تیم تحریریه اکووات: در هنگام خرید ادوات روشنایی ال ای دی حتما متوجه دو عبارت SMD و COB در میان صحبت‌های فروشندگان شده‌اید. برای فعالان بازار روشنایی شاید این موضوع بسیار پیش ساده و بدیهی باشد ولی بسیاری از خریداران محصولات روشنایی که اطلاعات تخصصی خاصی ندارند، تفاوتهای COB و SMD بر آن‌ها پوشیده است. در این مقاله به مهم‌ترین تفاوتهای COB و SMD اشاره می‌کنیم.

تفاوتهای COB و SMD

بسیاری از مصرف کنندگان محصولات LED در پی یافتن تفاوتهای نسلهای مختلف لامپ می باشند. در این میان با توجه به کاربرد فراوان دو تکنولوژی cob و smd اهمیت شناخت تفاوتهای COB و SMD بسیار حائز اهمیت می باشد.

در ابتدا لازمست به این نکته اساسی اشاره شود که اصولا انواع LED “پاور” ، “اس ام دی” و “سی او بی” تنها شکلی از بسته بندی یا Packaging هستند به این معنی که داخل همگی آنها LED Chip قرار دارد و تنها نوع مدار و شکل ظاهری این سه مدل متفاوت است.

در ابتدا لامپهای LED با استفاده از تعداد زیادی قطعه پایه دار ساخته می شد که سختی های تولید و استفاده خاص خود را داشت. سپس تکنولوژی نصب سطحی فراگیر شد و اشکالات پایه دار بودن قطعات و مشکلات مرتبط به مقاومت گرمایی تا حد زیادی حل گردید؛ ولیکن هنوز برای تولید یک لامپ، تعداد زیادی قطعه SMD بایستی بر روی ماژول قرار می گرفت و کار مونتاژ سخت تر بود. COB دقیقا برای حل این مشکل ارائه شد: تعداد زیادی چیپ ( بین 8 الی 480 قطعه – یا بیشتر) بر روی یک بستر آلومینیوم – مس قرار می گیرد و عمل مونتاژ بسیار ساده تر می شود.

در کنار سادگی مونتاژ، COB چند ویژگی دیگر نیز دارد:

  • مقاومت گرمایی کمتر نسبت به SMD و در نتیجه نیاز به هیت سینک کمتر
  • لومن بر وات بیشتر به دلیل یکپارچگی عناصر – در حدود 10 الی 20 لومن بر وات نهایی
  • شکلهای متنوع منابع نور – تقریبا به هر شکل دلخواه امکان ساخته شدن دارند

در نهایت لازم بذکر است که تولید قطعه COB پر هزینه تر از SMD است ولیکن مزایای COB باعث می شود که روز به روز از قیمت آن کاسته شود و بر عمر و میزان نور COB افزوده شود.

در ایــنــجــا می‌توانید با مشخصات فنی لامپ‌های COB و SMD بیشتر آشنا شوید.

برای اطلاع از شرایط فروش و کسب مشاوره در این زمینه می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *