نور گرم یا نور سرد؟ کدام “دمای رنگ” مناسب محیط شماست؟ در لامپ‌های قدیمی (رشته‌ای) انتخاب رنگ نور ساطع شده توسط لامپ مقدور نبود ولیکن امروزه با کمک تکنولوژی LED شما قادر به انتخاب رنگ نور لامپ هستید. انتخاب رنگ مناسب، بر روحیه افراد تاثیر به‌سزایی دارد.
واژه “دمای رنگ” در نورپردازی توصیفی است برای بیان رنگ نور لامپ و واحد سنجش آن “کلوین” می‌باشد. منظور از رنگ در اینجا رنگ‌های مطلق نیست و منظور طیف گرمایی رنگ است. محدوده دمای رنگ در عمل بین 1000 الی 10000 کلوین می‌باشد و در دمای پایین‌تر از رنگ قرمز و زرد شروع شده و در دماهای بالا به رنگ آبی می‌رسد.
برخلاف تصور اولیه، دمای رنگ ربطی به دمای واقعی خود لامپ ندارد و مربوط به رنگ نور تولید شده توسط لامپ می‌باشد. همچنین هرچه عدد دمای رنگ پایین‌تر باشد نور حس گرم‌تری دارد و هرچه دما بالا تر رود حس سردتری ایجاد می‌نماید.

دمای رنگ مربوط به طیف نورهای سد تا گرم - اکووات

1000 کلوین نور شمع (قرمز و زرد)
1800 کلوین لامپ‌های معروف به لامپ ادیسونی رشته‌ای دکوراتیو (نارنجی)
2400 کلوین لامپ رشته‌ای معمولی (زرد)
2700 کلوین لامپ هالوژنی رشته‌ای (زرد کم‌رنگ)
3000 کلوین نور سفید گرم (امروزه این نور بیشترین مخاطب را دارد)
4000 کلوین نور روز (نه گرم و نه سرد)
5000 تا 7000 کلوین نور سفید و سرد (کمی آبی در نور حس می‌شود)
10000 کلوین آسمان آبی بدون ابر (سفید – آبی)

به بیان ساده، دمای رنگ بر پایه تغییر رنگ فلز در حین گرم شدن می‌باشد. مثلاً آهن در زمان گرم شدن ابتدا سرخ می‌شود و سپس نارنجی و بعد به سفیدی می‌گراید و در نهایت ذوب می‌شود حتماً در عکس‌های کارخانه فولاد دیده‌اید که رنگ آهن مذاب زرد و نارنجی است (دمای ذوب آهن حدود 1500 درجه سانتیگراد و حدود 1800 کلوین است) اگر فلزی تحمل گرمای بالاتر را داشته باشد نهایتاً به رنگ سفید مخلوط با آبی در خواهد آمد.

نور گرم یا سرد؟

قانونی برای تعیین رنگ وجود ندارد و انتخاب رنگ بسیار وابسته به ترجیح شخصی و کاربردی است. اگر رنگ سنتی و زرد مد نظرتان است، دمای 2700 الی 3100 مناسب شماست، این رنگ بیشترین کاربرد را در خانه و فروشگاه‌های پوشاک دارد. اگر حس مدرن‌تر و تمیزتر می‌خواهید نور روز 4000 کلوین مناسب شماست. نورهای سردتر با دمای کلوین بالاتر به نظر پرنورتر می‌آیند و در کشورهای آفتاب‌خیز تمایل به نورهای سرد و یخی بیشتر است. همچنین در مناطق سرد، نورهای گرم طرفداران بیشتری دارند.
در کاربردهای تجاری، انتخاب مناسب دمای نور، اهمیت ویژه‌ای دارد و بسته به روحیه‌ای که می‌خواهید ایجاد نمایید متغیر است. به‌عنوان مثال، نان و شیرینی خشک در زیر نور گرم بسیار بهتر و خوش‌مزه‌تر به نظر می‌آید. نور سفید در موارد کمتری در کاربرد تجاری به کار می‌رود ولی توصیه ما این است که این نور را نیز بر روی کالا امتحان نمایید و بررسی کنید کدام بهتر است.

نور گرم یا سرد 1 - اکووات

نور گرم یا سرد 2 - اکووات

نور گرم یا سرد 3 - اکووات

آیا می‌توان نور را ترکیب نمود؟

توصیه اکثر معماران یک‌دست بودن رنگ نور در محیط است ولی می‌توانید در محیطی که تمام نور عمومی نور گرم است، برای نور اختصاصی ویترین برخی کالاها از نور یخی استفاده کنید.

چگونه متوجه دمای رنگ شویم؟

جعبه کلیه کالاها نشانه‌ای برای نمایش دمای رنگ دارد. همچنین اکثر لامپ‌ها بر روی بدنه‌شان دمای رنگ مشخص می‌گردد؛ به‌عنوان مثال: 3000K
برای یک‌دست بودن نورپردازی، توصیه می‌شود چراغ‌های فروشگاه را از یک برند تهیه نمایید. به این ترتیب هم از نظر ظاهری یک‌دست هستند هم نور یک‌دست خواهند داشت.

این مطالب را نیز بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *