تیم تحریریه اکووات: در این مقاله به بررسی تاریخچه لامپ‌های مهتابی فلوئورسنت و گذار از آن‌ها و رسیدن به نسل امروزی روشنایی و مزایای استفاده از لامپ‌های PLL LED یا همان مهتابی ال ای دی می‌پردازیم.

لامپ‌های مهتابی اولیه با حضور در خانه‌های مردم اولین بار حرف از مصرف پایین‌تر انرژی را مطرح کردند. تازگی نور سفید و مطلوبیت آن در ترکیب با نور زرد کلاسیک موجود در خانه‌های ایرانی باعث شد خیلی سریع مهتابی‌ها جای خودشان را در خانه مردم پیدا کنند. از حضور اولین مهتابی چند سال گذشت تا نوبت به نوع جدیدی از این خانواده روشنایی برسد. لامپ‌های CFL PLL که در میان عامه مردم با نام‌های «مهتابی دو تکه» یا «مهتابی کم‌مصرف» نیز شناخته می‌شدند از نظر ساختار طرز کار کاملا شبیه به لامپ‌های کم‌مصرف بودند. دیگر برای روشن شدن نیازی به استارت نداشتند و نسبت به لامپ‌های مهتابی قبلی مصرف کمتری نیز داشتند. این لامپ‌ها نیز با سرعت راه خود را در بازار پیدا کردند و دیگر کمتر کسی بود که قصد نصب روشنایی مهتابی جدید داشت و سراغ مدل‌های قدیمی لامپ‌های مهتابی می‌رفت.

با کاهش قیمت و به دنبال آن گسترش استفاده از روشنایی ال ای دی، این نوع از روشنایی در شکل و قالب‌های گونانون به بازار راه پیدا کرد. از روشنایی ال ای دی برای تولید جایگزین لامپ‌های CFL PLL و لامپ‌های مهتابی استفاده شد و نتیجه این تلاش‌ها تولید لامپ‌های ال ای دی جایگزین FPL و جایگزین فلوئورسنت مهتابی بود. این لامپ‌ها با حفظ شکل ظاهری لامپ‌های مهتابی قدیمی و CFL PLL، ساختارشان از نوع ال ای دی است.

لامپ FPL - اکووات - مهتابی ال ای دی

لامپ‌ جایگزین FPL یا همان به قول معروف « مهتابی ال ای دی » برای روشن شدن نیازی به استارتر ندارد و با استفاده از درایور توکار عمل می‌کند؛ تنها کافیست که این روشنایی را به برق شهری متصل کنید. این لامپ‌ها بهترین جایگزین برای استفاده‌های روزمره و رایج روشنایی هستند و با مصرف اندکی (۱۷ وات) نقش به سزایی در کاهش هزینه‌های روشنایی دارند. همچنین طول عمر این نوع روشنایی تا ۳ برابر بیشتر از لامپ‌های مهتابی قدیمی است که این خود نوعی صرفه‌جویی در هزینه محسوب می‌شود.

مهتابی ال ای دی کیفیت نور بسیار بالایی دارد. شاخص نمود رنگ ( CRI ) این نوع روشنایی نسبت به لامپ‌های فلوئورسنت بسیار بالاتر است. همچنین سه رنگ نور آفتابی، طبیعی و مهتابی دست مصرف کننده را برای انتخاب دمای رنگ مطلوب خود باز می‌گذارد.

در صورت تمایل خرید هر کدام از محصولات اکووات می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۳-۰۲۱ تماس بگیرید و نوع مصرف و نیاز خود را با کارشناسان اکووات در میان بگذارید، آن‌ها بهترین پیشنهادات را برای شما ارائه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *