چراغ توکار برش ۲۰ سانتیمتر یا چراغ های برش ۱۶؟

به اشتراک بگذارید:

Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

وقتی که قصد خرید چراغ های لازم برای نورپردازی فروشگاه خود را دارید، یکی از فاکتورهایی که باید در نظر داشته باشید، اندازه چراغ است. اینکه اندازه چراغ چه تاثیری در نحوه تابش نور آن دارد، توان حداکثر برای چراغ توکار برش ۲۰ سانتیمتر سانتیمتر چه قدر با حداکثر توان یک چراغ توکار برش ۱۶ سانتیمتر تفاوت دارد، و در نهایت کدام یک با چیدمان و دکوراسیون فروشگاه ما بیشتر هم‌خوانی دارند. همه این‌ها مواردی هستند که در جریان طراحی روشنایی تجاری و نورپردازی مغازه و فروشگاه باید توجه داشته باشید و ما قصد داریم در این مقاله شما را با این موضوعات بیشتر آشنا کنیم.

چراغ‌های توکار کاربردهای گسترده‌ای دارند و یکی از شناخته شده ترین چراغ های روشنایی تجاری و نورپردازی فروشگاه ها به حساب می‌روند. چراغ های توکار با برش های کوچکتر را حتی می‌توانید در پروژه‌های روشنایی و نورپردازی خانگی نیز پیدا کنید. ظاهر مینیمال، نداشتن زائده و آویز و عدم اشغال فضا، از جمله دلایل محبوبیت این نوع چراغ‌ها محسوب می‌شوند. سه سایز استاندارد چراغ های تو کار که بیشتر در نورپردازی و روشنایی تجاری مشاهده می‌کنیم عبارت‌اند از:

  • چراغ توکار برش ۲۰ سانتیمتر؛
  • چراغ توکار برش ۱۶ سانتیمتر؛
  • و چراغ توکار برش ۸ سانتیمتر.

چراغ توکار برش ۲۰ سانتیمتر یا چراغ های برش ۱۶

آیا سایز برش در میزان روشنایی چراغ تاثیر دارد؟ به عبارت دیگر، آیا چراغ توکار برش ۲۰ از چراغ توکار برش ۱۶ نور بیشتری تولید می‌کند؟

به طور کلی می‌توان گفت بله. چراغ های توکار بزرگ‌تر معمولا چیپ بزرگ‌تر و قوی‌تری دارند و نور بیشتری تولید می‌کنند. اما موضوع دیگری که این میان اهمیت دارد زاویه تابش و زاویه رفلکتور چراغ است. نگاهی به جدول زیر بیاندازید:

قطر چراغ توان لومن خروجی
۶ سانتیمتر ۳٫۵ الی ۵ وات ۳۰۰ الی ۶۰۰ لومن
۸ سانتیمتر ۵ الی ۱۵ وات ۵۰۰ الی ۱۴۰۰ لومن
۱۰ سانتیمتر ۵ الی ۱۵ وات ۵۰۰ الی ۱۴۰۰ لومن
۱۶ سانتیمتر ۲۵ الی ۳۵ وات ۲۱۰۰ الی ۳۳۰۰ لومن
۱۷ سانتیمتر ۳۵ وات ۳۱۰۰ لومن
۲۰ سانتیمتر ۳۵ الی ۶۰ وات ۳۱۰۰ الی ۵۲۰۰ لومن

این که میزان نور مورد نیاز شما برای هر فضا چه قدر است را در در مقاله‌ای با عنوان «میزان و سطح روشنایی مورد نیاز برای مکان‌های مختلف چقدر است؟» توضیح داده‌ایم. میزان نور مورد نیاز برای یک فضای تجاری یا اداری با استفاده از جداول و استانداردها مشخص می‌شود اما موضوعی که برعهده طراح نورپردازی است، چگونگی تامین این نور است.

چراغ های توکار برش کوچک‌تر برای سقف‌های کوتاه مناسب‌تر هستند. یک دست بودن نور و عدم تمرکز تابش، در گروی توزیع مناسب چراغ ها در فضای فروشگاه است. به همین منظور به فروشگاه هایی که سقف های کوتاهی دارند، توصیه می‌شود اگر قصد تامین روشنایی عمومی از طریق چراغ های توکار را دارند، از چراغ های توکار برش ۸ سانتیمتر که توان مصرفی پایینتری دارند استفاده کنند. چراغ توکار ۱۵ وات COB LED اکووات از جمله چراغ های برش ۸ سانتیمتر است.

به غیر از چراغ های برش ۸ سانتیمتر، قاب هایی با برش ۶ و ۱۰ سانتیمتر نیز وجود دارد که برای نصب لامپ های مختلف مناسب است. لامپ های ال ای دی جایگزین هالوژن معمولا از توان‌های پایین و حدود ۳٫۵ وات تا مقادیر بالاتر و حدود ۱۵ وات در بازار پیدا می‌شوند که بسته به نیاز شما می‌توانند در روشنایی و نورپردازی فروشگاه‌تان به کار روند.

چراغ های برش ۱۶ سانتیمتر نیز یکی از پر طرفدارترین چراغ های توکار موجود در بازار به شمار می‌روند. این چراغ ها در رده میانی توان و تولید نور در چراغ های توکار قرار می‌گیرند و برای روشنایی عمومی فروشگاه هایی با سقف‌های متوسط و بلند (۳ تا ۵ متر) مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته در سبد محصولات با کیفیت برتر اکووات چراغ توکار برش ۱۶ سانتیمتر وجود ندارد (فعلا) ولی در عوض شما می‌توانید با استفاده از انواع قاب‌های عرض ۱۶ و لامپ های ۲۵ وات و ۳۵ وات AR111 بالاترین کیفیت نور را برای فروشگاه خود به ارمغان بیاورید. لامپ‌های AR111 در ترکیب با قاب‌های مختلف اکووات کاملا در نقش یک چراغ توکار کامل و مدرن ظاهر می‌شوند و نوری با کیفیت، درخشان و دلپذیر را تولید می‌کنند.

چراغ فکی ۳۵ وات اکووات تنها چراغ توکار با برش ۱۷ سانتیمتری است که به خاطر ماهیت فکی‌اش و امکان تغییر زاویه تابش، دست شما را در تغییر زاویه و محل تابش باز می‌گذارد. چراغ فکی هم از آن دسته از چراغ های توکار پر طرفدار است که اگر کمی دقت کرده باشید، آن را در فروشگاه های مختلفی مشاهده کرده‌اید.

طبق قاعده‌ای که بالاتر گفتیم، برش بزرگتر معمولا به معنای توان بیشتر است. این موضوع به طور کلی صحیح است ولی گاهی اوقات یک چراغ توکار برش ۲۰ سانتیمتر ۳۵ واتی از یک لامپ ۳۵ وات AR111 لومن خروجی کمتری دارد. دلیل آن نیز تفاوت زاویه تابش است. زاویه تابش رفلکتور لامپ AR111 در بیشترین حالت ۴۰ درجه است ولی زاویه تابش چراغ توکار ۳۵ وات با برش ۲۰ سانتی متر ۱۲۰ درجه است. این موضوع دست شما را در انتخاب نحوه نورپردازی و نوع چراغ‌هایی که در روشنایی فروشگاه خود قصد دارید از آن‌ها استفاده کنید، باز می‌گذارد.

چراغ توکار ۶۰ وات COB LED اکووات نیز از جمله چراغ های توکار برش ۲۰ سانتیمتری است که نور تولیدی آن به نسبت به دیگر انواع چراغ هایی که تا الان با هم بررسی کردیم بسیار بیشتر است (همان ماجرای سایز بزرگ‌تر و نور بیشتر) و به درد سقف‌های بلندتر و فضاهای وسیع‌تر (مثل سوپرمارکت‌ها و مراکز خرید) می‌خورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در رابطه با پروژه‌های روشنایی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

آخرین‌های مجله
بخش‌های تحریریه
نظرات کاربران

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on print
چاپ این مقاله