همه نکاتی که به هنگام خرید پروژکتور COB ال ای دی بایستی در نظر داشته باشید.

تیم تحریریه اکووات: پروژکتور COB ال ای دی نوعی روشنایی ال ای دی با توان بالاست که برای روشن کردن مساحت‌های بزرگ از آن استفاده می‌شود. پروژکتور سی او بی LED مثل دیگر روشنایی‌های ال ای دی حداکثر نور خود را بعد از روشن شدن تولید می‌کند و به همین دلیل از آن برای تامین نور مناطقی وسیع استفاده می‌شود. این مقاله در رابطه با نکات مهمی است که پیش از خرید پروژکتور COB ال ای دی بایستی به آن‌ها توجه داشته باشید.

پروژکتور COB ال ای دی اکووات در توان و اندازه‌های مختلف، مطابق نیاز و کاربردهای مختلف تولید می‌شوند. شما می‌توانید محصول مورد نظر خود را با توجه به نوع کاربری و میزان مساحتی که قصد روشنایی آن را دارید، از میان محصولات اکووات انتخاب کنید. پروژکتور ال ای دی اکووات کاربردهای گسترده‌ای – از تامین روشنایی پارکینگ و انبار گرفته، تا زمین‌های بازی و استادیوم‌های ورزشی – دارند. اما چه نکاتی را به هنگام خرید یک پرژکتور ال ای دی بایستی در نظر داشته باشیم تا همه نیازهای ما به بهترین نحو پاسخ داده شوند.

کجا و برای چه کاری به پرژکتور LED نیاز دارید؟

ابتدا نوع کاربری خودتان را مشخص کنید. آیا قصد استفاده از پروژکتور LED در محیط داخلی دارید یا یک محیط خارجی. میزان رطوبت و بارش نسبی در منطقه به چه شکل است آیا پروژکتوری که می‌خرید بایستی ضد آب باشد یا خیر؟ آیا به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید یا دسترسی به آن دشوار است؟ و مهم‌تر از همه، چه میزان نور لازم دارید؟ فاصله پروژکتور با شیء یا فضایی که قصد روشن کردن آن را دارید چه قدر است؟ سعی کنید در اولین گام همه این موضوعات را برای خودتان روشن کنید تا در هنگام خرید به راحتی بتوانید پروژکتور مورد نظرتان را پیدا کنید.

همه نکاتی که به هنگام خرید پروژکتور COB ال ای دی بایستی در نظر داشته باشید.

موضوع دیگری که در رابطه با کاربری پروژکتور مطرح می‌شود، دمای رنگ نور است. پروژکتورهای ال ای دی معمولا در سه دمای رنگ نور مهتابی (یا سفید)، طبیعی (یا یخی)، و آفتابی (یا زرد) تولید می‌شوند. در این میان، بازدهی نوری محصولاتی که دمای رنگ مهتابی دارند، از دیگر دمای رنگ‌های موجود بیشتر است. بدین ترتیب می‌توانیم بگوییم که نور مهتابی یا سفید مناسب مصارفی است که شدت نور در آن محیط مهم‌تر از دیگر موضوعات است، مثل روشنایی انبارها و یا استفاده‌های امنیتی و ایمنی. نورهای زرد و آفتابی دمای رنگ نور معتدل‌تری دارند و نور دلپذیرتری تولید می‌کنند. به همین منظور بهتر است که وقتی می‌خواهیم پروژکتور ال ای دی را در باغ یا حیاط نصب کنیم و یا از آن برای روشنایی و نورپردازی شیء خاصی استفاده کنیم، به سراغ نورهای طبیعی و زرد برویم.

استاندارد IP66 پروژکتور COB ال ای دی اکووات – مطمئن در برابر آب و گرد و غبار

اولین گام پیش از خرید پرژکتور ال ای دی تعیین نوع کاربری است. اگر قصد دارید تا از پروژکتور روشنایی ال ای دی در محیط خارجی یا محیط صنعتی استفاده کنید، حتما توجه داشته باشید که پروژکتور مورد نظرتان استاندارد IP66 را داشته باشد. استاندارد IP66 به این معنی است که پروژکتور مورد نظر شما در برابر اجسام خارجی به اندازه گرد و غبار و همچنین رطوبت و آب با شدت موج دریا مقاومت می‌کند. به همین دلیل اگر قصد تامین روشنایی اماکنی مثل پارکینگ، فضای سبز یا انبارهای روباز را دارید حتما به این استاندارد توجه ویژه‌ای نشان دهید، چرا که چشم‌پوشی از این موضوع می‌تواند باعث آسیب دیدگی پروژکتور و همچنین بالاتر رفتن هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری پروژکتور COB ال ای دی شما شود.

پروژکتور SMD یا پروژکتور COB؛ کدام یک به کارمان می‌آید؟

پروژکتورهای ال ای دی به طور عمده به دو دسته SMD ها (مخفف Surface Mounted Diodes) و COB ها (مخفف Chip on Board) تقسیم بندی می‌شوند. پروژکتور SMD از تکنولوژی قدیمی‌تری استفاده می‌کنند که در آن همه چیپ‌های LED بر روی یک سطح قرار می‌گیرند. پروژکتور SMD زاویه تابش بسیار گسترده‌ای دارد و اتلاف نوری در این نوع از پروژکتورها بسیار بیشتر است. ساختار چیپ COB مدرن‌تر و جدید‌تر است و بدیهی است که بازدهی بیشتری نسبت به SMDها داشته باشند.

یکی از تفاوت‌های عمده میان چیپ‌های COB و SMD در این است که فقط پروژکتورهای SMD قابلیت تغییر رنگ دارند. پس اگر قصد استفاده از پروژکتور برای اهداف نورپردازی تزیینی دارید و می‌خواهید نور خروجی از پروژکتور را کنترل کنید، به سراغ گزینه SMD بروید. اما اگر قصد دارید پروژکتوری که تهیه می‌کنید کیفیت نور خروجی قابل توجهی داشته باشد، مصرف انرژی آن بهینه باشد و شاخص نمود رنگ بهتری هم داشته باشید، به سراغ پروژکتورهای COB بروید. پروژکتورهای COB بازدهی نوری بسیار بهتری نسبت به SMDها دارند و نور خروجی از چیپ های سی او بی کیفیت خیلی بهتری دارد. به دلیل استفاده از رفلکتور مناسب در ساختمان پروژکتور COB اکووات، این پروژکتورها اتلاف نوری بسیار اندکی دارند و اکثر نور تولیدی به سطحی که می‌خواهید تابیده می‌شود.  موضوع دیگری که باعث برتری پروژکتورهای COB به SMD می‌شود، استفاده از درایورهای جداگانه برای هر کدام از چیپ های COB است. این موضوع باعث می‌شود تا در صورت بروز اشکال در یکی از چیپ‌ها، COBهای دیگر به کار خود ادامه دهند. در حالی که اگر اشکالی در منبع تغذیه یا همان درایور یک پروژکتور SMD ایجاد شود، کل پروژکتور با مشکل مواجه می‌شود.

پروژکتورهای COB ال ای دی اکووات مناسب برای استفاده در حیاط و انبار در توان‌های ۳۵، ۶۰، ۱۲۰، و ۱۸۰ وات تولید می‌شوند.

بودن یا نبودن سنسورهای حساس به نور و مادون قرمز در کنار پروژکتور COB ال ای دی

موضوعی که شاید کمتر کسی در کشور ما به آن توجه نشان دهد، ضرورت استفاده از سنسور مناسب در کنار پروژکتور COB است. برای مثال وقتی شما با هدف روشن کردن محوطه پروژکتور خریداری می‌کنید، به راحتی می‌توانید با استفاده از یک سنسور حساس به نور، روشن یا خاموش کردن پروژکتور را به عهده سنسور بگذارید. استفاده از سنسورهای مختلف مزایای متعددی از جمله کاهش مصرف انرژی و بهبود عملکرد دارد.

سنسورهای حساس به حرکت برای بسیاری از ما آشنا هستند. استفاده از سنسورهای حساس به حرکت در اماکنی مانند پارکینگ یا انبار موجب می‌شود تا در زمان‌هایی که از پارکینگ استفاده‌ای نمی‌شود، پروژکتور خاموش شود و در هزینه‌های شما صرفه جویی شود.

همه نکاتی که به هنگام خرید پروژکتور COB ال ای دی بایستی در نظر داشته باشید. - نوع کاربری و استفاده از سنسور در پروژکتورهای ال ای دی اهمیت دارد

گارانتی تضمین کیفیت و اعتبار برند

هنگام خرید پروژکتور حتما به گارانتی و خدمات پس از فروش آن دقت کنید. در رابطه با اعتبار شرکت‌ها و میزان پاسخگویی آن‌ها در برابر گارانتی پرس و جو کنید چرا که گارانتی تضمین کننده کیفیت محصول و اعتبار برند در بازار است و میزان پاسخگویی برند در برابر گارانتی نشان دهنده میزان احترامی است که یک مجموعه برای مشتریانش قائل می‌شود.

نکته: تمامی محصولات اکووات از جمله پروژکتورهای COB LED سه سال گارانتی بی قید و شرط دارند.

به هنگام خرید پروژکتور LED با متخصصین روشنایی مشورت کنید

بهترین راهنمای خرید پروژکتور COB ال ای دی و دیگر ادوات روشنایی برای شما متخصصین روشنایی هستند که تجربه و علم این کار را دارند. متخصصین روشنایی هدفشان اجرای بهترین نوع روشنایی است به نحوی که دلپذیرترین و بهترین تجربه روشنایی نصیب مشتری و مراجعین شود. تجربه پیاده‌سازی پروژه‌های روشنایی در کنار استفاده از ابزار و شیوه‌های کاربردی و به روز (مثل نرم افزار دیالوکس در بحث طراحی روشنایی) به متخصصین روشنایی کمک می‌کند تا بهترین راه را برای حل مشکل شما پیشنهاد کنند. فراموش نکنید که حتما شرایط استفاده (دفعات استفاده، مکان نصب، شرایط خاص محیطی و …) را برای کسب مشاوره بهتر ذکر کنید.

جمع بندی: چه پرژکتوری بخریم؟

پرژکتورهای ال ای دی اکووات مزیت‌های فراوانی دارند. مصرف بهینه انرژی، نور با کیفیت، شاخص نمود رنگ بالا، استفاده نکردن از مواد مضر و سمی، سه سال گارانتی تعویض بی قید و شرط، استاندارد IP66 (یک درجه بالاتر از پروژکتورهای موجود در بازار)، استفاده از مواد اولیه درجه یک و همچنین داشتن پلاگین دیالوکس برای اجرای پروژه‌های طراحی روشنایی، از جمله مزیت‌های این پروژکتورها هستند. متخصصین اکووات نیز با داشتن سال‌ها تجربه در عرصه روشنایی و نورپردازی نیز آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در مسیر خرید خرید پروژکتور COB ال ای دی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با طراحی پروژه‌های روشنایی و نورپردازی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

Share on print
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
نظرات کاربران

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *