. البته محاسبه بازدهی و مدت زمان بازگشت سرمایه در این زمینه مقداری سخت است چرا که با سلامتی و تمرکز کاربر نهایی روشنایی در ارتباط است.

انگیزه، بهره‌وری و سلامتی بیشتر، مهم‌ترین تاثیرات ثابت شده روشنایی انسان محور است.

چه طور می‌توانیم با استفاده از دانسته‌های موجود، نورپردازی مناسبی را در منزل یا محل کارمان پیاده کنیم؟

دانسته‌های ما زمانی ارزشمند می‌شوند که بتوانیم راهی برای استفاده و به کار گرفتن آن‌ها پیدا کنیم. انتخاب بهترین نور برای محیط کار یا محیط‌های تجاری و آموزشی مستلزم مشورت با متخصصین و کارشناسان روشنایی است. ما در وبلاگ اکووات تلاش کرده‌ایم تا تمامی اطلاعات و دانستنی‌های لازم اصول روشنایی و نورپردازی را برای شما فراهم کنیم.

نور پردازی انسان محور - نور بر سلامتی و زندگی انسان تاثیر میگذارد

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اطلاع از شرایط فروش می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ تماس بگیرید. کارشناسان اکووات آماده ارائه مشاوره و راهنمایی شما هستند.

راهنمای نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی (مخصوص حرفه‌ای‌ها)

تیم تحریریه اکووات: یکی از ویژگی‌های ادوات روشنایی و چراغ‌های ال ای دی خرابی کمتر و در نتیجه عدم نیاز به تعمیرات متوالی است، اما این موضوع به معنی بی نیازی این سبک از روشنایی به تعمیر نیست. در این مقاله در رابطه با سرویس و نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی صحبت می‌کنیم.

به طور کلی چراغ‌ها و ادوات روشنایی ال ای دی، به دلیل مصرف انرژی کمتر و دوام بالایی که دارند، کمتر دچار ایراد و خرابی می‌شوند. از این رو نسبت به چراغ‌های تجاری و صنعتی دیگر، به نگهداری کمتری نیاز دارند. این موضوع به معنی بی نیازی روشنایی و چراغ‌های ال ای دی به نگهداری و سرویس نیست، بلکه سرویس و نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی به صورت مرتب و مطابق برنامه، موجب افزایش طول عمر مفید و عملکرد چراغ می‌شود.

راهنمای نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی (مخصوص حرفه‌ای‌ها)

سرویس و نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی

مهندسین و مدیران یک پروژه می‌توانند بر اساس حجم بودجه سرویس و نگهداری در اختیارشان از میان روشنایی‌های ال ای دی با کیفیت‌های مختلف، روشنایی مد نظر خودشان را انتخاب کنند.

ساده‌ترین عملیات نگهداری مورد نیاز روشنایی‌های ال ای دی همان تمیزکاری و پاک کردن گرد و غباری است که با گذشت زمان بر روی چراغ نشسته است. این موضوع در رابطه با مشاغل سنگین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود.

همچنین در جریان سرویس و نگهداری، تمامی چراغ‌ها و ادوات روشنایی باید از نظر کارایی و نور تولیدی ارزیابی شوند.

ورای تمامی این موضوعات، تعمیر و نگه‌داری چراغ‌های ال ای دی مثل سیستم‌های روشنایی قدیمی نیست و برای تعمیر یک چراغ ال ای دی فقط کافیست که آن قطعه‌ای که دچار اشکال شده است را تعویض کنید. این ویژگی برای مراکزی که بودجه تعمیر و نگهداری پایینتری دارند مناسب‌تر است.

تعمیر و نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی

یک چراغ ال ای دی اجزای تشکیل دهنده مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌بایست پس از دوره مشخصی تعویض شوند. این اجزای تشکیل دهنده شامل درایورها، دیودهای نوری، قطعات محافظ و قطعات کنترل کننده، می‌شوند.

راهنمای نگهداری از چراغ و روشنایی ال ای دی (مخصوص حرفه‌ای‌ها) - تعمیر و نگه داری چراغ و لامپ ال ای دی

درایورهای ال ای دی اگر در معرض گردش هوا و خنک شدن قرار نداشته باشند، احتمال خرابی آن‌هانسبت به قطعات دیگر چراغ بیشتر خواهد بود.

بدنه چراغ و قطعات محافظ نیز ممکن است بر اثر سقوط و یا وارد شدن ضربه در محیط کار دچار آسیب شوند. برای محیط‌های صنعتی با تنش بالا بهتر است از چراغ‌هایی استفاده شود که در برابر تنش‌های محیط کارگاه مقاومت لازم را دارند.

سوای از بحث تعمیر و تعویض قطعات، یک چراغ ال ای دی زمانی باید تعویض شود که تولید نور آن به ۷۰٪ میزان اولیه کاهش یابد. اغلب چراغ‌های ال ای دی بعد از گذشت ۵۰٫۰۰۰ ساعت کار مفید و آن چراغ‌هایی که از نظر طراحی و فنی کیفیت بالاتری دارند، پس از ۱۰۰٫۰۰۰ ساعت کار مفید به این میزان از نوردهی افت می‌کنند.

اکووات با بهره‌گیری از متخصصین مجرب و با استفاده از باکیفیت‌ترین مواد اولیه، سالیان متمادی است که به تولید لامپ، چراغ و ادوات روشنایی ال ای دی مشغول است. ۳ سال ضمانت بی قید و شرط، ضامن کیفیت و ماندگاری محصولات اکووات است.

فاکتور UGR چیست؟ چه زمان به مقدار UGR نیاز داریم و کاربرد آن در کجاست؟

UGR مخفف Unified Glare Rating به معنی تحت اللفظی “رتبه یکپارچه شده خیرگی” می‌باشد و یک کمیت بدون واحد برای نورهای مصنوعی می‏‌باشد. منظور از نور مصنوعی نوریست که از طریق تبدیل انرژی الکتریکی حاصل می‌‏شود. مقدار فاکتور UGR بین ۱۰ تا ۳۰ قرار دارد و حاوی اطلاعاتی از اثر روانی ناشی از خیره‌‏کنندگی یک چراغ می‌‏باشد. پله‌‏های تعریف شده در استاندارد DIN در محدوده ۱۳، ۱۶، ۱۹، ۲۲، ۲۵، ۲۸ قرار دارد. هرچه این عدد بالاتر باشد به این معناست که چراغ مورد بحث در این محیط برای درصد بیشتری از افراد خیره‌‏کنندگی آزاردهنده دارد و بالطبع اعداد کمتر UGR نشان‌دهنده کم بودن سطح خیره‌‏کنندگی می‌باشد. به‏‏‌عنوان مثال مقدار ۱۹ برای UGR به این معناست که ۶۵% ناظران احساس آشفتگی از نور نداشته‌اند؛ از طرف دیگر این عدد بدین معناست که باقی ۳۵% ناظران حس آشفتگی از خیرگی نور محیط داشته اند. اصولاً برای اعداد زیر ۱۰ تقریباً هیچ حس آزاردهنده‌ای از نور مشاهده نمی‌شود.
هاپکینسون مقادیر زیر را به عنوان مبنای توصیفی فاکتور UGR قرار داده است:

۱۰ – نامحسوس
۱۳ – قدری محسوس
۱۶ – محسوس
۱۹ – قابل قبول
۲۲ – غیر قابل قبول
۲۵ – تقریبا ناخوشایند
۲۸ – ناخوشایند

پارامتر UGR تنها از طریق محاسبه معین می‏‌گردد و فرمول نسبتاً پیچیده‌ای دارد. میزان UGR مستقیماً قابل اندازه‌گیری یا سنجش نمی‌باشد. به‌طور سردستی چراغ‌هایی که سطح نوری گسترده دارند (مانند پنل‌های LED) توانایی ایجاد UGR کمتری دارند و چراغ‌های با نور متمرکز احتمالاً UGR بالاتری ایجاد می‌نمایند.
بر خلاف برداشت عمومی UGR یک مشخصه از چراغ نبوده و به محیط نصب، پس‌زمینه محل نصب و زاویه دید ناظر ارتباط دارد. برای روشن شدن موضوع به این مثال توجه نمایید: فرض کنید در یک شب تاریک و در جاده‌ای که چراغ خیابانی ندارد مشغول رانندگی هستید، ماشین روبه‌رویی با نور بالا به سمت شما حرکت می‌کند و چشمان شما از شدت نور آن قدرت بینایی‌شان را از دست می‌دهند و به‌سختی می‌توانید تمرکزتان را بر روی جاده بگذارید. حال تصور کنید که این اتفاق در یک ظهر آفتابی تابستانی برای شما می‌افتاد؛ نور بالای ماشین رو‌به‌رو، تقریباً هیچ تأثیری در حوزه دید و توانایی چشمان شما نخواهد داشت با اینکه مشخصات چراغ در هر دو حالت یکسان بوده، ولیکن تغییر سطح نور زمینه باعث شد که خیره‌کنندگی از حالت کورکننده به تقریباً نامحسوس تغییر یابد. فاکتور UGR شدیداً به کنتراست (تضاد) چراغ با اشیاء اطراف مرتبط است.
بسیاری از سازندگان چراغ در برگه مشخصات چراغ‌های خود در خصوص خیرگی به عددی اشاره کرده‌اند به عنوان مثال UGR<19 در کاتالوگ اکووات برای پنل سقفی ۶۰×۶۰ لحاظ شده. اصولاً این عدد بدون مشخصات اتاق فاقد معنا می‌باشد و در مدل نهایی به چیدمان و ضریب بازتابش دیوارها و سقف وابسته است. به‌طور کل این مقادیر برای طراحان نورپردازی یک عدد قطعی نبوده و تنها معیاریست برای مقایسه بین چراغ‌های مختلف. عدد قطعی فاکتور UGR تنها توسط طراحی و محاسبات کامپیوتری و در نظر گرفتن کلیه چراغ‌ها و توپولوژی اتاق مشخص می‌گردد.

فاکتور UGR - اکووات

لایه‌بندی نور و قرار دادن چندین فیوز برای نورپردازی

برنامه‌ریزی و طراحی برق کشی، در زمان ساخت واحدهای تجاری و اداری، اهمیت فراوانی دارد؛ سیم‌کشی و فیوزبندی اصولی می‌تواند طرح توسعه و تغییرات بعدی را بسیار ساده‌تر کند و از قطع برق و خاموشی جلوگیری نماید. این برنامه‌ریزی به‌معنی در نظر گرفتن تعدادی فیوز و سیم اضافه‌تر از طراحی اولیه می‌باشد که هزینه بسیار ناچیزی در بر دارد ولیکن در هنگام تغییرات، منافع فراوانی برای شما در بر خواهد داشت. در این نوشته منظور از “لایه‌بندی” در نظر گرفتن فیوز و سر سیم مستقل برای بخش‌های مختلف در نور پردازی می‌باشد.

مکان‌های تجاری و اداری بیش از خانه‌های مسکونی دستخوش تغییر و تحول می‌باشند؛ تغییر پارتیشن‌ها در مکان‌های اداری و تغییر دکور در مکان‌های تجاری مستلزم افزودن چراغها و روشنایی متناسب با آن محیط هستند. اگر با برنامه قبلی تعدادی فیوز یدکی در نظر بگیرید، می‌توانید از آن‌ها برای طرح توسعه خود استفاده نمایید. با این کار در صورت بروز اتصالی در یک بخش، نیاز به خاموشی کل چراغ‌ها نیست و می‌توان فیوز مربوط به همان بخش را قطع نموده و بقیه سیستم تا زمان مراجعه برق‌کار به کار خود ادامه می‌دهد. چه بسا فروشگاه‌هایی که به دلیل رعایت نکردن همین نکته ساده، تا زمان یافتن محل اتصالی، در خاموشی به سر می‌برند.

لایه‌بندی نور و قرار دادن چندین فیوز برای نورپردازی - اکووات

به‌طور کلی طراحان روشنایی معتقد هستند که نور عمومی و نور اختصاصی کالاها و همچنین نور مخصوص کار در پشت میزها و کانترها در هر محیط می‌بایست به طور جداگانه روشن و خاموش شوند. همچنین ویترین‌ها و بخش‌های مختلف یک دفتر بهتر است هر یک سیم‌کشی مخصوص به خود داشته باشد. وجود سر سیم‌های نورپردازی بخش‌های مختلف در جعبه فیوز برای شما امکان نصب سیستم هوشمند را به سادگی فراهم می‌نماید. اگر در زمان ساخت فضایی در حدود ۳۰×۳۰ سانتی‌متر داخل یا در کنار جعبه فیوز خالی بگذارید، بسیاری از برندهای هوشمندسازی می‌توانند از این فضا برای استقرار سیستم کنترل مرکزی بهره‌برداری نمایند. بدین ترتیب ظرف مدت چند ساعت، فروشگاه یا دفتر شما مجهز به سیستم هوشمند خواهد شد.

طراحی “فلت” یا “یک‌تکه” محیط‌های تجاری و اداری که در بین آرشیتکت‌های امروزی بسیار رایج است، نیازمند برق کشی منعطف و قابل توسعه می‌باشد که بسته به نیاز کاربر نهایی، شکل، تعداد و مشخصات پارتیشن‌های مختلف را پوشش دهد. در نهایت وجود لایه‌های متنوع در نورپردازی هر مکان به کاربر حس آزادی و قدرت عمل بیشتری می‌دهد و از صدمات آتی جلوگیری به عمل می‌آورد.

این مطالب را نیز بخوانید:

لطفا معجون نوری درست نکنید!

در گذشته تنها منبع نور مورد استفاده در محیط‌های داخلی که با توجه به تنوع و گستردگی عرضه وجود داشت لامپ‌های رشته‌ای یا التهابی بود. دمای رنگ این لامپ‌ها بین بازه ۲۳۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین بود. بعد از عرضه لامپ‌های هالوژن این دمای رنگ تا حدود ۳۰۰۰ کلوین نیز افزایش یافت، اما همچنان در در محدوده سفید گرم (warm white) قرار داشت. بعد از عرضه لامپ‌های فلورسنتی (لامپ مهتابی، FPL و کم‌مصرف) تنوع نورهای در دسترس در محیط‌های داخلی افزایش یافت و در اکثر موارد به این شکل بود که مهتابی‌ها با گستره نوری ۶۰۰۰ کلوین (Cool White) در اطراف محیط نصب می‌شد و لامپ‌های التهابی ۱۰۰ وات و یا ترکیبی از نورهای متفاوت لامپ کم‌مصرف بر روی لوسترها قرار می‌گرفت و بدین ترتیب نور نهایی در محیط ترکیبی بود از نور مهتابی و آفتابی.
فارغ از اینکه این نحوه چیدمان نور چقدر مناسب بوده، باید توجه داشت که عرضه منابع روشنایی در آن زمان محدود بود و برای روشنایی محیط‌های داخلی انتخاب گسترده‌ای وجود نداشت.
نکته اینجاست که ذهنیت ترکیب نمودن نورهای مختلف همچنان در بین برخی از ما وجود دارد و گهگاهی دیده می‌شود که مثلاْ در یک فروشگاه که در آن لباس عرضه می‌گردد برای روشنایی عمومی از دو نور آفتابی و مهتابی استفاده شده است.
اجازه بدهید که با ذکر یک مثال توضیح دهیم که در هنگام استفاده از دماهای متفاوت رنگی در یک محل (مثلاْ استفاده همزمان از نور آفتابی و مهتابی) چه اتفاقی می‌افتد. تصور کنید که هر نور در فضای تجاری شما با یک زبان مشخص مشغول توضیح دادن کالای شماست. هنگامی که تمام محیط با یک دمای رنگ روشن شده باشد، در واقع یک زبان واحد کالای شما را توضیح می‌دهد. در صورتی که وقتی شما از دو دمای رنگ آفتابی و مهتابی برای روشنایی یک کالا و معرفی آن استفاده می‌کنید، در واقع دارید به طور همزمان به دو زبان مختلف آن را به مشتری توضیح می‌دهید. توجه به “همزمانی” در این مثال بسیار پر اهمیت است، زیرا در نهایت استفاده از دو دمای رنگ در محیط تجاری به علت این “همزمانی” در توضیح یک کالا به دو زبان مختلف باعث خستگی مشتری می‌گردد و باعث می‌شود که مشتری نتواند به صورت مناسب با کالای ارائه شده ارتباط برقرار کند.

لطفا معجون نوری درست نکنید! - اکووات

با توجه به گستردگی تنوع ارائه شده در دمای رنگ LED‌ها، پیشنهاد ما این است که ابتدا محدوده دمایی مورد نظر خود را در نظر بگیرید و سپس تمام محیط را با یک دمای رنگ نور روشن نمایید. حتی اگر در فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای برندهای مطرح دنیا دقت کنید، هیچ کدام از آن‌ها از چند دمای رنگ متفاوت برای روشنایی محیط خود بهره نبرده‌اند و کل محیط فروشگاه توسط یک دمای رنگ روشن گردیده است. لذا پیشنهاد می‌گردد که حتماْ از یک طیف نوری برای یک محیط استفاده نمایید و از ترکیب نمودن طیف رنگ‌های متفاوت در محیط خودداری فرمایید.
توجه کنید که استفاده از دمای یکسان نوری آنقدر اهمیت دارد که حتی فاکتوری به عنوان SDCM تعریف شده تا انحراف از معیار را در چیپ‌های دارای یک رنگ نشان دهد. بدین معنا که نشان می‌دهد چیپ‌های تولید شده مثلاْ در دمای رنگ ۴۰۰۰ کلوین (نور طبیعی) از یک تولیدکننده از لحاظ نور ساطع شده چه میزان با یکدیگر متفاوت هستند و از معیار اصلی انحراف دارند.

لطفا معجون نوری درست نکنید! - اکووات