نورپرازی و کرونا - اکووات

پیشرفت تکنولوژی و امکانات نورپردازی مدرن، می­تواند سطح جدیدی از ایمنی بهداشت و سلامتی را برای انسان پساکرونایی فراهم کند.

مقدمه

با همه‌گیری ویروس کووید‌19 که در میان عموم با نام «کرونا ویروس» شناخته شده است، به طور ناگهانی و در عرض یک سال، سطح فعل و انفعالات و ارتباطات فیزیکی انسان ها شدیدا کاهش یافت. این اتفاق باعث شد تا فعالیت­‌های اقتصادی و کسب‌وکارهای جهانی، به اندازه بی‌سابقه‌ای کوچک و محدود شوند. حال باید پرسید با افزایش آگاهی عمومی از خطرات ویروس کرونا شرایط جدید چه وضعیتی را رقم خواهد زد؟ صنعت نورپردازی چگونه ممکن است با تغییر زیرساخت‌های اقتصادی جدید کنار آمده و تکامل یابد؟ نور و روشنایی اتاق و خیابان چگونه قرار است در کنار ماسک و الکل ما را در عبور از این وضعیت یاری دهد؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها با مجله اکووات همراه باشید.

نور برای انسان امروزی امری حیاتی است

نورپردازی در معرض‌دیدترین و فراگیرترین فناوری است که انسان‌ها در محیط شبانه‌­روزی خودبا آن سروکار دارند. طبق آمار سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، در دنیای مدرن امروز مردم به طور میانگین تقریبا 90درصد از اوقات خود را در خانه و اغلب با چراغی روشن سپری می­‌کنند. حتی در خارج از منزل و در ساعات پایانی روز برای انجام هرگونه فعالیت انسانی به نور و روشنایی نیاز است. در عصر دیجیتال پس از covid-19، فناوری لامپ‌های LED، قادر است تا با به کارگیری انواع دستاورد­های دیجیتال، در بهینه سازی و افزایش سطح ایمنی زندگی انسان ها نقشی موثر ایفا کند. امروزه سیستم های پیشرفته روشنایی ال‌ای‌دی می‌توانند فضایی صمیمی­تر را برای انسان‌ها فراهم کنند. این دسته از محصولات روشنایی به عنوان روشنایی شبانه‌روزی شناخته شده‌اند اما در واقع می‌توانند تاثیری فراتر و گسترده‌­تر در تامین سلامتی و فیزیولوژی انسان خصوصا در دوره پاندمی داشته باشند.

همه این‌ها بدین معنی است که در این دوره و پس از آن نور باید کاربردی فراتر از روشنایی داشته باشد. هم‌چنین هنگام صحبت از LEDها باید به نکاتی فراتر از صرفه‌جویی انرژی پرداخت. در واقع صنعت نورپردازی باید با تحولی شگرف نسبت به گذشته و برخلاف سایر فناوری‌ها نظیر تلفن‌­های همراه و رایانه‌­های شخصی که زندگی امروزه همه انسان‌ها را تغییر داده‌­اند، توانایی انسان محورشدن و تطبیق خود با نیازهای اساسی مردم در این زمان را داشته ­باشد. برای دست‌یابی به این هدف لازم است فناوری‌های گوناگون نظیر الکترونیک، نرم­افزار، سنسورها، شبکه های بی­‌سیم، اینترنت، کنترل از راه دور و یا هوش مصنوعی در صنعت نورپردازی به کار گرفته شده تا به جای تمرکز به صرفه‌­جویی در مصرف انرژی، امکاناتی انسان­‌محور برای انسان عصر حاضر فراهم کنند.‌

فایده نور در دوره همه‌گیری کرونا چیست؟

در دوره پساکرونا باید گستره عملکرد مفاهیمی مانند لومن و CCT را گسترش داد تا بتوانیم با به کارگیری کلیه امکانات نورپردازی هوشمند محدودیت‌­های ایجاد شده را از بین ببریم. امروزه ذهن انسان‌ها هنگام حضور در مکان‌های عمومی به سختی درگیر رعایت مسائل بهداشتی می‌­شود، بنابراین در این شرایط سطح توقعات از امکانات مختلف عمومی بسیار بالاتر رفته ­است. در این وضعیت صنعت نورپردازی قادر است تا با فراتر رفتن از کاربرد روزانه و معمولی با فناوری‌های دیگر ادغام شده و تبدیل به بخشی کاربردی از سیستم‌­های عملکرد شود. این کار مزایایی مانند ضدعفونی کردن با اشعه UV به صورت موثر و ایمن، روشنایی شبانه‌­روزی و در عین حال بهینه، اتوماسیون ساختمان، مشکل­‌یابی تجهیزات و امنیت ساختمان‌ها را فراهم می‌­کند. همه این امکانات از چیزهایی است که انسان پس از همه­‌گیری بیماری COVID-19 بدان نیازمند شده ­است. هم‌چنین به دلیل اینکه شرایط موجود ما را مجبور کرده تا بیش­تر اوقات خود را در خانه و یا در فضایی بسته سپری کنیم، نورپردازی جدید باید با تامین نور مناسب و آرامش­‌بخش حس خوبی از در خانه ماندن را برای ما فراهم کند. مطالعات پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو نشان می­‌دهد، افسردگی و استرس، سیستم ایمنی بدن را ضعیف کرده و می‌تواند اثر واکسن کووید ۱۹ را کاهش دهد. از سویی دیگر نیز اثرات مثبت روشنایی و نورپردازی مناسب، بارها برای همه ما تجربه شده­ است. در این شرایط، باید با استفاده از نوپردازی مناسب و انتخاب دقیق مشخصات آن، سطح آرامش و کارایی محیط را افزایش داد. اکووات با فراهم کردن این امکانات به شما کمک می‌­کند تا با انتخاب دقیق مشخصات محصول موردنظر خود، اثرات منفی استرس‌های ناشی از بیماری را به حداقل برسانید.

نورپرازی و کرونا - اکووات

نورپردازی انسان‌محور چقدر می‌تواند اثرگذار باشد؟

براساس اطلاعات انجمن جهانی ساختمان سبز (WORLD GREEN BUILDING COUNCIL)، هزینه‌های عملیاتی مشاغل معمولی و هزینه‌های کارکنان، 90% از کل هزینه‌های عملیاتی را شامل می‌­شود، در حالی که هزینه‌های اجاره‌ای و تامین انرژی فضای کاری، به ترتیب 9% و 1% هزینه کل است. حال اگر هزینه‌­های تامین روشنایی فضای کار 20% هزینه تامین انرژی را شامل شود، مصرف LEDها، این هزینه را نصف کرده و در مجموع 0.1% از هزینه‌های کل را کاهش می­‌دهد. از سویی دیگر، داده‌های آماری نشان می­‌دهد که نورپردازی انسان­‌محور، خلاقیت و راندمان انرژی افراد را افزایش می­‌دهد. در پژوهشی از دانشگاه لندن، یک محل‌کار با نورپردازی مدرن بیست‌و‌چهارساعته و شبانه‌­روزی، با افزایش 38درصدی سطح آرامش و نیز افزایش 10درصدی سطح تمرکز کارکنان نسبت به یک محل کار با نورپردازی قدیمی، توانست بازدهی تولیدات خود را تا 20% بیافزاید.این میزان افزایش تولید که در نهایت 18% در کاهش هزینه‌ها اثرگذار بود، در مقابل 0.1% صرفه­‌جویی در مصرف انرژی قرار دارد. این مقدار 180برابری نتیجه ترجیح به استفاده از سیستم نورپردازی شبانه­‌روزی در مقابل صرفه­‌جویی ظاهری در مصرف انرژی است.

با وجود مزایای ذکرشده، از نورپردازی شبانه‌­روزی تنها در برخی برج‌­های مسکونی استفاده شده ­است. در این ساختمان‌ها این قابلیت وجود دارد تا نور مصنوعی تولیدشده بسته به هر ساعت از شبانه‌روز و میزان نور خورشید تغییر کرده و یا تنظیم شود. این ساختمان‌ها در مجموع 1% بازار را تشکیل می‌­دهد و عملا در ساختمان‌­هایی با کاربری تجاری و یا در برنامه­‌های مقاوم­‌سازی، از این امکانات استفاده‌­ای نشده ­است. از آنجا که برای اجرای یک نورپردازی انسان‌­محور، کنترل‌ها و عملیات نسبتا پیچیده‌­ای موردنیاز است، معمولا هزینه‌های زیاد و سختی­‌های عملیات کنترل در نورپردازی امروزی، مانع از انتخاب آن می‌­شود. البته که نیازی به ذکر کمبود آموزش و نبود دانش کافی در میان کاربران نیست. برای ایجاد سیستم‌های هوشمند کنترل نورپردازی، اغلب به مشارکت کارکنان ساختمانی و همچنین کارکنان فناوری اطلاعات نیاز است. همچنین این سیستم، مراحل انتخاب محصول مناسب، طراحی و نصب تجهیزات‌روشنایی را پیچیده‌­تر کرده و به تاخیر می‌­اندازد. برای اینکه نورپردازی انسان­‌محور بتواند پس از همه‌گیری کرونا، با رسیدن به بازار انبوه واقعا اثرگذار واقع شود باید با هزینه پایین­‌تر و روش آسان­‌تر نصب ارائه شده و از نظر کاربردی زیبا و بی دردسر باشد.‌

خیرگی نور- اکووات

نتیجه‌گیری

همان­‌طور که نورپردازی با لامپ­‌های رشته‌­ای نمی­‌توانست زندگی ما را متحول کرده و صنعت و امکانات را بهبود ببخشد، این بار هم برای ساده‌­سازی، صرفه­‌جویی و هم‌سویی با فناوری‌های جدید، به نورپردازی انسان­‌محور نیاز است تا این عمل بتواند زندگی هوشمند در سرتاسر دنیا را برای انسان­­‌ها آسان‌­تر کند. برای انتخاب نورپردازی مناسب و در عین حال به‌صرفه با ما در تماس باشید.

بهترین راه برای آگاهی از آخرین اخبار، متدها و شیوه‌های روشنایی و نورپردازی، مطالعه مجله اکووات است که اطلاعات مرتبط با روشنایی و نورپردازی شما را به روز نگاه می‌دارد.

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.  این مقاله توسط تیم تحریریه اکووات تهیه شده است. اگر از خواندن این مقاله راضی بودید، خواندن آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین می‌توانید سوالات خودتان را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دفاتر فروشگاهی ما تماس بگیرید. 

با اکووات همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *