محاسبه میزان لومن خروجی لامپ و چراغ LED

تیم تحریریه اکووات: می‌دانیم که لومن شاخص میزان روشنایی یک لامپ یا چراغ LED است. اگر شما می‌خواهید که چراغی که می‌خرید روشن‌تر از چراغ فعلی خانه‌تان باشد، باید به سراغ آن محصولی بروید که لومن بالاتری دارد. هر چه چراغی که می‌خواهیم تهیه کنیم مصرف انرژی بهینه‌تر و مطلوب‌تری داشته باشد، لومن خروجی آن برای وات مصرفی مشخص بالاتر است و به همین منظور است که گفته می‌شود لومن خروجی لامپ و چراغ LED نسبت به دیگر انواع چراغ‌ها بهتر و بالاتر است. در این وبلاگ به شما کمک می‌کنیم تا میزان لومن خروجی سه نوع چراغ روشنایی رایج را با یکدیگر مقایسه کنید.

لومن چیست؟

از مقاله‌های پیشین وبلاگ اکووات، به خصوص مقاله «نکاتی در رابطه با لومن و وات و دیگر فاکتورهای روشنایی» به خاطر داریم که در تعاریف علمی لومن به صورت واحد سنجش روشنایی در سیستم بین المللی SI معرفی شده است که برابر است با میزان نوری که توسط منبع نور به صورت یک نواخت انتشار می‌یابد. همچنین در این مقاله گفتیم که لومن یعنی روشنایی ولی وات چنین معنی‌ای نمی‌دهد. نه این که وات فاکتور به درد نخوری باشد، ولی وات به معنی میزان انرژی مصرفی است نه میزان نور خروجی. با گسترش استفاده از چراغ و لامپ ال ای دی دیگر لازم نیست یک لامپ یا چراغ حتما وات بالاتری داشته باشد تا بتوانیم مطمئن شویم که نور بیشتری نیز تولید می‌کند.

محاسبه میزان لومن خروجی لامپ و چراغ LED - لومن خروجی - توان مصرفی

در واقع می‌دانیم که لومن واحد اندازه گیری روشنایی و نور است. در گذشته ما میزان روشنایی انواع چراغ را با توجه به توان مصرفی آن‌ها می‌سنجیدیم. اما لومن و توان مصرفی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

لومن در نبرد توان مصرفی : کدام یک قابل اتکا تر هستند؟

تفاوت بنیادی میان لومن و توان مصرفی به آن چیزی برمی‌گردد که اندازه‌گیری می‌کنند. تا اینجای کار متوجه شده‌ایم که لومن میزان روشنایی (brightness) خروجی از یک منبع نوری را اندازه‌گیری می‌کند. در مقابل، توان مصرفی یا همان وات چراغ ، میزان انرژی مصرف شده توسط چراغ برای تولید یک میزان از نور مشخص را برای ما مشخص می‌کند.

هر وات چند لومن نور می‌دهد؟

لومن و وات رابطه مستقیم و یک طرفه‌ای ندارند، با این حال می‌توانیم میان این دو ارتباطی پیدا کنیم و به واسطه آن، شیوه از نورپردازی و روشنایی را انتخاب کنیم که بیشترین منفعت را برای ما به ارمغان می‌آورد.

در جدول زیر می‌توانید به راحتی میزان میزان لومن خروجی لامپ و چراغ LED و اتواع دیگر روشنایی را محاسبه کنید. تنها کافیست که وات (توان مصرفی) چراغ مدنظرتان را وارد کنید. در قسمت پایینی جدول میزان لومن خروجی برای انواع لامپ و چراغ‌های کم مصرف، رشته‌ای و ال‌ای‌دی آورده شده است.

 
لازم به ذکر است که مقادیر جدول فوق حدودی بوده است ولی به مقادیر واقعی نزدیک است. هدف از انتشار این جدول ملموس‌تر ساختن میزان صرفه‌جویی و مصرف بهینه انرژی توسط چراغ‌های LED بوده است.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با پروژه‌های روشنایی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.
 

بیشتر بخوانید: آیا لومن بر وات معیار مناسبی برای انتخاب چراغ است؟

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

۲ Comments

  • خیلی جالب بود. البته لومن بر وات چراغ های مختلف فرق میکنه. لومن بر وات استاندارد رو چند گرفتید برای چراغ ال ای دی؟

    Reply
    • ساز و کار اندازه گیری لومن خروجی بر اساس محصولات اکووات طراحی شده است.

      Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *