روشنایی خیابان : موضوعی تخصصی که با احساس امنیت مردم سر و کار دارد.

به اشتراک بگذارید:

Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

تیم تحریریه اکووات: تابستان به داشتن شب‌های کوتاه معروف است ولی چه کسی است که دوست نداشته‌باشد در شب‌های خنک تابستان برای قدم زدن از خانه بیرون نرود؟ تحقیقات نشان داده است که میزان روشنایی خیابان ها در شب با تعداد افرادی که از خانه بیرون می‌روند رابطه مستقیم دارد، چرا که روشنایی معابر و خیابان‌ها باعث ایجاد احساس امنیت در مردم می‌شود. این مقاله از وبلاگ اکووات به این موضوع اختصاص یافته است.

باستان شناسانی که بر روی انسان‌های اولیه تحقیق می‌کنند معتقدند انسان‌های اولیه به دلیل نداشتن دید کافی و احتمال حمله حیوانات درنده و شکارچی در دل شب، از تاریکی می‌ترسیده‌اند و این ترس از آن روزگار با ما همراه شده است. اما ترس عمده مردم امروز از تاریکی معابر، نه به خاطر حمله حیوانات درنده بلکه به دلیل امکان حمله افراد قانون شکن است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که روشنایی معابر و روشنایی خیابان ها می‌تواند میزان جرم و جنایت در یک منطقه را به طور محسوسی کاهش دهد. تحقیقات دیگری نشان داده است که در مناطقی که روشنایی شهری به تازگی نصب و یا تعمیر شده باشد، آمار جرائم در زمان شب کاهش پیدا کرده اما در روز افزایش یافته است. از این تحقیقات می‌توانیم نتیجه بگیریم که روشنایی معابر عمومی تنها فاکتور موثر در کاهش جرائم نمی‌تواند باشد.

روشنایی خیابان موضوعی تخصصی که با احساس امنیت مردم سر و کار دارد.

روشنایی معابر عمومی و روشنایی شهری شاید بر کاهش میزان جرائم در شب اثر گذار باشد، شاید هم نباشد؛ اما موضوعی که نمی‌توان هرگز منکر آن شد این است که استفاده از چراغ خیابانی و روشنایی شهری مناسب باعث تقویت احساس امنیت در دل مردمی می‌شود که شب قصد خروج از خانه را دارند. این موضوع در درازمدت باعث افزایش مدت زمان پیاده‌روی مردم، افزایش مراودات اجتماعی، افزایش سلامت ذهنی و جسمی جامعه، افزایش احساس همدلی در میان مردم و در نهایت کاهش مصرف سوخت می‌شود.

فراموش نکنیم روشنایی معابر می‌تواند همه این مزیت‌هایی که در بالا گفتیم را با خود به همراه داشته باشد اما نکات دیگری نیز وجود دارد که نباید از آن‌ها غافل شویم. روشنایی بیش از حد معابر و به راه انداختن سیل نوری در خیابان‌ها باعث افزایش هزینه‌های شهری می‌شود. در انگلستان دولت سالانه حدود ۲۲۰ میلیون پوند صرف هزینه روشنایی شهری می‌کند. استفاده از چراغ خیابانی همچنین تاثیرات سوء و منفی بر زندگی حیات وحش منطقه می‌گذارد. مختل شدن ریتم زندگی پرندگان و دیگر حیوانات یکی از پیامدهای استفاده از نورهای مصنوعی برای روشن کردن خیابان‌ها در طول شب است. بازتاب نور تولید شده توسط چراغ‌ها نمی‌گذارد از آسمان شب و زیبایی‌های طبیعت شب بهره‌مند شویم.

روشنایی خیابان استفاده از چراغ خیابانی قدیمی با کیفیت پایین در خیابان های تهران

با شناخت مزایا و معایبی که می‌تواند روشنایی بیش از حد خیابان با خودش به دنبال داشته باشد، به این نتیجه می‌رسیم که بایستی حساب‌شده‌تر و مسئولانه‌تر نسبت به طراحی و نصب روشنایی شهری اقدام کنیم.

شواهد روشن در رابطه با روشنایی خیابان ها

در یکی از جدیدترین تحقیقات، از مردم یکی از شهرهای انگلستان خواسته شده است تا به میزان احساس امنیت‌شان در هنگام پیاده‌روی‌های شبانه امتیاز دهی کنند. تیم محقیق از آن‌ها خواسته است تا این کار را برای همان مسیر در طول روز نیز انجام دهند تا معیاری برای سنجش احساس امنیت در هنگام شب داشته باشند. تفاوت میان امتیازهای شب و روز یک نکته را به خوبی مشخص کرد که فاصله کم این مقادیر به طور مستقیم وابسته به روشنایی خیابان است. برای این کار امتیازاتی که مردم ساکن هر کدام از خیابان‌ها به میزان امنیت خیابان در شب و روز دادند را با میزان روشنایی آن خیابان در شب تطابق دادیم و متوجه رابطه معنادار میان این دو معیار شدیم.

امروزه روشنایی میانگین (میزان نوری که به طور میانگین به سطح خیابان تابیده می‌شود) معیار اصلی طراحی روشنایی معابر است. اما موضوعی که توجه ما را به خود جلب کرد نقش پررنگ‌تر یک‌پارچگی (میزان انتشار نوع به طور یکدست بر سطح خیابان) به نسبت روشنایی میانگین، در امنیت مردم بوده است. شواهد و تحقیقات اینطور نشان می‌دهند که برای ساکنین یک خیابان، یک‌دست بودن روشنایی خیابان و نبود نقاط تاریک در معابر و خیابان‌ها، مهم‌تر است از میزان و شدت روشنایی معابر.

با اعلام نتایج این تحقیقات بسیاری از مقامات محلی در انگلستان تصمیم گرفته‌اند تا در برنامه‌های روشنایی شهری خود تجدید نظر اساسی کنند. اولین گامی که شهرداری شفیلد در این مسیر برداشت جایگزین کردن تمامی چراغ های خیابانی قدیمی بخار سدیمی نارنجی رنگ با چراغ خیابانی ال ای دی جدید و مدرن بوده است. چراغ های جدید ال ای دی از نظر مصرف انرژی به صرفه‌تر هستند (که باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شهری می‌شود) و به مدیران شهرداری امکانات بیشتری در کنترل زمان روشن شدن و میزان روشنایی هر کدام از چراغ‌ها می‌دهند.

استفاده درست و حساب شده از چراغ های خیابانی باعث بهبود کیفیت زندگی مردم می‌شود. جدای از روشنایی خیابانی عوامل متعدد دیگری وجود دارد که بر میزان احساس امنیت جامعه در شب تاثیر می‌گذارد که قطعا انجام تحقیقات و آزمایش‌های این چنینی می‌توانند به روشن شدن ماجرا کمک بیشتری کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با طراحی پروژه‌های روشنایی و نورپردازی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

آخرین‌های مجله
بخش‌های تحریریه
نظرات کاربران

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on print
چاپ این مقاله