تاریخچه چراغ ریلی

تیم تحریریه اکووات: لازم به یادآوری این نکته نیست که هر چیزی که ما امروزه استفاده می‌کنیم، توسط یک نفر در یک جایی از تاریخ اختراع شده است. بنز اولین خودروهای امروزی را اختراع کرد، سوان لامپ رشته‌ای (برخلاف تصورات غالب بر جامعه که ادیسون را مخترع لامپ می‌دانند، سوان مخترع اولین نمونه چراغ روشنایی الکتریکی است.)، برادران رایت هم اولین نمونه‌ی هواپیما را ساختند. اما چه کسی اولین چراغ ریلی را ساخت؟ در این مقاله در رابطه با تاریخچه چراغ ریلی و روند تکامل این اختراع پر کاربرد صحبت میکنیم.

مورخین معتقدند که پیش از ادیسون ۲۳ نفر دیگر نیز ادعا کرده‌اند که لامپ رشته‌ای اختراع آن‌ها بوده است. البته بی راه هم نمی‌گویند و ادیسون فقط توانست با اصلاحاتی که بر روی اختراع دیگران انجام داد، عمر و روشنایی لامپ اختراعی آن‌ها را بیشتر کند. پس از عرضه تجاری اولین لامپ، استفاده‌های مختلف از چراغ‌های الکتریکی رو به افزایش گذاشت. حدود ۴۰ سال بعد از عرضه اولین لامپ رشته‌ای تنگستن به بازار، لامپ ریلی یا همان چراغ ریلی معرفی شد.

تاریخچه لامپ ریلی و ظهور آن در دهه ۶۰ میلادی

چراغ ریلی اولین بار در اوایل دهه ۶۰ میلادی، یعنی حدود ۶۰ سال پیش جای خودش را در میان فروشگاه‌ها باز کرد. حضور چراغ ریلی در بازار بسیار پر رنگ و خیلی سریع به انتخاب اول صاحبان فروشگاه‌ها و طراحان روشنایی تجاری تبدیل شد.

تاریخچه چراغ ریلی - گواهی ثبت اختراع اولین نمونه های چراغ ریلی

چراغ ریلی خیلی سریع جای خودشان را در روشنایی منازل پیدا کردند، به طوری که اواخر دهه ۶۰ میلادی و اوایل دهه ۷۰، چراغ ریلی گزینه اول روشنایی خانگی بود.

با گذشت زمان و تغییر سلایق می‌توانیم بگوییم کمتر خانه‌ای را پیدا می‌کنیم که در آن چراغ ریلی استفاده شود ولی هنوز هم در برخی خانه‌های قدیمی و یا برای کاربردهای خاص، چراغ ریلی جایگاه خودش را دارد.خرید چراغ ریلی

در سند ثبت اختراع اولین چراغ ریلی اینطور نوشته شده است: «وسیله‌ای است برای انتقال جریان الکتریسیته به مکان‌های دلخواه، بدون ایجاد بریدگی در شبکه سیم کشی و تولید نور به وسیله چراغ. در بسیاری از فروشگاه‌ها، ادارات و سایر ساختمان‌هایی که قصد تعویض شیوه نورپردازی و روشنایی خود را دارند، جابجایی تجهیزات روشنایی و نصب مجدد آن کار سختی است. به همین دلیل استفاده از تجهیزاتی که امکان تنظیم نور به صورت دلخواه را در اختیار افراد بگذارد بسیار مهم است.»

تاریخچه چراغ ریلی - گواهی ثبت اختراع اولین چراغ ریلی به شکل امروزی ۱۹۷۰ میلادی

چراغ‌های ریلی آن زمان شاید از نظر ظاهری و عملکرد چندان شبیه به چراغ ریلی‌های حال حاضر نباشند، ولی در کاربرد و مفهوم استفاده اشتراکات زیادی دارند. قابلیت جابجایی و تنظیم محل تابش نور ماهیت اصلی همه چراغ‌های ریلی است.

چراغ‌های ریلی مدرن و امروزی

گذشت زمان چراغ‌های ریلی را دچار تغییرات زیادی کرده است. سیستم ریلی، نحوه اتصالات، میزان روشنایی، مصرف انرژی و کیفیت نور این چراغ‌ها در طول گذر زمان دچار تغییرات گسترده‌ای شده است. امروزه چراغ‌های ریلی بیشتر از جنس آلمینیوم ساخته می‌شوند تا گرمای تولید شده توسط چراغ به خوبی به محیط منتقل شود. همچنین اکثر چراغ‌های ریلی از ال ای دی برای روشنایی استفاده می‌کنند که مصرف انرژی پایین و نور با کیفیتی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد.

ظاهر چراغ‌های ریلی نیز دچار تغییرات شده است. چراغ‌های ریلی اکووات همگی دارای ظاهری مدرن هستند و با رنگ‌های مختلفی که دارند قابلیت همخوانی با طراحی‌ها و دکورهای مختلف را نیز پیدا می‌کنند. چراغ ریلی با ظاهر قدیمی نیز مشتریان خودش را دارد؛ به خصوص برای طراحی مکان‌هایی مثل کافه و رستوران که صاحب آن‌جا قصد دارد حال و هوایی خاص به فروشگاهش بدهد، چراغ و لامپ‌هایی که ظاهر قدیمی و Vintage دارند، طرفداران زیادی دارد.

تاریخچه چراغ ریلی - چراغ ریلی لامپ ریلی مدل قدیمی vintage

اگر از مطالعه « تاریخچه چراغ ریلی » راضی بودید، خواندن آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین می‌توانید سوالات خودتان را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن‌های ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا از طریق دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. با اکووات همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

۲ Comments

    • سلام. شماره تلفن شما به واحد فروش داده شد. با شما تماس خواهند گرفت.

      Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *