نکات مربوط به نورپردازی ادارات و فضاهای کار اشتراکی در سال ۲۰۲۰

تیم تحریریه اکووات: نورپردازی در هر مجموعه‌ای شامل اصول و قواعد خاصی است که باید رعایت شود. این قواعد به پارامترهای خاصی بستگی دارند از جمله باز یا بسته بودن فضا، استفاده‌ای که قرار است از آن فضا شود و موارد دیگر. در نورپردازی ادارات و فضاهای کار اشتراکی باید به قواعد فضاهای بسته پایبند باشید. از دیگر نکاتی که باید برای این نوع نورپردازی به آن توجه کرد مدت زمان و محدوده استفاده از این فضا است. بنابراین طراح باید با در نظر گرفتن نور ورودی و خروجی در ساعات پرکار مجموعه به نورپردازی محیط کار بپردازد.

اهمیت نورپردازی ادارات و فضاهای کار اشتراکی

ادارات جزو مکان‌هایی هستند که هدف اصلی که در آن‌ها دنبال می‌شود بهینه‌سازی امور و بازدهی بالای کارهای در جریان است. به منظور افزایش این بازدهی و گرفتن بهترین نتیجه از فعالیت‌های اداری علاوه بر نیروی کار فاکتورهای بسیار زیادی نقش بازی می‌کنند. یکی از این فاکتورها نورپردازی ادارات است. در صورت طراحی درست نورپردازی ادارات می‌توان بهترین تاثیر را بر بازدهی ادارات گذاشت. همچنین اینکه می‌توان رضایت ارباب رجوع را نیز تحت تاثیر قرار داد.

بنابراین طراح نورپردازی ادارات در صورتی که هوش و خلاقیت خود را به کار گیرد می‌تواند با به کارگیری شیوه‌های ناب و نوین و غیرتکراری بدون اینکه نیازی داشته باشد که از اصول خاصی پیروی کند، این کار را به بهترین شکل انجام دهد و فضای یک اداره یا شرکت و تجربه حضور در آن را برای هر شخص منحصر به فرد سازد.

نکات مربوط به نورپردازی ادارات و فضاهای کار اشتراکی در سال ۲۰۲۰

اصول کلی نورپردازی محیط کار

همان‌طور که گفته شد برای نورپردازی فضاهای اداری باید به ساعات کاری و محدوده استفاده از این فضا دقت شود. اکثر ادارات در طول روز ساعات فعالیت بیشتری دارند. از آنجا که در این محدوده ما می‌توانیم از نور طبیعی بهره بگیریم، باید نور مصنوعی را در کنار نور طبیعی و با در نظر گرفتن هم‌پوشانی یا تداخل آن‌ها به طراحی بپردازیم.

برای نور پردازی ادارات در ساختمان‌های عریض و متراژ بالا باید نور مصنوعی را در وسط ساختمان و مکان‌هایی که از پنجره‌ها فاصله بیشتری دارند، متمرکز کرد. همچنین اینکه باید به جهت جغرافیایی پنجره‌ها دقت کرد و بر اساس زاویه تابش نور طبیعی برای میزهای کار روشنایی در نظر گرفت. زیرا ممکن است بر اثر شکست یا کمبود نور، دیدن لوازم موجود روی میز کار باعث اذیت کردن چشم شوند.

در نورپردازی ادارات باید به محل عبور و مرور افراد نیز توجه کرد. در این مکان‌‌ها مثل خروجی یا ورودی‌ها باید نور کافی و یکنواخت به کار گرفته شود. این میزان نور نباید خیلی شدید یا کم باشد. زیرا یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها در نورپردازی ادارات در نظر گرفتن حس و حالی است که در ارباب رجوع بعد از مراجعه به این مکان ایجاد می‌شود.

بنابراین اگر نور خیلی زیاد باشد ممکن است چشم او را اذیت کند و یا که اگر دمای رنگ نور بالا باشد، می‌تواند به مخاطب حس اضطراب به او القا کند. اگر این نور کم باشد باعث افسرده شدن ارباب رجوع‌ ‌می‌شود. از دیگر فاکتورهای قابل‌توجه در نورپردازی ادارات می‌توان به شدت روشنایی، رنگ نور و زاویه نور و… اشاره کرد که در زیر به شرح آن‌ها پرداخته شده است.

شدت روشنایی در نورپردازی محل کار کارمندان

شدت نور در نورپردازی ادارات می‌تواند بر حالت روحی افراد حاضر در فضا تاثیر زیادی بگذارد. به منظور اندازه‌گیری شدت نور از اصطلاحی به نام لاکس استفاده می‌شود. در نورپردازی و فضاهای کاری اشتراکی به دلیل اینکه با محیطی مواجه هستیم که در آن افراد با ابزارهایی چون رایانه و انواع کاغذها و نوشته‌ها سر و کار دارند، شدت نور پیشنهادی حداقل ۵۰۰ و حداکثر ۸۰۰ لوکس است. در این محدوده لوکس نوری ذکر شده، افراد دچار اضطراب یا خستگی نمی‌شوند.

میزان لوکس نوری در راهروها و سالن‌های اجتماعات بسته به میزان مراجعه، کاربری جانبی و فضای کلی شرکت می‌تواند مقادیر مختلفی را داشته باشند.. از دیگر فاکتورهایی که باید در نورپردازی محیط کار در نظر گرفت سن میانگین افراد شاغل در شرکت است. برای مثال برای افراد با سن بیشتر به شدت نور بیشتری احتیاج داریم مثلا بین 800 تا 1000 لوکس.

نقش دمای رنگ نور و زاویه تابش در نورپردازی ادارات و فضاهای کار اشتراکی

از دیگر فاکتورهای مهم در نورپردازی محیط کار دمای رنگ نور است. دمای رنگ نور همانند شدت نور بر حالات روحی افراد تاثیر به سزایی دارد. به عنوان مثال هرچه که طیف رنگ‌های به کار رفته در نورپردازی ادارات سردتر (دمای رنگ بالاتر) باشد افراد را دچار استرس و اضطراب و عصبانیت بیشتری می‌کند؛ اما اگر طیف رنگی نور به سمت رنگ‌های گرم و ملایم (نور زرد رنگ) برود افراد حس بهتری از فضا می‌گیرند و آرامس بیشتری حین فعالیت‌هایشان دارند.

انتخاب دمای رنگ نور مناسب بایستی با توجه به کاربری آن فضا انجام شود. دمای رنگ نور مناسب انجام کارهای اداری، میانه نورهای آفتابی و مهتابی، و در حدود ۴۵۰۰ کلوین است که در بازار با نام نور طبیعی یا یخی شناخته می‌شود.

در رابطه با نورپردازی فضاهای کار اشتراکی بایستی به نورپردازی اتاق‌های استراحت و فضاهایی که برای انجام کارهای متفرقه طراحی شده‌اند نیز توجه داشت. نور این فضاها بایستی حالتی داشته باشد که باعث ایجاد حس آرامش و راحتی در افراد شود و به آن‌ها کمک کند تا خستگی را از تن بیرون کنند. دمای رنگ پایین تر (نور گرم‌تر) برای این فضاها توصیه می‌شود.

همان‌طور که می‌دانید ما اجسام را بر اساس انعکاس نور می‌بینیم. انعکاس صحیح نور نیاز به زاویه تابش صحیح دارد و این زاویه تابش است که تجربه دید ما نسبت به اجسام می‌شود. بنابراین در نورپردازی ادارات به زاویه تابش نورهای مصنوعی به کار رفته در فضا باید دقت کافی داشته باشیم.

استفاده از نور مستقیم در بالای فضای کار می‌تواند باعث آزار چشم کارمندان بشود. بهترین نوع نورپردازی برای محیط‌های کاری اشتراکی، نورپردازی غیر مستقیم است، به نحوی که علاوه بر تولید کمترین میزان سایه، از خیرگی و خستگی چشم هم جلوگیری شود. از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنید این است حین نورپردازی ادارات چراغ‌ها به گونه‌ای نباشند که نور آن‌ها بازتاب ایجاد کند زیرا بر کیفیت کار شما تاثیر خوبی نخواهد گذاشت.

استفاده از چراغ‌هایی که امکان شخصی سازی ویژگی‌های نورپردازی دارند، مثل چراغ‌های دیمردار، چراغ‌های قابل تنظیم مثل چراغ‌های ریلی و یا فکی، این امکان را در اختیار کارمندان شما می‌گذارد که محیط کارشان را آن‌طوری که مطلوبشان است نورپردازی کنند. استفاده از چراغ مطالعه با قابلیت تنظیم شدت نور نیز در محیط های کار اشتراکی بر روی میز بسیار توصیه می‌شود.

ادغام نور در نورپردازی

به طور کلی در زاویه نورپردازی دو نوع زاویه مستقیم و غیرمستقیم وجود دارد که در نورپردازی ادارات بهتر است از نورپردازی غیرمستقیم به ویژه در فضاهایی که میز کار یا کامپیوتر وجود دارد، استفاده شود. نورپردازی غیر مستقیم و سایه‌های ایجاد شده بر روی دیوارها و سقف‌ها، این امکان را در اختیار طراحان قرار می‌دهد تا بسته به خلاقیت و سلیقه‌شان، محیط را با آن نورپردازی تزئین کنند.

استفاده از نور طبیعی

ساختمان ادارات با ساختمان‌های مسکونی تفاوت بسیار زیادی دارد. از جمله این تفاوت‌ها متراژ ساختمان و عدم وجود دیوار در اکثر طبقات است. از آنجا که متراژ ساختمان‌های اداری بسیار زیاد است، فضاهای زیادی وجود دارند که یقینا نیاز به نور مصنوعی دارند.

مثل قسمت‌هایی از ساختمان که از پنجره‌ها دور هستند؛ اما مکان‌های چون راهروهای ورودی یا اتاق‌ها و سالن‌هایی که نورگیر خوبی دارند به راحتی می‌توان با کمترین استفاده از نور مصنوعی نورپردازی آن‌ها را انجام داد. بنابراین در چنین فضاهایی بهتر است از به کار بردن نورپردازی در نزدیکی پنجره اجتناب کرد زیرا به دلیل تداخل با نور طبیعی ایجاد سایه، تاریکی و یا روشنایی را تشدید می‌کند. نور مصنوعی باید به گونه‌ای تعبیه شود که مکمل نور طبیعی موجود در فضا باشد.

نورپردازی در نما و محوطه بیرونی ساختمان ادارات

نورپردازی ادارات فقط محدود به فضای داخلی ساختمان نمی‌شود. برای فضای بیرونی ساختمان و نیز نمای ساختمان می‌توان نورپردازی ویژه‌ای در نظر گرفت. برای مثال استفاده از لوسترهای مخصوص فضای باز در محوطه و بدو ورودی ساختمان و یا استفاده از چراغ‌های مخصوص نمای ساختمان که به منظور جلوه بخشیدن به چشم‌انداز ساختمان به کار گرفته می‌شوند.

بهترین رنگ برای استفاده در نورپردازی خارج ساختمان به ویژه برای محوطه‌های باز رنگ سفید لایت است؛ اما برای نمای ساختمان بسته به رنگ نما می‌توان از انواع رنگ‌ها استفاده کرد.

امیدواریم مقاله « ترندهای نورپردازی ادارات و فضاهای کار اشتراکی در سال ۲۰۲۰ » برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در صورت تمایل می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و همچنین سوالات و نظرات خود را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات اکووات و همچنین شرایط خرید برای پروژه‌های ساختمانی، می‌توانید از طریق تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. با اکووات همراه باشید.

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *