ریل مناسب چراغ ریلی – ویژگی‌ها و خصوصیات

تیم تحریریه اکووات: استفاده از چراغ ریلی یکی از راه حل های روشنایی است که روز به روز بر طرفداران آن افزوده می‌شود. انتخاب ریل مناسب چراغ ریلی و همچنین توجه به ویژگی‌هایی که یک ریل خوب را از ریل‌های دیگر متمایز می‌سازد، مواردی است که در ین مقاله به آن توجه شده است.

سیستم‌های نورپردازی مدرن می‌توانند راهکاری موثر برای تامین روشنایی مکان‌هایی باشند که در آن‌ها امکان استفاده از چراغ‌های سقفی وجود ندارد یا بسیار هزینه‌بر است. یکی از این سیستم‌های نورپردازی مدرن، استفاده از چراغ‌های ریلی هستند. چراغ‌های ریلی برای اولین بار در دهه‌ی 60 میلادی بکار گرفته شدند. استفاده از این سیستم نورپردازی خیلی سریع فراگیر شد و به انتخاب اول طراحان داخلی تبدیل گردید. چراغ‌های ریلی بسیار شناخته شده و محبوب هستند و اغلب در کافه‌ها، فروشگاه‌ها، موزه‌ها و گالری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ امروزه از این نوع چراغ‌ها در نورپردازی منازل به خصوص آشپزخانه‌ها نیز استفاده می‌شود.

در چراغ‌های ریلی، منابع نور بر روی یک ریل نصب می‌شوند و در نتیجه، همگی در یک مسیر قرار می‌گیرند. یکی از نکاتی که باید هنگام استفاده از چراغ‌های ریلی در نظر داشت، انتخاب ریل‌های مناسب چراغ‌های ریلی است. نورپردازی ریلی بیشتر به عنوان یک سیستم نورپردازی تاکیدی برای تابش نور بر یک سوژه‌ی به خصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد و ویژگی اصلی آن، انعطاف‌پذیری بالا است.

به منظور انتخاب مناسب‌ترین ریل‌ برای چراغ‌های ریلی باید به نوع مکان، مساحت مورد استفاده، نوع نورپردازی، رنگ نور و همچنین هزینه‌های مدنظر برای انجام نورپردازی توجه داشته باشید. یکی از نکاتی که در به کارگیری نورپردازی ریلی باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب نوع ریل است.

مزیت‌های استفاده از ریل در چراغ های ریلی

ریل های چراغ های ریلی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که تحمل وزن چراغ‌های نصب شده بر روی آن‌ها را داشته باشند. همچنین این ریل ها امکان برق‌رسانی را مهیا می‌سازند. به همین دلیل باید سیم‌کشی برق در مسیر همین ریل ها صورت گیرد.

بدین طریق دیگر نیازی به سیم‌کشی مستقل چراغ‌ها وجود ندارد و کلیه‌ی چراغ‌ها، انرژی الکتریکی موردنیاز خود را از طریق ریل تأمین می‌کنند و در نتیجه، نورپردازی منظم‌تر و زیباتر می‌شود. یکی دیگر از مزایای استفاده از چراغ های ریلی این است که می‌توان این سیستم نورپردازی را در ساختمان‌هایی با سقف بلند بکار گرفت. در صورتی که از ریل مناسب استفاده شود، می‌توان از آن برای به حرکت در آوردن چراغ‌های ریلی نیز استفاده کرد.

از دیگر مزایای قابل توجه‌ ریل‌های مناسب چراغ‌های ریلی، قابلیت نصب بر روی زمین، دیوار، سقف و سایر سطوح ساختمان است و همین موجب می‌شود تا نورپردازی از این طریق زوایای مختلف سطوح در ساختمان فراهم شود. یکی دیگر از مزایای ریل‌های مناسب چراغ‌های ریلی این است که به لحاظ اقتصادی برای نورپردازی ساختمان‌هایی که طراحی داخلی خاصی دارند، مقرون به صرفه است. ریل‌های مناسب چراغ‌های ریلی، ابزاری همه کاره هستند و در شکل‌ها، اندازه‌ها و رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند و کاربردهای متعددی دارند.

ویژگی‌های ریل مناسب چراغ ریلی

نورپردازی ریلی بیشتر به عنوان یک سیستم نورپردازی تاکیدی برای تابش نور بر یک سوژه‌ی به خصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد و ویژگی اصلی آن، انعطاف‌پذیری بالا است. ریل مناسب با گذشت زمان دچار خمش و تغییر شکل نمی‌شود. از ویژگی‌های دیگر ریل‌های مناسب چراغ‌های ریلی می‌توان به سه مورد زیر اشاره کرد:

 • استحکام: از آنجایی که چراغ‌های ریلی با توجه به وات، کیفیت چراغ ریلی و هیت سینک، دارای وزنی بین 500 تا 1500 گرم هستند و در هر ریل یک متری، امکان نصب حداقل سه چراغ وجود دارد؛ باید به استحکام ریل مناسب توجه کرد. این ریل نباید با گذشت زمان استحکام خود را از دست بدهد و خم شود. نکاتی که در استحکام ریل‌های چراغ‌های ریل تأثیرگذار هستند، عبارتند از جنس ماده‌ای که ریل از آن ساخته می‌شود و روش ساخت ریل که می‌تواند پرسی یا extrusion باشد.
 • رسانایی: جنس رسانای به کار گرفته شده در ریل‌های مناسب چراغ‌های ریلی بسیار مهم است که می‌توان از جنس مس، آلومینیوم، آهن و غیره باشد.
 • استاندارد نوع ریل: امروزه در بازار می‌توان به این سه نوع استاندارد از ریل‌های چراغ ریلی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند، اشاره کرد:
  • L-SYSTEM (تک فاز معمولی در بازار روشنایی ایران)،
  • H-SYSTEM (سه فاز معمولی در بازار روشنایی ایران)،
  • و J-SYSTEM (تک فاز معمولی در بازار روشنایی خارج از ایران).

این سه نوع ریل به اختصار به صورت H، J و L نامگذاری می‌شوند که این نامگذاری برگرفته از نام سازندگانشان به ترتیب Halo، Juno و Lightolier است. به منظور شناسایی هر یک از این ریل‌ها باید به نقاط اتصال توجه کرد. اگر سه نقطه‌ی اتصال وجود داشته باشد، به احتمال زیاد ریل نوع H است؛ در حالی که اگر فاصله‌ی بین نقاط اتصال یک اینچ باشد، نوع ریل J خواهد بود. و در نهایت اگر نقاط اتصال 8/7 اینچ از هم فاصله داشته باشند، ریل از نوع L است.

جنس ریل مناسب چراغ ریلی

بدنه‌ی ریل‌های چراغ‌های ریلی معمولاً از جنس آلومینیوم و یا پلاستیک ABS ساخته می‌شوند. ریل‌هایی که از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند، معمولاً به خاطر ضد زنگ بودن آلومینیوم و استحکام بیشتر نسبت به ریل های پلاستیکی، بیشتر مورد توجه خریداران قرار می‌گیرند.

ریل‌های آلومینیومی عمدتاً از کیفیت بهتری نسبت به نوع ABS برخوردار هستند. همچنین رنگ بدنه‌ی آلومینیومی این ریل‌ها با گذشت زمان تغییر نمی‌کنند. از ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر بدنه‌های آلومینیومی ریل‌های مناسب چراغ‌های ریلی، دفع حرارت است که در نتیجه از گرم شدن چراغ‌ها و سوختن آن‌ها جلوگیری می‌شود.

ریل‌هایی که از جنس پلاستیک ABS ساخته می‌شوند، تنوع رنگی ندارد و همچنین از قابلیت خم‌کاری برخوردار نیستند.

نکته‌ای که در رابطه با ریل‌های آلومینیومی بایستی توجه داشت این است که اگر ضخامت بدنه ریل از حد معمول نازکتر باشد و به قولی ریل استحکام لازم را برای تحمل وزن چراغ های ریلی نداشته باشد، امکان ایجاد انحنا در ریل (به اصطلاح عامیانه شکم آوردن) ریل و یا برش ریل از نواحی اتصال پیچ وجود دارد.

اهمیت رسانای به کار رفته در ریل

در داخل ریل‌های مناسب چراغ‌های ریلی، مفتول آهنی یا تسمه‌مسی به منظور رساندن برق به چراغ‌های ریلی و در نتیجه، روشن شدن چراغ‌های ریلی، تعبیه شده است.

یکی از نکات قابل توجه در انتخاب ریل‌های چراغ‌های ریلی، جنس رسانای استفاده شده در این ریل‌هاست. در صورتی که جنس و ضخامت رسانای به کار گرفته از حد و اندازه‌های خوبی برخوردار نباشد، مقاومت الکتریکی رسانا بالا رفته و این سیستم امکان اتصال ریل‌ها به یکدیگر در طول‌های متوسط و بلند را نخواهد داشت. در عین حال هنگام اتصال پلاتین‌های چراغ و مفتول‌های آهنی به دلیل اکسیداسیون امکان اکسیداسیون و در نتیجه جرقه زدن و آتش سوزی افزایش می‌یابد.

تفاوت رسانای مس و آهن در ریل

تفاوت اصلی استفاده از رسانای آهن به جای رسانای مسی در ریل چراغ‌های ریلی، کیفیت رسانش الکتریکی این دو فلز و همچنین اکسیداسیون آن دو است. رسانای مس در برابر اکسید شدن مقاوم است و این موضوع باعث بالاتر رفتن ایمنی استفاده از این دو عنصر به عنوان رسانا در ریل می‌شود.

وقتی شما ریلی می‌خرید که از مفتول آهن به عنوان رسانا در آن استفاده شده است، به مرور زمان به علت رطوبت هوا و همچنین حرارت ناشی از جریان ورودی به مفتول، رسانای آهنی در محل‌های اتصال به پلاتین چراغ دچار زنگ‌زدگی و اکسیداسیون می‌شوند. زنگ زدگی یا همان اکسیداسیون آهن باعث افزایش مقاومت الکتریکی، آسیب رسیدن به درایور چراغ و همچنین پدید آمدن جرقه می‌شود که این جرقه ها می‌توانند موجب آتش سوزی و آسیب رسیدن به ریل شوند.

پس هنگام اتصال چندین ریل به یکدیگر باید علاوه بر توان مصرفی کل و حداکثر جریان مجاز رسانای بکار گرفته شده در ریل های چراغ ریلی، باید به نوع رسانای به کار رفته نیز در ساختمان ریل توجه نمود. به طور کلی برای ریل‌هایی که در ساختمان آن‌ها از آهن استفاده گشته است به دلیل ریسک اکسیداسیون در محل اتصال ریل به چراغ و ریل‌ها به یکدیگر، اتصال چند ریل به هم توصیه نمی‌شود.

وجود رابط استاندارد

رابط استاندارد ریل‌های چراغ‌های ریلی به منظور متصل کردن ریل‌ها به یک دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از این رابط‌ها موجب کاهش هزینه سیم‌کشی و سهولت استفاده از چراغ ریلی در مکان‌های مورد نظر می‌شود. معمولاً ریل‌ها با طول‌های استانداردی تولید می‌شوند و با استفاده از رابط‌های مختلف در اشکال مختلف می‌توان آن‌ها را به هم متصل نمود.

به طور کلی، رابط‌ها را می‌توان در پنج دسته طبقه‌بندی کرد:

 • رابط‌های مستقیم،
 • رابط‌های L شکل،
 • رابط‌های T شکل،
 • رابط‌های X شکل،
 • و رابط‌های انعطاف‌پذیر.

رابط‌های مستقیم، ریل‌های چراغ‌های ریلی را در یک خط مستقیم به یک دیگر متصل می‌کنند، یعنی با زاویه‌ی 180 درجه؛ در حالی که رابط‌های L شکل به گونه‌ای ریل‌ها را به هم متصل می‌کنند تا زاویه‌ی 90 درجه‌ای بین آن‌ها ایجاد شود.

رابط‌های T شکل، سه ریل را به هم متصل می‌کنند تا پیکربندی با شکل T ایجاد گردد در حالی که رابط‌های X شکل، چهار ریل مختلف را به شکل پیکربندی X به هم اتصال می‌دهند. از رابط‌های انعطاف‌پذیر به منظور ایجاد زاویه‌ای دلخواه بین دو ریل استفاده می‌شود.

این رابط‌ها معمولا در رنگ‌های جمله سفید و مشکی تولید می‌شوند.

ویژگی‌های مهم ریل‌های اکووات – ریل باکیفیت و به‌‌صرفه

با توجه به ریل‌های موجود در بازار و قیمت بسیار بالای ریل‌های وارداتی، ویژگی‌های ریل های تک فاز L-SYSTEM تولید داخلی اکووات به شرح زیر می‌باشند:

 • استفاده از تسمه مسی به عنوان رسانا: در ریل‌های اکووات از تسمه مسی به عنوان رسانا استفاده شده است. مزیت تسمه مسی نسبت به مفتول و دیگر رساناها، کاهش مقاومت الکتریکی و افزایش کیفیت برقراری اتصال بین چراغ و ریل است. علاوه بر آن با توجه به مس بودن رسانا، با خیال راحت و بدون نگرانی بابت اکسیداسیون و جرقه، می‌توان از رابط‌های عرضه شده استفاده کرد.
 • عرضه دو نوع ریل رابط و ریل سرخط: ریل‌های اکووات در دو نوع سرخط و رابط عرضه می‌شوند. در ادامه به تفصیل به تشریح تفاوت‌های این دو نوع ریل می‌پردازیم.
 • استحکام فیزیکی: پروفیل طراحی و تولید شده توسط اکووات از استحکام خیلی خوبی برخوردار است، به طوری که می‌تواند به خوبی وزن چراغ‌های ریلی را تحمل کند و دچار انحنا و افتادگی نشود. باید توجه داشته باشید که چراغ های ریلی ال ای دی به دلیل داشتن هیت‌سینک آلومینیومی معمولا از وزن نسبتا بالایی برخوردارند و استحکام ریل از این نظر اهمیت بالایی دارد.
 • اندازه‌های مختلف: ریل اکووات در اندازه‌های مختلف از ۰٫۵ متر تا ۳ متر تولید می‌شود. ریل اکووات در سایزهای ۰٫۵ متری، ۱ متری، ۱٫۵ متری، ۲ متری و ۳ متری تولید می‌شوند. همچنین شما می‌توانید ریل اکووات را به صورت سفارشی و تا طول ۳متر خریداری کنید.
 • رسانای برنجی به کار رفته در رابط‌های بین ریلی: در ساختمان رابط های اکووات رسانای برنجی به کار رفته است که به دلیل وجود مس در آلیاژ برنج، رسانایی الکتریکی بسیار بالایی دارد و به دلیل حالت فنری بالا و مناسب اتصال با تسمه مسی به بهترین شیوه برقرار می‌گردد. همان‌طور که گفتیم این ویژگی باعث می‌شود تا احتمال زنگ‌زدگی و جرقه در محل اتصال‌ ریل ها از بین برود و امکان امتداد ریلها با استفاده از رابط های مختلف با قابلیت اطمینان بالایی میسر گردد.
اتصالات و رابط ریل ها با رسانای برنجی
 • ترمینال ورودی: ریل های اکووات دارای ترمینال ورودی باکیفیت از جنس ABS است که این موضوع کار اتصال ریل را به شبکه برق بسیار ساده‌تر نموده و ایمنی ریل را تا حد بسیار بالایی ارتقا داده است.
 • قابلیت اتصال ریل‌ها تا ۵۰ متر: تسمه مسی، استحکام بالا، رابط‌های متفاوت و رسانای برنجی به کار رفته در رابط‌ها، همه و همه در کنار هم موجب شده‌اند که شما تنها با استفاده از یک ریل سرخط و یک اتصال ورودی از جریان برق، امکان اتصال تا حدود ۵۰ متر ریل به یکدیگر را داشته باشید. توجه داشته باشید برای محاسبات دقیق بایستی نوع چراغ ریلی مورد استفاده و جریان مورد نیاز آن را نیز مد نظر قرار دهید.
 • لوازم جانبی: اکووات علاوه بر ریل به تولید لوازم جانبی و اتصالات مربوط به ریل نیز می‌پردازد. شما می‌توانید با خرید آویز تلسکوپی و یا کابل‌های آویز، علاوه بر راحتی، ظاهری مدرن به فضای شما می‌بخشند.
 • رنگ‌های سفارشی: شما می‌توانید ریل و چراغ ریلی های اکووات را در رنگ‌های دلخواه و به صورت سفارشی تهیه کنید. برای این منظور کافیست تا با یکی از دفاتر فروش اکووات تماس گرفته و جزئیات مربوط به سفارش خود با رنگ سفارشی را ثبت نمایید.
اتصالات آویز های تلسکوپی چراغ ریلی مخصوص ریل و چراغ ریلی اکووات

تفاوت ریل سرخط و ریل رابط

اکووات ریل های خود را در دو نوع سرخط و رابط تولید می کند. عامل ایجاد تفاوت در این دو نوع ریل، ترمینال ورودی است. ریل سر خط دارای ترمینال ورودی است و ریل رابط ترمینال ورودی ندارد. این به آن معنی است که طول مفید ریل سرخط به اندازه طول ترمینال ورودی از ریل رابط کوتاه‌تر است.

برای مثال در ریل رابط یک متری طول مفید ریل ۱۰۰ سانتی‌متر است در حالی که طول مفید در ریل در ریل سرخط یک متری ۹۲ سانتی‌متر است.

قیمت طول رابط به دلیل نداشتن ترمینال ورودی تا حد زیادی از ریل سرخط پایین‌تر است. ویژگی‌هایی که در بالا ذکر شد، تسمه مسی، استحکام بالا و امکان اتصال ریل‌ها به یکدیگر تا ۱۰۰ متر، باعث می‌شود تا نیاز شما به خرید ریل سرخط تا حد زیادی کاهش یابد و صرفه جویی در هزینه‌های شما صورت بگیرد.

جمع بندی

 • از نورپردازی ریلی به منظور نورپردازی تاکیدی بر یک سوژه‌ی خاص استفاده می‌شود؛
 • ریل‌ها به سه نوع استاندارد H، J و L طبقه‌بندی می‌شوند. بسته به نوع کاربرد چراغ‌های ریلی، می‌توان از هر یک از این ریل‌ها استفاده کرد.
 • مزیت ریل ها انعطاف پذیری آن‌هاست، یعنی دست ما در ایده پردازی و پیاده سازی این ایده‌ها همیشه باز است؛
 • ریل مناسب باید از استحکام بالا به منظور تحمل وزن چراغ‌های ریلی نصب شده بر روی ریل، برخوردار باشد؛
 • استحکام نوع ریل به جنس ماده‌ی سازنده و همچنین روش ساخت ریل بستگی دارد؛
 • ریل مناسب باید مقاومت خوبی داشته باشد تا در طول زمان، خم نشود و به اصطلاح شکم ندهد؛
 • جنس رسانای به کار رفته در سیم‌های ریل مناسب از اهمیت به سزایی برخوردار است. تسمه مسی به دلیل رسانایی الکتریکی و امنیتی که به ارمغان می‌آورد از جمله بهترین گزینه‌های مورد نظر برای این منظور است.

امیدواریم مقاله « ریل مناسب چراغ ریلی – ویژگی‌ها و خصوصیات » برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در صورت تمایل می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و همچنین سوالات و نظرات خود را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات اکووات و همچنین شرایط خرید برای پروژه‌های ساختمانی، می‌توانید از طریق تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. با اکووات همراه باشید.

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *