تیم تحریریه اکووات: استانداردسازی و استفاده از علائم و قوانین یکسان طی قرن‌های گذشته مورد استقبال صنایع مختلف بوده است، به طوری که بسیاری از بزرگان صنایع مختلف با هزینه‌های شخصی اقدام به تاسیس موسسات و اتحادیه‌هایی به منظور طراحی این استانداردها کرده اند. یکی از این استانداردها و تعاریف بین المللی درجه حفاظت الکتریکی IP است. در ادامه در رابطه با این مفهوم بیشتر توضیح می‌دهیم.

درجه حفاظت الکتریکی IP طبقه بندی امکان ورود ابزار، انگشتان انسان و آب به یک دستگاه برقی می باشد. دسته بندی بدنه دستگاههای الکتریکی توسط استاندارد IEC انجام شده و بر روی دستگاه درج میگردد.

هدف این استاندارد ارائه تعریف دقیق از لغات کلی مانند “ضد آب” (water-proof) می باشد. و ضد آب بودن یک قطعه را در دسته های مختلف بررسی می کند. به عنوان مثال یک تابلو برق ساختمانی در برابر بارش باران معمولی مقاوم است ولی در صورت پاشش آب با شلنگ، قسمتهای برقی خیس می شوند و احتمال خطر وجود دارد.

برای استفاده از یک دستگاه در محیط خانگی و اداری، حداقل IP مورد نیاز IP22 می باشد و معنی آن اینست که دست یا انگشتان امکان تماس با قسمتهای برقدار ندارند و نیز در برابر پاشش قطرات آب موضعی، خطر برق گرفتگی وجود ندارد.

IP00 به معنی هیچ نوع حفاظت الکتریکی بوده و مثال آن یک ترانسفورمر توزیع است که کلیه اجزاء برقدار آن بصورت مستقیم در دسترس است و بدون وجود اتاقک، امکان تماس با بدن و برق گرفتگی وجود دارد.

IP53 حداقل IP برای دستگاهی است که در محل غیر مسقف نصب می گردد که در صورت حساسیت IP54 توصیه می شود.

 

درجه حفاظت الکتریکی IP چیست و چه استفاده‌ای دارد؟

تصویر با کیفیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *