واحد لوکس چیست؟ لوکس متر چه کاربردی دارد؟

تیم تحریریه اکووات: در هنگام مقایسه دو چراغ مختلف، حتما متوجه شده‌اید که به جز توان مصرفی، فاکتورهای دیگری مثل میزان نور تولیدی توسط چراغ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. واحد لوکس همان واحد استاندارد سنجش شدت روشنایی است که میزان روشنایی تابیده شده بر یک سطح را مشخص می‌کند. در این مقاله در رابطه با تعریف لوکس، تفاوت لوکس با لومن و همچنین کاربرد لوکس متر صحبت می‌کنیم.

واحد لوکس واحد استاندارد “شدت روشنایی” می باشد. بطور حسی یک لوکس، شدت روشنایی حاصل از یک شمع در فاصله یک متری است. همچنین نور ماه کامل در آسمان بدون ابر نیز حدود یک لوکس می باشد.

واحد لوکس و لوکس متر - واحد لوکس و مفهوم لوکس

از طرفی “لومن” واحد اندازه گیری “مقدار نور” یک منبع نور است. یک لوکس شدت نور، معادل یک لومن نور است که به یک متر مربع از سطح می تابد. پس اگر 1000 لومن نور بر روی یک متر مربع تابیده شود شدت روشنایی 1000 لوکس بدست می دهد. و اگر همان 1000 لومن بر روی 10 متر مربع تابانده شود شدت روشنایی 100 لوکس خواهد شد.

پس روشن نمودن یک فضای بزرگتر با یک مقدار مشخص لوکس، به تعداد بیشتری منابع نور نیاز خواهد داشت. گاها مشتریان اکووات بدنبال جواب پرسش هایی از این دست هستند که “این پروژکتور یا این چراغ برای روشن کردن چه فضایی مناسب است؟” با توجه به توضیحات فوق چنین سوالی یک پاسخ واحد نداشته و بسته به شدت روشنایی مورد نظر متفاوت می باشد. مثلا پروژکتور 60 وات اکووات با شار خروجی 5000 لومن برای تابش به فضای 10 متر مربع حدود 500 لوکس نور می دهد ولی اگر تنها یک پروژکتور برای فضای 100 متر مربعی استفاده شود تنها 50 لوکس شدت نور ایجاد می کند. 50 لوکس شدت روشنایی حداقل نور قابل قبول از نظر استاندارد های بین المللی برای محیط عمومی خارج ساختمان می باشد.

واحد لوکس و لوکس متر - لوکس متر وسیله اندازه گیری شدت روشنایی است

با توجه به توضیحات فوق، میزان لوکس یک لامپ یا چراغ، بسته به فضای مورد استفاده و همچنین ضریب جذب دیوارها و کف می تواند متغیر باشد. در مورد یک منبع نور فقط میزان شار نوری (لومن) مشخص و ثابت است و شدت روشنایی توسط دستگاه لوکس متر در هر نقطه از مکان مشخص می گردد. امروزه با بیشتر شدن استفاده از سنسورهای سنجش نور در موبایل‌های هوشمند، اپلیکیشن‌های لوکس متر زیادی برای تلفن‌های همراه تولید شده است که از دقت نسبتا خوبی نیز برخوردارند.

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

۴ Comments

 • سلام وقت بخیر شما می فرمایید اگر ۱۰۰۰ لومن به یک متر بتابه ۱۰۰۰ لوکس نور بدست میاد. اگر ارتفاع منبع نور کمتر از یک متر یا بیشتر از یک متر باشه چطور محاسبه میشه.

  Reply
  • سلام. به طور کلی شدت روشنایی با شدت نور رابطه مستقیم و با توان سوم فاصله رابطه معکوس داره.

   Reply
 • سلام.اگه بخواهیم بریک سطح دایره شکل به قطر ۶۰سانت نوری برابر با ۲۵۰۰لوکس بتابانیم،لامپ چند واتی در چه فاصله ای چنین شدت نوری به وجود میاره.ممنون میشم راهنمایی کنید

  Reply
  • با عرض سلام
   برای روشنایی چنین مساحتی باید میزان لومن را به دست آورد (لومن حاصلضرب لوکس در مساحت فضا می‌باشد.)، حال با لومن کلی به دست آمده و اطلاعات محصول مربوط به چراغ (لومن هر چراغ) می‌توانید چراغ موردنظر خود را انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی دقیق‌تر می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۸۶۴۲ تماس حاصل نمایید.

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *