راهنمای جامع خرید پروژکتور ال ای دی – هر آنچه که پیش از خرید پروژکتور LED بایستی بدانید!

تیم تحریریه اکووات: پروژکتورها و نورافکن‌ها سهم عظیمی در روشنایی مکان‌های وسیع دارند، به طوری که می‌توانیم از سهم دیگر انواع روشنایی در این زمینه چشم‌پوشی کنیم. در این مقاله قصد داریم تا مزیت‌ها و ویژگی‌های یک پروژکتور ال ای دی مناسب را برای شما موشکافانه توضیح دهیم و هر آنچه که لازم است تا پیش از خرید یک پروژکتور COB یا SMD بدانید را برای‌تان روشن سازیم. با اکووات همراه باشید.

بخش اول – ویژگی‌های اصلی : چرا پروژکتور ال ای دی ؟

خرید پروژکتور LED - پروژکتور ال ای دی - پروژکتور COB COB یا SMD خرید پروژکتور ال ای دی
پروژکتور ال ای دی توان بالایی دارد و نور زیادی تولید می‌کند و به همین دلیل برای تامین نور مکان‌های وسیع کاربرد دارد.

پروژکتور ال ای دی

نور افکن یا همان پروژکتور ال ای دی نوعی روشنایی ال ای دی با توان بالاست که برای روشن کردن مساحت‌های بزرگ از آن استفاده می‌شود. پروژکتورهای LED مثل دیگر روشنایی‌های ال ای دی حداکثر نور خود را بعد از روشن شدن تولید می‌کند و به همین دلیل از آن برای تامین نور مناطقی که امنیت بالایی نیاز دارند نیز استفاده می‌شود.

پروژکتورهای ال ای دی اکووات در توان و اندازه‌های مختلف، مطابق نیاز و کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. از نورپردازی یک پارکینگ روباز بزرگ گرفته تا روشنایی پارک و باغ، پروژکتور ال ای دی روشنایی مطمئن و مطلوب برای محیط‌های مختلف تلقی می‌شود.

اگرچه پروژکتور ال ای دی اغلب در محیط‌های رو باز مانند پارکینگ یا ورزشگاه‌ها استفاده می‌شود، اما می‌توان از این روشنایی برای تامین نور مکان‌های سرپوشیده وسیع مانند انبار، نمایشگاه و یا سالن‌های ورزشی نیز استفاده کرد.

دمای رنگ پروژکتورهای ال ای دی

با وجود اینکه اغلب شرکت‌ها پروژکتور های LED خود را تنها در دمای ۶۵۰۰ درجه کلوین (نور کاملا سفید و مهتابی) عرضه می‌کنند، اکووات این امکان را فراهم کرده است تا خریداران بسته به نیاز خود امکان خرید رنگ‌های آفتابی و طبیعی را نیز داشته باشد. همچنین شما می‌توانید پروژکتور خود را برای مصارف خاص در رنگ‌های سبز و قرمز نیز تهیه کنید.

رنگ‌های آفتابی برای نورپردازی باغ شما مناسب‌تر است. رنگ آفتابی فضا را دوستانه، دلپذیرتر و گرم‌تر جلوه می‌دهد. نور به رنگ مهتابی مسافت بیشتری را می‌تواند طی کند و به دلیل خیره‌کنندگی گزینه مناسبی برای استفاده در مصارف ایمنی و امنیتی است.

چرا پروژکتور ال ای دی؟

در مورد ویژگی‌های اقتصادی چراغ‌ها و روشنایی‌های ال ای دی پیش از این زیاد صحبت کرده‌ایم و پروژکتورهای ال ای دی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پروژکتور LED در قیاس با پروژکتورهای قدیمی حدود ۸۰٪ انرژی کمتری مصرف می‌کنند، ۱۲ برابر پروژکتورهای قدیمی عمر مفید دارند و کیفیت نور آن‌ها با همان کیفیت پروژکتورهای نسل قبل است.

بخش دوم – COB یا SMD : کدام یک بهتر است؟

بسیاری از شما ممکن است در هنگام خرید پروژکتور ال‌ای‌دی با یک سوال اساسی مواجه شده باشید، COB یا SMD ؟ کدام یک از این دو مدل پروژکتور بهتر هستند؟

پیش از این که به سوال COB یا SMD پاسخ بدهیم، اول باید بببینیم هر کدام از این دو به چه معنی هستند؟ پروژکتور ال ای دی به طور معمول با توجه به کاربردی که دارند به دو دسته پروژکتور های SMD یا Surface Mounted Diodes  و پروژکتور های COB یا Chip on Board تقسیم می‌شوند.

خرید پروژکتور LED - راهنمای جامع خرید پروژکتور COB - پروژکتور SMD - COB یا SMD COB یا SMD خرید پروژکتور ال ای دی

عمده تفاوت COB و SMD در نوع قرارگیری دیود‌های آن‌ها است. دیودهای نوری پروژکتور SMD بر روی یک سطح نصب شده‌اند و همین امر موجب شده تا از پروژکتور حجم کمتری را اشغال کند و باریک‌تر باشد. به همین دلیل است که به پروژکتورهای SMD پروژکتورهای فشرده هم می‌گویند.

برای مثال پروژکتور SMD ۲۰۰ وات اکووات بازده نوری بسیار بالایی دارند و به دلیل زاویه تابش گسترده ۱۲۰ درجه برای روشن کردن محیط های باز ، باغات ، پارک ها و انبارها و غیره طرفداران بسیاری دارد. برخی پروژکتور اس ام دی می توانند نور را در رنگهای مختلف نیز تولید کنند و از این رو طرفداران خاص خود را نیز دارند.

پروژکتور COB نسبت به پروژکتور SMD کیفیت نوری بالاتری دارد و از شاخص نمود رنگ CRI بالاتری بهره‌مند است. این پروژکتورها زاویه تابش محدودتری نسبت به پروژکتورهای SMD دارند و زاویه تابش ۹۰ درجه ای پروژکتور های COB اکووات با رفلکتور مخصوصی که دارند، باعث می شود تا نور به صورت متمرکز به هدف تابانده شود. پروژکتور سی او بی قابلیت تولید نورهای رنگی ندارند ولی در عوض نوری که تولید می‌کنند کیفیت بالاتری نسبت به پروژکتور اس ام دی دارد.

بازدهی نوری پروژکتور های اس ام دی در گذشته نسبت به پروژکتورهای سی او بی در سطح پایین‌تری قرار داشت اما امروزه با پیشرفت علم و استفاده از تکنولوژی جدیدتر، پروژکتورهای SMD لومن بر وات بسیار بالاتری نسبت به پروژکتور های COB دارند اما کماکان شاخص نمود رنگ آن‌ها در سطح پایین‌تری است.

در نهایت نمی توانیم بگوییم که کدام نوع پروژکتور بهتر است و بر اساس کاربرد انتخاب و گزینه مطلوب متفاوت خواهد بود.

بخش سوم – فاکتورهای انتخاب پروژکتور ال ای دی مناسب

در اولین بخش راهنمای خرید پروژکتور LED در رابطه با کاربرد پروژکتورهای ال ای دی دیگر اندکی صحبت کردیم. پروژکتورهای ال ای دی برای روشنایی فضاهای وسیع و روباز مانند پارکینگ‌ها و استادیوم‌ها، مکان‌های سرپوشیده و وسیع مانند انبارها و سالن‌های ورزشی، باغ‌ها و گلخانه‌ها، نورپردازی اماکن توریستی و تاریخی و تامین نورهای امنیتی برای مکان‌هایی که از نظر امنیتی حساس هستند، کاربرد دارند.

می‌توانید با استفاده از یک سنسور مادون قرمز (Passive Infrared) پروژکتور COB یا SMD خود را نسبت به حرکت حساس کنید و به محض عبور کردن شخص یا شیءای در محدود حساسیت سنسور،  پروژکتور ال ای دی شما روشن می‌شود. همانطور که قبلا هم گفتیم به دلیل ماهیت چراغ‌های ال ای دی، روشن و خاموش شدن متمادی و ممتد چراغ‌های ال ای دی هیچ ضرری برای روشنایی شما ندارد. سنسورهای مادون قرمز رایج و بدون خطر هستند و کاربردهای فراوان دیگری از جمله درب‌های اتوماتیک دارند.

پروژکتور ال ای دی - تصویری از روشنایی پروژکتور COB اکووات در شهرقدس COB یا SMD خرید پروژکتور ال ای دی
تصویری از روشنایی پروژکتور COB اکووات در شهرقدس

در هنگام خرید پروژکتور LED بایستی توجه داشته باشید که می‌توانید پروژکتور COB یا SMD خود را به یک سنسور فتوسل (سنسور حساس به نور) متصل کنید. با کاهش نور محیط، میزان مقاوت الکتریکی فتوسل تغییر می‌کند (کاهش می‌یابد) و پروژکتور شما روشن می‌شود. همین طور وقتی که نور به اندازه کافی در محیط باشد، سنسور جریان الکتریکی را قطع می‌کند. با استفاده از این سنسور شما خیالتان راحت خواهد بود که پروژکتور تنها در شب روشن می‌شود.

اگر قصد استفاده از پروژکتور های SMD یا COB به عنوان چراغ‌های امنیتی در اطراف خانه خودتان را دارید باید محل مناسبی برای نصب آن در نظر بگیرید. بهترین محل برای چنین استفاده‌ای، بیرون از خانه و تنظیم کردن آن‌ها به نحوی است که محل‌های تاریک و حساس مانند درب ورودی یا گوشه‌های تاریک کوچه را به طور کامل روشن کند.

استفاده دیگر از پروژکتورهای ال ای دی، نورپردازی اماکن تاریخی و توریستی است. با استفاده از پروژکتورهای اس ام دی که قابلیت تغییر رنگ دارند و همچنین پروژکتورهای COB که در رنگ‌های مشخص تولید می‌شوند، به فضاسازی و جلب توجه مخاطبان کمک قابل توجهی می‌کنند. پروژکتورهای SMD که قابلیت تولید رنگ‌های مختلف دارند به راحتی قابلیت کنترل هستند و می‌توان رنگ آن‌ها را به وسیله ریموت کنترل تغییر داد.

پروژکتور پرژکتور ۳۵ وات cob ال ای دی led (1)

پروژکتور ۳۵ وات اکووات
پروژکتور ۶۰ وات COB LED

پروژکتور ۶۰ وات اکووات
پروژکتور ۱۲۰ وات COB LED (1)

پروژکتور ۱۲۰ وات اکووات
پروژکتور ۱۸۰ وات COB LED (1)

پروژکتور ۱۸۰ وات اکووات

پروژکتورهای اکووات با توجه به نیازهای مختلف کاربران در توان‌های مختلف و با نورهای آفتابی، مهتابی و طبیعی تولید می‌شوند.

برای انتخاب و خرید پروژکتور ال ای دی مناسب باید به کاربرد مدنظر، قدرت و میزان انرژی مصرفی، دمای رنگ نور مورد نیاز، زاویه تابش و نوع رفلکتور توجه داشته باشید. زاویه تابش در قالب درجه بیان می‌شود و به شما می‌گوید که نور تا چه میزان در محیط پخش می‌شود. وقتی می‌خواهید می‌خواهید پروژکتورهای شما فضای بیشتری را روشن کنند، می‌بایست زاویه تابش بزرگتری نیز انتخاب کنید. زاویه تابش مناسب برای پروژکتورها معمولا در حدود ۹۰ درجه است. در مورد قدرت و میزان مصرف انرژی، از آن‌جایی که مصرف روشنایی‌های ال ای دی بسیار کمتر از چراغ‌های التهابی است، معمولا عبارت وات معادل برای چراغ‌های ال ای دی مطرح می‌شود. وات معادل به این معنی است که این پروژکتور LED به اندازه یک پروژکتور التهابی چند وات نور تولید می‌کند. وات معادل برای کسانی که آشنایی چندانی با پروژکتورهای ال ای دی ندارند ولی پروژکتورهای قدیمی را خوب می‌شناسند، فاکتور خوبی برای انتخاب می‌تواند باشد. کارشناسان اکووات نیز آماده‌اند تا در صورت بروز هر گونه سوال شما را در مسیر انتخاب پروژکتور مورد نیازتان کمک کنند.

اگر از خواندن مقاله خرید پروژکتور ال ای دی راضی بودید، خواندن آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین می‌توانید سوالات خودتان را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن‌های ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا از طریق دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. با اکووات همراه باشید.

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

۲ Comments

 • با سلام
  ممنونم از مقاله مفیدتون.
  یه سوالی برای من پیش اومده اونم اینه که ولتاژ پایین یا بالا چه اثری داره مثلاً ال ای دی اس ام دی مدل ۲۸۳۵ مهتابی ۱ وات ۳ ولتی چه تفاوتی با ۹ ولتی یا بالاتر داره؟
  آیا توی شدت نور تاثیری داره چون هر جا مطلبی خوندم فقط درباره توان مصرفی و جریان حرف زده شده و به تاثیر ولتاژ اشاره ای نشده.

  Reply
  • با سلام
   در خصوص سوال خب شما لطفا در نظر داشته باشید ولتاژی که دو سر هر LED پس از درایو شدن توسط منبع تغذیه میفته صرفا به چیپ مورد استفاده در اون LED بستگی داره و نمیشه قضاوت خاصی بر روی شدت نور خروجی از روی اون ولتاژ کرد. مثلا در یک مورد ممکنه LED با جریان ۹۰۰mA) 0.9A) درایو بشه و ولتاژ دو سر اون ۳ ولت باشه که حدودا میشه یک LED با توان ۳ وات (ولتاژxجریان=توان) و یک LED دیگه بر اساس طراحی چیپ با جریان ۳۰۰mA)0.3A) درایو بشه و ولتاژ ۹ ولت در دو سر اون قرار بگیره که این LED هم حدودا ۳ وات هست. لطفا دقت کنید که این جریان و ولتاژ مجاز در خصوص هر LED از طریق یک Datasheet که توسط تولیدکننده اون LED تهیه میشه در اختیار طراحان قرار میگیره و به سادگی قابل استخراج هست و از همه مهمتر اینکه میزان نور خروجی هر LED صرفا تابع مستقیمی از کیفیت چیپ به کار رفته در ساختمان داخلی اون LED هست و البته فاکتورهای دیگری مثل CRI اون ال ای دی.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *