نورپردازی داخلی مدرن : ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی

به اشتراک بگذارید:

Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

تیم تحریریه اکووات:ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی و روشنایی فضای داخلی منزل و یا فروشگاه، یکی از آن مسائلی است که از جهات مختلفی اهمیت دارد. تاثیر حال و هوا (مود – Mood) مناسب در کسب و کار شما کمتر از کیفیت نورپردازی نباشد، بیشتر از آن نیز نخواهد بود. در این مقاله ابتدا در رابطه با حال و هوای نورپردازی صحبت می‌کنیم و سپس به سراغ بررسی و توضیح ۴ حال و هوای شاخص می‌رویم. با ما همراه باشید.

ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی یا همان Mood Lighting چیست؟

نورپردازی مناسب با حال و هوا، قسمتی از نورپردازی مدرن است که به منظور ایجاد حالت یا حس و حالی گذرا در ذهن انجام می‌شود. تحقیقات زیادی تا به حال در رابطه با تاثیر رنگ نور و شدت آن بر روی عملکرد بدن انسان انجام شده است و شرح کامل این ماجرا را می‌توانید در مقاله «دمای رنگ نور چه تاثیری بر انسان دارد؟» مطالعه کنید. دانشمندان در تحقیق دیگری با مطالعه تغییرات رفتاری ۹۶ نفر داوطلب ۱۸ تا ۵۵ ساله، از ارتباط نحوه نورپردازی با میزان هوشیاری، حال و هوا (مود) و عملکرد ذهنی آن‌ها، پردا برداشتند. شاید مهمترین نتیجه این تحقیق عملکرد متفاوت مغز زنان با مردان در برخورد با مسائل و توانایی حل مسئله بود که زنان در نورهای خنک‌تر و مردان در نورهای گرم‌تر، عملکرد بهتری از خود به نمایش می‌گذاشتند.

نورپردازی مناسب می‌تواند یک گوشه به هم ریخته نشیمن شما را به محلی مناسب برای استراحت و مطالعه، یا مغاز دلگیرتان را به فروشگاهی جذاب و پر از انرژی تبدیل کند. تا وقتی تاثیر نورپردازی را به صورت ملموس درک نکرده باشید، باور این موضوع برایتان ممکن است باشد اما واقعیت این است که با یک نگرش صحیح، حال و هوای یک اتاق یا هر فضایی مثل فروشگاه را می‌توان به طور کل تغییر داد. در ادامه با ۴ سبک شناخته شده تر از روشنایی که هر کدام حال و هوای خاص خود را به همراه دارند را برایتان توضیح می‌دهیم.

نورپردازی مناسب تمرکز و کارهای ذهنی

تصور کنید در یک جنگل انبوه و ساکت در حال حرکت هستید و ناگهان به محوطه‌ای می‌رسید که نور خورشید از لابه‌لای درختان محدوده‌ای کوچک را روشن کرده است. به نظر می‌رسد اینجا بهترین جا برای مطالعه است. این همان چیزی است که ما در نورپردازی مناسب تمرکز و کارهای ذهنی به دنبال آن هستیم؛ نور مستقیم و خفیفی که محدوده‌ای را در یک فضای تاریک‌تر روشن کرده است و حواس شما را تنها معطوف به چند مورد مشخص می‌کند.

اگر صاحب کافه یا رستوران هستید می‌توانید یک یا چند میز خود را در چنین شرایطی قرار دهید تا کسانی که قصد دارند به دور از هیاهوی شهری کتابی مطالعه کنند، جایی در مغازه شما برای خودشان پیدا کنند. برای ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی فروشگاه‌هایی مثل بوتیک‌ها می‌توانید با روشن‌تر کردن فضاهای خاص، حواس مشتری را به سمت محصول مورد نظر پرت کنید.

روشنایی مناسب تمرکز و کارهای ذهنی فروشگاه - ایجاد تمرکز برای مشتری - نورپردازی داخلی مدرن : ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی

تابش طبیعی

کنار زدن پرده‌ها، باز کردن پنجره و ورود نور خورشید به داخل فضای خانه یا فروشگاه؛ نتیجه؟ فضایی آرامبخش و تاثیرگذار. بهترین طراح نورپردازی در جهان طبیعت است و روشن کردن فروشگاه یا خانه با استفاده از نور خورشید در واقع استفاده از هنر طبیعت در نورپردازی است. استفاده از نور با دمای رنگ طبیعی در اتاق‌ها هم می‌تواند تاثیر مشابه‌ای بگذارد. فروشگاه هایی که پنجره‌های وسیع و پهن دارند، به بهترین منبع نور موجود در طبیعت دسترسی دارند و بهتر است که این فرصت استفاده از نور با کیفیت و رایگان را از دست ندهند.

روشنایی طبیعی استفاده از نور طبیعی در نورپردازی فروشگاه - نورپردازی داخلی مدرن : ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی

 تابش آرامش بخش و ملایم

تصور کنید در زمان غروب کنار یک دریاچه نشسته‌اید و غروب خورشید را نظاره‌گر هستید، آسمان نور ملایمی بر همه چیز می‌تابد و روز رو به سمت پایان می‌رود. نوری که در این محیط است همان تابش آرامش بخش و ملایم مدنظر ماست، نوری نه چندان روشن و گرم که باعث می‌شود پیچیدگی‌های ذهنی‌تان و دغدغه‌های فکری‌تان برطرف شود. اگر می‌خواهید حال و هوایی آرامش بخش به محیط کار یا منزل خودتان ببخشید، ما استفاده از دیمر و چراغ‌هایی با دمای رنگ گرم را به شما توصیه می‌کنیم.

تابش آرامش بخش و ملایم در فروشگاه و مغازه - نورپردازی داخلی مدرن : ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی

نورپردازی درخشان و پر از انرژی

یک روز گرم و درخشان با آسمانی که تا چشم کار می‌کند آبی است را تصور کنید. به این می‌گویند نور درخشان و انرژی بخش: نور جذاب و درخشانی که همه جا را روشن می‌کند. فرقی نمی‌کند که بخواهید آشپزخانه‌تان را برای مهمانی آماده کنید یا فروشگاه لوازم ورزشی‌تان را در میان فروشگاه‌های دیگر برجسته کنید، این مدل نورپردازی به درد شما می‌خورد. استفاده از چراغ‌های توکار و چراغ‌های ریلی برای رسیدن به چنین حال و هوایی توصیه می‌شود. نور درخشان یک فروشگاه باعث القای حس جوانی و افزایش جذابیت آن فروشگاه برای مشتریان و رهگذران است.

نورپردازی درخشان و پر از انرژی فروشگاه یا مغازه - نورپردازی داخلی مدرن : ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی

***

به راحتی می‌توانید تمامی این ۴ شیوه نورپردازی را به وسیله چند چراغ، روشنایی‌های تزیینی و چند دیمر در اختیار داشته باشید تا هر وقت که احساس نیاز کردید یک کدام از آن‌ها را مورد استفاده قرار دهید. برای هر فضایی در فروشگاه شما یک شیوه نورپردازی صحیح وجود دارد و کافی است که شما طریقه ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی فروشگاه خانه خودتان را پیدا کنید.

اگر این مقاله هنوز تمامی سوالات شما را در رابطه با چگونگی ایجاد حال و هوای مناسب در نورپردازی پاسخ نداده است می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با پروژه‌های روشنایی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

آخرین‌های مجله
بخش‌های تحریریه
نظرات کاربران

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on print
چاپ این مقاله