اهمیت نورپردازی و روشنایی دانشگاه و اماکن آکادمیک

تیم تحریریه اکووات: بعضی وقت‌ها عجله دارید که سریع به کلاس بعدی برسید یا که وقت‌تان باز است و آرام آرام با دوستان‌تان به سمت سلف سرویس حرکت می‌کنید؛ فرقی نمی‌کند و در هر حالتی حق دانشجویان است که بسته به شرایط‌شان از ایمنی کافی در محیط دانشگاه بهره‌مند باشند و از بودن در دانشگاه لذت ببرند. اما نورپردازی و روشنایی دانشگاه چگونه می‌تواند باعث بالاتر رفتن کیفیت حضور در دانشگاه شود؟ آردرا زینکان، طراح روشنایی برجسته شرکت TecStudio در رابطه با روشنایی محیط دانشگاهی و محیط آکادمیک نکات مهمی را ذکر کرده است که با هم آن را مرور می‌کنیم.

امروزه دانشگاه‌ها می‌خواهند تا به اندازه ظرفیت اسمی خود دانشجو جذب کنند و به این منظور پاسخ دادن به نیازها و توقعات آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دانشجویان اغلب از فضاهای رسمی دوری می‌کنند، به خصوص در فضاهای عمومی مثل سلف سرویس و راهروهای دانشگاه. تنها چیزی که برایشان مهم است این است که احساس راحتی کنند. روشنایی دانشگاه‌ها هم تحت تاثیر همین فاکتور است و روشنایی محیط دانشگاهی برای پاسخ دادن به نیاز دانشجویان طراحی می‌شود. پاسخگویی به این نیاز برای دانشگاه‌ها از این رو حائز اهمیت است که می‌توانند نسبت به دانشگاه‌های دیگر خود را متمایز و برجسته کنند. در مورد غذاخوری‌ها می‌توان گفت که این مکان‌ها محل تجمع هستند، مکانی عمومی که می‌توانند به شاهرگ اصلی دانشگاه تبدیل شوند. پس نه تنها کارایی و عملکرد درست نورپردازی در زمانی طراحی روشنایی این مکان‌ها مهم است، بلکه ایجاد فضا و اتمسفر مناسب در این فضاها به وسیله نورپردازی اهمیت ویژه‌ای دارد.

روشنایی محیط دانشگاهی - نورپردازی سلف سرویس دانشگاه مدرن

در یک پردیس دانشگاهی، شما هم با ساختمان‌های جدید نوساز طرفید و هم با ساختمان‌های قدیمی بعضا چندصد ساله. با توجه به تفاوت‌های این ساختمان‌ها و اهمیت داشتن روشنایی مناسب و دلپذیر، مراحل طراحی، اجرا، بهره‌برداری و کنترل سیستم‌های روشنایی هر کدام از این ساختمان‌ها متفاوت و منحصر به فرد خواهد بود. در زمان طراحی باید طول عمر و هزینه نگه‌داری سیستم روشنایی را هم در نظر بگیریم. بعضی چیزها خیلی زود مد می‌شوند ولی ممکن است به همان سرعت لازم شود که آن‌ها را تعویض کنیم. برای طراحی سیستم روشنایی علاوه بر زیبایی باید به معماری و جریان فضا هم توجه داشته باشیم. معمولا سقف یک سالن غذاخوری چهار یا پنج ارتفاع مختلف دارد، شما باید جوری فضاسازی کنید که همه نقاط تجربه خاص و خوبی داشته باشند، به علاوه اینکه هزینه نگه‌داری و ماندگاری آن را هم در نظر داشته باشید. شاید یک رستوران یا کافه با این که لازم باشد هر چند سال یک بار تجهیزات‌ش روشنایی‌اش را تعویض کند مشکلی نداشته باشد ولی این ماجرا در دانشگاه‌ها فرق می‌کند. در نورپردازی یک محیط دانشگاهی از لامپ‌های ال ای دی استفاده می‌کنیم چون می‌دانیم اگر تعمیری هم لازم باشد، منجر به تعویض تجهیزات روشنایی و درایورها نیست.

روشنایی یک‌پارچه در طراحی روشنایی دانشگاه‌ها بسیار مورد توجه است. دانشگاه اویاهو توانست با استفاده از سیستم‌های روشنایی یک‌پارچه میزان مصرف انرژی خود را تا ۲۵٪ کاهش دهد. البته در جایی مثل دانشگاه فقط کاهش مصرف انرژی مطرح نیست. به وسیله سنسورهای تشخیص دهنده حضور افراد، دیمرها و سیستم کنترل هوشمند می‌توانیم نور هر فضا را بسته به نور ورودی از پنجره‌ها و حضور افراد به صورت اتوماتیک کنترل کنیم.

روشنایی محیط دانشگاه - سلف سرویس مدرن

امروزه دانشگاه‌ها می‌خواهند از همه نظر سرآمد باشند و طراحی روشنایی مناسب می‌تواند برآورده کردن توقعات دانشگاه و دانشجویان را راحت‌تر کند. نوآوری‌های فعلی در طراحی روشنایی دانشگاه‌ها شگفت‌انگیزند، دیگر به شما حس حضور در یک مکان رسمی را نمی‌دهند و ارزش‌افزوده‌ی زیادی می‌توانند برای دانشگاه داشته‌باشند.

اینترنت اشیاء و سیستم‌های کنترل یکپارچه، طراحی روشنایی هوشمندانه‌تر از قبل می‌شوند و بهتر از قبل کار خواهند کرد. صرفه‌جویی حاصل از کنترل یک‌پارچه و امکانات جانبی اینترنت اشیاء روابط متقابل پویا و زنده‌ای میان دانشجویان و محیط اطراف ایجاد می‌کند و به مرور جزء جدایی ناپذیر طراحی محیط‌های آموزشی خواهند شد.

نظر شما چیست؟ آیا در دانشگاه‌های کشور ما به نورپردازی و روشنایی محیط‌های داخلی و بیرونی دانشگاه اهمیتی داده می‌شود؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

Share on print
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
نظرات کاربران

One Comment

  • مقاله بسیار خوبی بود. برای روشنایی سالن مطالعه چه چراغی رو پیشنهاد میکنید؟

    پاسخ

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *