تیم تحریریه اکووات: در این مطلب قصد داریم تا شما را با مزایای دیمر بیشتر آشنا کنیم. با مطالعه‌ی مزایای دیمر خواهید دید که بهتر است کلیدهای سنتی را با دیمر جایگزین کنید.

مزایای دیمر

مزایای دیمر چیست؟

۱- دیمر باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود

با چرخاندن پیچ دیمر میزان توان فرستاده شده به لامپ را کم خواهید نمود. هرچه لامپ را کم‌نورتر نمایید، توان کمتری مصرف خواهید نمود و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می‌نمایید. اگر قصد دارید با مصرف بهینه انرژی هزینه‌های برق را کاهش دهید این مطلب را نیز بخوانید.

۲- دیمر باعث افزایش طول عمر لامپ می‌شود

درست شنیدید! تصور غلط این است که دیمر عمر لامپ را کوتاه می‌کند، ولی این مطلب در مورد لامپ‌هایی صادق است که برای کار با دیمر ساخته نشده‌اند. برای لامپ‌های دیمری (dimmable) هرچه توان کمتری به لامپ داده شود، لامپ کمتر گرم می‌شود و استرس بر روی قطعات لامپ کمتر می‌شود در نتیجه عمر لامپ افزایش پیدا می‌کند.

۳- دیمر به محیط زیست کمک می‌کند

با توجه به دلایل ۱ و ۲ با کاهش توان مصرفی، از آلودگی ناشی از تولید الکتریسیته در نیروگاه‌ها می‌کاهید؛ همچنین با افزایش طول عمر لامپ‌ها، تعداد کمتری را دور خوهید انداخت و بدین ترتیب از آلودگی زمین جلوگیری می‌نمایید.

۴- دیمر برای سلامتی شما مفید است

علاوه بر کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، دانشمدان معتقدند با کم کردن نور لامپ‌ها مابین زمان غروب تا قبل از خواب، چرخه خواب بدن منظم می‌شود و کمتر دچار مشکلات بی‌خوابی می‌شوید. کاستن تدریجی از نور لامپ‌ها اثر غروب خورشید را بر بدن دارد واین اثر با خاموش شدن یکباره لامپ‌ها ایجاد نمی‌گردد.

۵- دیمرها به زیبایی اتاق می‌افزایند

محیط‌های تجاری و فضاهای خارج ساختمان با افزایش سطح نور جذابیت پیدا می‌کنند؛ ولیکن این موضوع برای اتاق‌های خانه و رستوران‌ها برعکس است. نور کم اینچنین فضاهایی را جذاب‌تر و رومانتیک می‌نماید. این بار که به یک کافی‌شاپ یا رستوران خوب دعوت شدید، به میزان نور دقت نمایید، نور کم در چنین مکان‌هایی احساس امنیت و گرمای بیشتری ایجاد می‌نماید.

۶- دیمرها باعث زیبایی شما می‌شوند

شاید شما یک خانم زیبا یا یک آقای خوش‌تیپ باشید، اما نورپردازی باز هم به جذابیت شما کمک می‌کند. در زیر نور ملایم، لباس‌ها و ظاهر شما زیباتر و بدون ایراد به نمایش در خواهد آمد.

۷- نصب دیمر ساده است

بر خلاف تصور عموم، هیچ نیازی به تغییر سیم‌کشی ساختمان نیست. فیوز را قطع کنید، کلید معمولی را از جای خود خارج نمایید و کلید دیمری را در جای آن قرار دهید. البته اکنون می‌بایست از لامپ‌های دیمرپذیر استفاده نمایید.

۸- دیمرها قیمت بالایی ندارند

دیمرهای هوشمند و غیر مکانیکی کمی گران‌تر هستند ولی دیمر مکانیکی را بسیاری از تولیدکنندگان داخلی ارائه می‌کنند که اتفاقاً کیفیت بالایی هم دارد. این دیمرها برای مصرف‌کننده در زمان نوشتن این مقاله (سال ۱۳۹۵) در حدود ۸ تا ۱۲ هزار تومان قیمت دارند. با این سرمایه‌گذاری کوچک می‌توانید از یک اتاق در خانه شروع به استفاده از دیمر نمایید و از مزایای دیمر بهره مند شوید.

محصولات مرتبط

لامپ LED حبابی 7.5 وات بدنه آلومینیومی (2) لامپ پایه سوزنی ۵ وات COB LED جایگزین هالوژن (1) لامپ ۱۵ وات هالوژن COB LED (8)

این مطالب را نیز بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *