تیم تحریریه اکووات: میزان فلیکر (Flicker)، چشمک زدن یا سوسو زدن یکی از مشخصات چراغ های روشنایی است که در منابع نوری LED توسط درایور و نوع طراحی آن ایجاد می گردد. در ادامه در مورد این مفهوم در محصولات الکترونیکی و روشنایی بیشتر آشنا خواهیم شد.

تعریف چشمک زدن نور

فلیکر(Flicker) به معنی تغییرات خیلی سریع در میزان شدت روشنایی است که بسته به فرکانس آن ممکن است به صورت بصری قابل تشخیص باشد یا نباشد. در طراحی نورپردازی عدم وجود Flicker در سیستم نورپردازی و اثرات چشمک زدن منبع نور از اهمیت به سزایی برخوردار است. Flicker یا چشمک به عنوان یک نقص در سیستم روشنایی و نورپردازی شناخته می شود و حتی در فرکانس های بالا که فراتر از محدوده بصری قابل تشخیص هست هم نباید نادیده گرفته شود.

در واقع اگر قابل دیدن توسط چشم انسان باشد به این معنی است که محصول مورد نظر پایین ترین کیفیت را داراست اما مطالعات نشان می دهد که حتی چشمک یا Flickerهای غیر قابل مشاهده توسط چشم انسان نیز میتواند تاثیرات نامطلوبی بر انسان بگذارد.

تاثیرات مخرب چشمک زدن نور

از تاثیرات چشمک زدن می توان به تاثیرات قابل تشخیص بصری (Flicker با فرکانس تقریبی ۳ تا ۷۰ هرتز) که باعث سردرد های شدید و اختلال در بینایی می گردد و همچنین تاثیرات ناخودآگاه (در فرکانس های بالاتر از حد فرکانس ترکیبی که قابل تشخیص توسط چشم های ما نیستند) که سبب سردرد و حملات میگرنی، خستگی، کاهش توانایی خواندن و کاهش عمومی بینایی اشاره کرد. برای محاسبه مقدار Flicker  می توانید از روش زیر استفاده کنید.

راه حل های بهبود چشمک زدن نور

یکی از راه حل های ساده (و صد البته غیر دقیق) تشخیص فلیکر استفاده از دوربین های گوشی موبایل است که در آن می توان به فلیکر دار بودن لامپ و چراغ پی برد.

راه حل اساسی برای جلوگیری از مضرات فلیکر یا چشمک استفاده از منابع نور بدون Flicker است مانند نوری که خورشید در طبیعت به عنوان نور روز فراهم می نماید که مستلزم استفاده از درایورهایی با طراحی نسبتا پیچیده تر می باشد.

 

رابطه بین ضریب توان و فلیکر

ضریب توان یا همان Power Factor) PF) یک درایور که نسبت توان واقعی به ظاهری آن می باشد و بالا بودن مقدار آن به نوعی نشان دهنده ی بالاتر بودن سطح کیفیت طراحی یک محصول الکترونیکی است یکی از المان های تعیین کننده در میزان فلیکر نور خروجی از چراغ ال ای دی است. مقدار ضریب توان بین 0 و 1 می باشد که می توان به طور خلاصه گفت هر چه این عدد بالاتر باشد، اختلاف فاز ولتاژ با جریان صفر می باشد. در چراغ هایی که از درایورهایی با ضریب توان پایین استفاده میکنند، در نور خروجی فلیکر مشاهده نمیشود، اما با توجه به استاندارد تعیین شده چراغ های با توان بالاتر می بایست از درایورهایی با ضریب توان بالا استفاده کنند که اینجاست که معمولا شاهد وجود فلیکر یا چشمک در نور خروجی هستیم که البته این فلیکر با چشم انسان احساس نمیگردد اما با استفاده از ابزارهای تخصصی می توان به وجود آن پی برد و حتی آن را اندازه گیری نمود.

برای برطرف کردن این نقص می بایست طراحی درایورها با ضریب توان بالا را مقداری پیچیده تر نمود و المان هایی را به آن اضافه نماییم که نتیجه آن نور خروجی بدون فلیکر یا  چشمک (flicker-free) و تواما ضریب توان بالا و هارمونیک پایین است.

پیشنهاد اکووات درمورد فلیکر یا چشمک زدن چیست؟

سری جدید درایورهای محصولات اکووات با استناد از دانش به روز متخصصین، تماما بدون فلیکر، با ضریب توان بالا و THD<10 هستند و کاملا با استانداردهای روز جهانی سازگار است. (برای کسب اطلاعات راجع به THD  اینجا را بخوانید.) ۳ سال ضمانت محصولات تولیدی اکووات متضمن کیفیت بالای این محصولات است.

این موارد مهم‌ترین نکات مربوط به درایورها و مبحث فلیکر به شمار می‌روند. شما می توانید مقاله مربوط به  ویژگی ها و خصوصیات یک درایور خوب و استاندارد را در اینجا بخوانید. بهترین راه برای آگاهی از آخرین اخبار، متدها و شیوه‌های روشنایی و نورپردازی، مطالعه مجله اکووات است که اطلاعات مرتبط با روشنایی و نورپردازی شما را به روز نگاه می‌دارد.

امیدواریم مقاله « فلیکر (Flicker) یا چشمک زدن نور چیست؟ » برای شما عزیزان مفید بوده باشد.  این مقاله توسط تیم تحریریه اکووات تهیه شده است. اگر از خواندن این مقاله راضی بودید، خواندن آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین می‌توانید سوالات خودتان را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دفاتر فروشگاهی ما تماس بگیرید. 

با اکووات همراه باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *