UGR مخفف Unified Glare Rating به معنی تحت اللفظی “رتبه یکپارچه شده خیرگی” می‌باشد و یک کمیت بدون واحد برای نورهای مصنوعی می‏‌باشد. منظور از نور مصنوعی نوریست که از طریق تبدیل انرژی الکتریکی حاصل می‌‏شود. مقدار فاکتور UGR بین 10 تا 30 قرار دارد و حاوی اطلاعاتی از اثر روانی ناشی از خیره‌‏کنندگی یک چراغ می‌‏باشد. پله‌‏های تعریف شده در استاندارد DIN در محدوده 13، 16، 19، 22، 25، 28 قرار دارد. هرچه این عدد بالاتر باشد به این معناست که چراغ مورد بحث در این محیط برای درصد بیشتری از افراد خیره‌‏کنندگی آزاردهنده دارد و بالطبع اعداد کمتر UGR نشان‌دهنده کم بودن سطح خیره‌‏کنندگی می‌باشد. به‏‏‌عنوان مثال مقدار 19 برای UGR به این معناست که 65% ناظران احساس آشفتگی از نور نداشته‌اند؛ از طرف دیگر این عدد بدین معناست که باقی 35% ناظران حس آشفتگی از خیرگی نور محیط داشته اند. اصولاً برای اعداد زیر 10 تقریباً هیچ حس آزاردهنده‌ای از نور مشاهده نمی‌شود.
هاپکینسون مقادیر زیر را به عنوان مبنای توصیفی فاکتور UGR قرار داده است:

10 – نامحسوس
13 – قدری محسوس
16 – محسوس
19 – قابل قبول
22 – غیر قابل قبول
25 – تقریبا ناخوشایند
28 – ناخوشایند

پارامتر UGR تنها از طریق محاسبه معین می‏‌گردد و فرمول نسبتاً پیچیده‌ای دارد. میزان UGR مستقیماً قابل اندازه‌گیری یا سنجش نمی‌باشد. به‌طور سردستی چراغ‌هایی که سطح نوری گسترده دارند (مانند پنل‌های LED) توانایی ایجاد UGR کمتری دارند و چراغ‌های با نور متمرکز احتمالاً UGR بالاتری ایجاد می‌نمایند.
بر خلاف برداشت عمومی UGR یک مشخصه از چراغ نبوده و به محیط نصب، پس‌زمینه محل نصب و زاویه دید ناظر ارتباط دارد. برای روشن شدن موضوع به این مثال توجه نمایید: فرض کنید در یک شب تاریک و در جاده‌ای که چراغ خیابانی ندارد مشغول رانندگی هستید، ماشین روبه‌رویی با نور بالا به سمت شما حرکت می‌کند و چشمان شما از شدت نور آن قدرت بینایی‌شان را از دست می‌دهند و به‌سختی می‌توانید تمرکزتان را بر روی جاده بگذارید. حال تصور کنید که این اتفاق در یک ظهر آفتابی تابستانی برای شما می‌افتاد؛ نور بالای ماشین رو‌به‌رو، تقریباً هیچ تأثیری در حوزه دید و توانایی چشمان شما نخواهد داشت با اینکه مشخصات چراغ در هر دو حالت یکسان بوده، ولیکن تغییر سطح نور زمینه باعث شد که خیره‌کنندگی از حالت کورکننده به تقریباً نامحسوس تغییر یابد. فاکتور UGR شدیداً به کنتراست (تضاد) چراغ با اشیاء اطراف مرتبط است.
بسیاری از سازندگان چراغ در برگه مشخصات چراغ‌های خود در خصوص خیرگی به عددی اشاره کرده‌اند به عنوان مثال UGR<19 در کاتالوگ اکووات برای پنل سقفی 60×60 لحاظ شده. اصولاً این عدد بدون مشخصات اتاق فاقد معنا می‌باشد و در مدل نهایی به چیدمان و ضریب بازتابش دیوارها و سقف وابسته است. به‌طور کل این مقادیر برای طراحان نورپردازی یک عدد قطعی نبوده و تنها معیاریست برای مقایسه بین چراغ‌های مختلف. عدد قطعی فاکتور UGR تنها توسط طراحی و محاسبات کامپیوتری و در نظر گرفتن کلیه چراغ‌ها و توپولوژی اتاق مشخص می‌گردد.

فاکتور UGR - اکووات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *