عملکرد تمامی لوسترها و چراغ‌های مختلف بستگی بسیار زیادی به نوع لامپی دارد که در آن استفاده می‌گردد. انواع مختلف لامپ‌های حبابی توان‌های متفاوتی را مصرف می‌کنند و در عین حال نور متفاوتی را نیز ساطع می‌نمایند.
در ادامه اشاره‌ای داریم به انواع معمول لامپ‌ها:

لامپ رشته‌ای - اکووات

لامپ رشته‌ای

لامپ‌های رشته‌ای ارزان بوده و در انواع توان‌ها (وات) و اشکال مختلف به راحتی در دسترس هستند. آن‌ها نور زرد و سفیدی را تولید می‌کنند که در تمام جهات ساطع می‌گردد. این لامپ‌ها در مدلی که جداره داخلی آن به صورت براق پوشیده شده است به شما امکان بهتر کنترل پرتو نور را نسبت به لامپ‌های معمولی می‌دهد.

لامپ هالوژنی - اکووات

لامپ هالوژنی

لامپ‌های هالوژنی با استفاده از یک نوع گاز هالوژن نوری روشن وسفید تولید می‌کنند. آن‌ها نسبت به لامپ رشته‌ای عمر طولانی‌تری دارند و نسبت به آن‌ها نور بیشتری (لومن) را به ازای هر وات ارائه می‌کنند.
در عین حال لامپ‌های هالوژنی در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای در طول مدت عملکرد کاهش نور بسیار کمتری را دارند و و در ولتاژهای مختلفی در دسترس هستند. البته انواع ولتاژ پایین به یک ترانسفورماتور جهت تبدیل ولتاژ نیاز دارند. به همین دلیل بیشتر لامپ‌های هالوژنی معمول مستقیما‌ً از ولتاژ شبکه استفاده می‌کنند.
لامپ‌های هالوژنی پارابولیک (سهمی‌وار) که در مدل‌های مختلف PAR16، PAR20، PAR30، PAR38 تولید می‌شوند توانایی کنترل پرتو بهتری را به نسبت لامپ‌های عادی ارئه می‌دهند و در انواع مختلف نقطه‌ای و گسترده در دسترس هستند و در مکان‌های مختلفی استفاده می‌گردند.

لامپ‌های کم‌مصرف - اکووات

لامپ‌های فلورسنت و CFL (کم‌مصرف)

لامپ‌های فلورسنت با مصرف برق کمتر (در حدود یک پنجم) در مقایسه با لامپ‌های رشته‌ای، در عین حال طول عمر بسیار بیشتری نیز دارند (در حدود 10 برابر). انواع فشرده که به عنوان CFL یا کم‌مصرف شناخته می‌شوند در چراغ‌ها و لوسترهای معمول استفاده می‌شوند. این لامپ‌ها با سرپیچ‌های متنوع در طیف گسترده‌ای از رنگ در دسترس هستند و می‌توانند به جای لامپ‌های رشته‌ای استفاده گردند. رنگ نور “سفید گرم” (Warm White) بهترین جایگزین برای لامپ‌های رشته‌ای است.

لامپ‌های تخلیه تحت فشار

لامپ‌های تخلیه تحت فشار (HID) نور بیشتری (لومن) به ازای هر وات انرژی نسبت به منابع دیگر نور ارائه می‌دهند و همچنین طول عمر بالایی نیز دازند و در نوع بخار جیوه، متال هالید، و نوع سدیم با فشار بالا و پایین در دسترس هستند. نکته منفی در مورد این نوع لامپ‌ها شاخص نمد رنگ (CRI) پایین آن‌هاست.
بیشترین استفاده این نوع لامپ‌ها در فضاهای باز و نورپردازی محیط‌های خارجی مانند پارک‌ها و یا پارکینگ‌ها است.

لامپ LED - اکووات

لامپ LED

لامپ‌های ال‌ای‌دی

LED مخفف “دیود ساطع‌کننده نور” می‌باشد. این نوع جدید از لامپ‌ها در واقع یک منبع نور الکترونیکی هستند که از قطعات نیمه‌هادی تشکیل شده‌اند. در مقایسه با لامپ‌های دیگر، لامپ‌های LED عمر طولانی‌تر و مصرف انرژی بسیار کمتری دارند و امروزه به صورت بسیار وسیعی برای کاربردهای متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *