آیا هرچه لومن چراغ بالاتر باشد لزوما چراغ بهتر است؟

تصور غلط رایج هنگام تعیین روشنایی این است که هرچه میزان نور خروجی یا بهتر بگوییم مقدار لومن بیشتر باشد، محصول روشنایی بهتری خواهد­ داشت. اما همه چیز به همین سادگی نیست. نور زیاد در واقع می تواند بر کیفیت خروجی اثر منفی بگذارد. علاوه بر این، فاکتورهای مهم­‌تری در انتخاب نور مناسب وجود دارند که در این مقاله به آن‌ها اشاره خواهد شد.

عناوینی که در این مقاله خواهید خواند:

نور باید به همان‌جایی بتابد که می‌خواهیم.

چراغ‌­های سنتی نظیر لامپ­‌های رشته‌­ای و یا تخلیه‌گاز معمولا خروجی لومن بیشتری نسبت به LEDها دارند اما بسیاری از این لومن‌ها، با ساطع‌شدن بر فضاهایی که ممکن است هدف ما نباشند، هدر می­‌روند. همچنین مقدار زیادی از نور تولیدشده توسط رفلکتورها و یا سایر اجزا جذب می­‌شود. بنابراین مهم است تا بتوانیم نور مورد نیاز خود را به مقدار کافی بر سطح مورد‌نظر بتابانیم. در لامپ‌­های تخلیه گاز که از شدت نوری بیش­تری هم برخوردارند، عملا به دلیل عدم هدایت‌نور، این کار صورت نگرفته و بسیاری از نور مورد انتظار، هدر می‌رود. در ال‌­ا‌ی­‌دی‌­ها اما بواسطه توانایی در تعیین جهت تابش دقیق نور، اثربخشی به مراتب افزایش یافته و نور موردنیاز تامین می‌شود.

این ویژگی تضمین می کند که نور دقیقاً در جایی که مورد نیاز است ساطع شده و با روشنایی نواحی خارج از ناحیه مد نظر هدر نرود. در حقیقت برای روشنایی یک ناحیه، مقدار لومن کلی مهم نیست بلکه مقدار لومنی که بر ناحیه مورد نظر می‌­تابد اهمیت دارد.

لومن بر وات - اثربخشی نور - اکووات- اکووات

تصورات غلط درباره «لومن بر وات»

یکی از اشتباهات هنگام بررسی محصولات روشنایی، عدم درک درست میزان اهمیت «لومن بر وات» است. اگرچه همه ال‌­ای­‌دی­‌ها در مقایسه با محصولات روشنایی سنتی مانند لامپ‌­های رشته‌ای که عطش فراوانی برای مصرف انرژی دارند، مزیت­‌های بیش­تری را دارا هستند، اما پارامتر لومن‌بروات به تنهایی نمی­‌تواند تعیین­‌کننده برتری یک محصول باشد چرا که این پارامتر، تنها تعیین کننده میزان صرفه­‌جویی لامپ بوده و در رابطه با کیفیت نور خروجی اطلاعاتی نمی‌­دهد. به عنوان مثال هنگامی که نور یک ال‌­ای­‌دی از یک لنز و یا رفلکتور عبور می‌­کند، مقداری از لومن کلی تولیدشده جذب شده و از بین می­‌رود در نتیجه میزان لومن بر وات خروجی کاهش می‌­یابد بنابراین در ظاهر بهتر است که تولیدکننده به منظور تولید نور بیش­تر، چراغ را بدون استفاده از هرگونه رفلکتور و یا لنز تولیدکند اما باید توجه داشت که وجود همین رفلکتور و لنز مناسب است که هدایت­‌کننده نور خروجی به سمت محل دقیق موردنظر برای تابش نور بوده و تعیین‌کننده میزان اثربخشی چراغ است.

لومن بر وات هم‌چنین هنگام سنجش عملکرد چراغ­‌های خطی و یا چراغ­‌هایی که به سطح زمین نزدیک‌­اند معیار مناسبی نیست زیرا این چراغ‌­ها در سطحی پایین­‌تر و نزدیک­تر به چشم انسان استفاده شده و بنابراین مقدار نور خروجی آن اهمیت کم­تری نسبت به جهت تابش و کیفیت نور خروجی دارد. بسیاری از تولیدکنندگان محصولات روشنایی برای تامین نور بیش­تر به تولید چراغ‌­ها و لامپ‌­هایی با توان بیش­تر روی می‌­آورند در حالی که معمولا این رویکرد اثری منفی بر میزان یکنواختی نور خروجی گذاشته و مشکلاتی نظیر خیرگی به وجود می‌­آورد. این مشکلات هنگام نیاز به یک نور با کیفیت برای استفاده دقیق در یک مکان، مصرف‌­کننده را با چالش­‌های فراوانی روبه‌­رو خواهد کرد. اکووات از مدت­‌ها پیش تصمیم گرفته تا با استفاده از لامپ­‌های ال‌­ای­‌دی با توان منطقی و معمول اما با کیفیتی فراتر نسبت به محصولات مشابه، برای تولید همه چراغ‌­های خود به جای تمرکز بر تولید چراغ با توان بالاتر و یا لومن بر وات بیش­تر بر کیفیت بالاتر نور ساطع شده و جلوگیری از ایجاد خیرگی و یا فلیکر تمرکز کند. برای مشاهده تمامی این محصولات و اطلاع از مشخصات کیفی آن‌ها کلیک کنید.

پس «لومن بر وات» چه زمانی اهمیت دارد؟

پاسخ به این سوال همان­‌گونه که مشخص است، به کاربری نور و مکان استفاده از آن بستگی دارد. ممکن است برای نورپردازی یک فضا اولویت در انتخاب نور تنها میزان روشنایی آن بوده و کیفیت نور خروجی تاثیری در انتخاب‌­های ما نداشته­ باشد. همچنین معمولا در این مواقع، صرفه اقتصادی در کنار روشن شدن کامل فضا برای ما مهم‌­تر است. برای مثال هنگام استفاده از چراغ‌­های خیابانی در خیابان‌­ها و بزرگراه‌­های شهر، روشنایی جاده و صرفه اقتصادی آن برای کارفرما اهمیت بیشتری دارد، چرا که روشنایی خیابان به منظور دید کافی در شب و نیز ایجاد امنیت است و کیفیت نور خروجی از جمله میزان فلیکر و یا اثربخشی تاثیری در انتخاب چراغ مناسب نخواهد داشت. همچنین هنگام روشنایی یک فضای خارجی بزرگ ترجیح به استفاده از چراغی است که تا حدامکان نور را پخش کرده و به همه­‌جا بتاباند. واضح است که کاربردهایی از این دست، با استفاده از نور در فضاهای داخلی و یا دکوراتیو تفاوت دارد.

استفاده از نور با کیفیت، یک نیاز اساسی است!

تا چند سال پیش، کاربران نهایی محصولات روشنایی، به ندرت به دنبال نورپردازی حرفه‌­ای بودند زیرا کم­تر به این موضوع توجه می‌کردند که نباید یک فضا را بیش­تر از حد نیاز روشن نمود. در این زمان بیش­تر سفارشات برای روشن کردن مضاعف یک فضا بدون توجه به پراکندگی نور، رنگ­‌های نوری به کار رفته و یا مصرف بهینه نور بود. امروزه اما تاکید بیش­تری بر مطابقت نور خروجی با کیفیت‌ها و کاربردهای مورد نظر می‌­شود تا بتوان از تابیدن بخش بیش­تری از نور به مکان مورد نظر اطمینان حاصل کرد. نوری که به فضای موردنظر ما نتابد نور هدر رفته بوده و باید مقدار آن اندازه‌­گیری شود چرا که این مقدار در واقع مقدار هدررفت انرژی است.

استفاده از نرم‌­افزارهای نورپردازی شیوه‌­ای موثر در درک آثار و نتایج استفاده از نورهایی با توان بیش­تر است.

چه لومن بر واتی بهتر است؟

اینکه در نهایت چراغ موردنظر شما از چه راندمان و روشنایی برخوردار باشد به مورد استفاده و کاربرد اصلی مدنظر شما وابسته است. محصولات اکووات تمامی نیازهای شما برای انتخاب یک چراغ با اثربخشی و از سویی دیگر، راندمان مناسب را فراهم کرده است. اگر دنبال مقایسه لومن بر وات و سایر ویژگی­‌های کیفی محصولات روشنایی هستید، در بخش محصولات اکووات، با انتخاب هر محصول و کلیک بر گزینه اطلاعات بیش­تر، لومن بر وات چراغ‌­های ریلی، پروژکتورها، چراغ‌های خیابانی و سایر محصولات اکووات را با یکدیگر مقایسه کنید.

این موارد مهم‌ترین نکات مربوط به لومن بر وات و اهمیت آن به شمار می‌روند. بهترین راه برای آگاهی از آخرین اخبار، متدها و شیوه‌های روشنایی و نورپردازی، مطالعه مجله اکووات است که اطلاعات مرتبط با روشنایی و نورپردازی شما را به روز نگاه می‌دارد.

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.  این مقاله توسط تیم تحریریه اکووات تهیه شده است. اگر از خواندن این مقاله راضی بودید، خواندن آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین می‌توانید سوالات خودتان را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دفاتر فروشگاهی ما تماس بگیرید. 

با اکووات همراه باشید.

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *