شار نوری عبارتست از مقدار نور ساطع شده از منبع نور در هر ثانیه. واحد اندازه گیری شار نوری “لومن” می باشد. میزان شار نوری عددی است که بر روی جعبه، کاتالوگ، برگه مشخصات لامپ و حتی گاهاً بر روی خود لامپ درج می گردد. شار نوری تنها مشخصه نوری یک لامپ بوده و به چراغ و رنگ آمیزی محیط بستگی ندارد.

شار نوری عبارتست از مقدار نور ساطع شده از منبع نور در هر ثانیه. واحد اندازه گیری شار نوری "لومن" می باشد. در اکووات در مورد شار نوری بیشتر بخوانید.

لومن لامپ مطابق با استاندارد زمانی اندازه گیری می شود که لامپ در شرایط نامی قرار بگیرد. بعنوان مثال ولتاژ ورودی لامپ نامی 230 ولت باشد. یکی از خصوصیت های لامپ های LED دارای درایور جریان ثابت اینست که اگر افت ولتاژ در شبکه برق بوجود بیاید، شار نوری این لامپ ها کاهش نمی یابد و این مساله یکی از دلایل انتخاب لامپ های درایور دار می باشد.

شار نوری یک منبع، وابسته به مقدار انرژی نورانی قابل روئیت آن می باشد. چراکه نور غیر مرئی از جمله ماوراء بنفش، مادون قرمز و سایر امواج رادیویی در این پارامتر در نظر گرفته نمی شوند. در حقیقت “لومن” انرژی دیده شده توسط چشم انسان می باشد.

لازم به ذکر است که لومن همانطور که در تصویر مشخص است، مربوط به کلیه جهات پرتوهای نور می باشد و کل خروجی نور یک لامپ را نمایان می کند. سایر پارامتر های نوری لامپ به پرتاب نور در جهت مخصوصی اشاره می نماید که در روز های آتی با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

در این مقاله درآمدی بر مفهوم شار نوری یا لومن را ارائه کردیم. دیگر مفاهیم و نکات ضروری مرتبط با روشنایی را در وبلاگ تخصصی روشنایی اکووات بخوانید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره تماس ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی، با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *