ضرورت گسترش استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی در ایران

تیم تحریریه اکووات: بیش از یک سده است که چراغ‌ها به خیابان‌ها روشنی بخشیده است و موجب امنیت معابر عبور و مرور شده است. یکی از مهم‌ترین مزایایی که روشنی خیابان‌ها و بزرگراه‌ها دارد علاوه بر افزایش امنیت افراد و کاهش جرم و جنایت، کاهش تلفات جاده‌ای و خسارات مالی و جانی است که ممکن است به افراد وارد شود. ‌به طور کلی در همه جهان توصیه می‌شود که برای روشنایی خیابان‌ها و بزرگراه‌ها از چراغ‌های خیابانی ال ای دی استفاده شود. مزایای چراغ های ال ای دی خیابانی  بسیار است و می‌توان آنها را تحولی در شهرسازی و همچنین صنعت برق دانست. در این مطلب ما سعی کرده‌ایم اطلاعاتی درباره تفاوت چراغ‌های ال ای دی با چراغ‌های خیابانی قدیمی، ضرورت گسترش این نوع چراغ‌ها در ایران و پروژه‌های انجام شده به شما ارائه دهیم.

تفاوت چراغ های خیابانی LED و چراغ‌های خیابانی سنتی

چراغ های خیابانی جدید با مدل های سنتی بخار سدیمی تفاوت‌های اساسی دارند.

 • طول عمر: به طور کلی لامپ‌های ال ای دی طول عمر بیشتری نسبت به لامپ‌های معمولی دارند و چیزی در حدود ۲۰۰۰۰ ساعت عمر می‌کنند. این طول عمر بالا باعث می‌شود صنعت برق و روشنایی شهری کمتر نیاز به تجهیزات اولیه و تعمیرهای دائمی داشته باشد. از این رو هزینه‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کنند و می‌توان آنها را برای مصارف ضروری‌تری در نظر گرفت.
 • مصرف انرژی کمتر: بسته به مدل و فناوری که در چراغ‌های خیابانی ال ای دی استفاده شده است این امکان را فراهم می‌کنند تا بین 50 تا 70 درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنند. انرژی خود به خود به دست نمی‌آید و در ایران اغلب نیروگاه‌های تولید برق، سوختی هستند. پس استفاده از این چراغ‌ها مصرف سوخت را بسیار کاهش می‌دهد و از آلودگی هوا جلوگیری می‌کند. همچنین باعث می‌شود نیروگاه‌ها فشار کمتری را تحمل کنند و هزینه‌های پایین‌تری داشته باشد.
 • حفاظت از محیط زیست: جنبه مثبت دیگر استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی حفاظت از محیط زیست است. از آنجایی که این لامپ‌ها مصرف برق کمتری دارند برای محصیط زیست موثرتر و و همچنین اثرات مخرب آن نیز کمتر است. شما به راحتی می‌توانید یک لامپ ال ای دی را تعمیر کنید و از قطعات داخلی آن مجدد استفاده کنید. سهولت استفاده و تعمیر و تعویض آنها باعث شده در تمامی جهان، از چراغ های ال ای دی خیابانی  به وفور استفاده شود.
 • کاهش آلودگی: برای شهرهای بزرگ که آلودگی هوا یک معضل جدی و اساسی محسوب می‌شود استفاده از چراغ‌های خیابانی ال ای دی ضرورت دارد. چراغ‌های قدیمی گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند که همین موضوع باعث نوعی آلودگی شهری می‌شود. این چراغ‌ها آلودگی را در چند بخش از شهرها گرفته تا نیروگاه‌ها کاهش می‌دهند.
 • کاهش آلودگی نوری: چراغ های خیابانی مدرن به دلیل داشتن رفلکتورهای دقیق و طراحی مهندسی، نور کمتری را به سوی آسمان منتشر می‌کنند و به این شکل آلودگی نوری کمتری نیز دارند.
نور خروجی از چراغ خیابانی ال ای دی نسبت به چراغ های خیابانی سنتی کیفیت نور بالاتری دارد و رنگ ها را همان گونه که هستند به نمایش می‌گذارد.
نور خروجی از چراغ خیابانی ال ای دی نسبت به چراغ های خیابانی سنتی کیفیت نور بالاتری دارد و رنگ ها را همان گونه که هستند به نمایش می‌گذارد.
تصویر جاده کوهک شهر قدس – چراغ های خیابانی ماژولار اکووات

مزایای استفاده از چراغ خیابانی LED

قطعات مصرفی به کار گرفته در این نوه محصولات عمر بسیار طولانی تر نسبت به محصولات مشابه دارند از این نظر بسیار مقرون به صرفه برای مشتریان خواهند بود. همچنین این قطعات به راحتی تعویض یا تعمیر می‌شود و قابل استفاده مجدد هستند که یک قابلت بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

ساختار فیزیکی این گونه لامپ‌ها به گونه‌ای طراحی شده است که بسیار محکم و بادوام است. چراغ خیابانی ال ای دی نور را بر طبق استاندارهای جهانی پخش می‌کنند همین مورد باعث می‌شود هیچ گونه آسیبی به سلامتی شما وارد نشود. همچنین این لامپ‌ها مصرف برق بسیار پایینی دارند و برای محیط‌هایی مانند خیابان که قرار است مدت زمان طولانی روشن باشند بسیار مفید هستند.

ضرورت گسترش استفاده از روشنایی ال ای دی خیابانی در ایران

کشور ما نیز مانند هر کشور دیگری علاقمند به پیشرفت و استفاده از فناوری‌های جدید است. از آنجا که آلودگی هوا یکی از بزرگترین معضلات شهرهای بزرگ ایران محسوب می‌شود پس لزوم استفاده از این چراغ‌های ال ای دی و دیگر روشنایی های دوستدار محیط زیست بسیار افزایش می‌یابد. علاوه بر این به دلیل محدود بودن منابع در ایران بهره‌گیری از این چراغ‌ها یک راه حل اساسی برای کاهش مصرف انرژی محسوب می‌شود.

نکته دیگر در این خصوص محدودیت منابع مالی در نهادهای دولتی و شهرداری ها است که استفاده استفاده از این نوع روشنایی ارزان قیمت را به شدت ضروری می‌سازد. قیمت چراغ های ال ای دی دلیل گسترش و توسعه روزافزون فناوری و ورود شیوه‌های جدید تولید در داخل با سرعت زیادی رو به کاهش است.

با استفاده از این لامپ‌ها در سطح شهر می‌توانید به شدت هزینه‌های مصرفی، تعمیر و نیروی انسانی را کاهش دهیم. همچنین باعث می‌شویم آلودگی و خسارات ناشی از آن کاهش پیدا کنند و زندگی سالم‌تری داشته باشیم.

پروژه‌های روشنایی عمومی انجام شده در ایران به وسیله روشنایی LED

از ‌آنجا که استفاده از چراغ‌های ال ای دی مزایای بسیار زیادی در پی دارد کشورهای بسیاری سعی در به‌کارگیری این نوع لامپ‌ها دارند. کشورهایی مثل استرالیا، ایالات متحده، اسپانیا و … توانسته‌اند پروژه‌های موفقی را در این زمینه پیاده کنند. کشور ما نیز همانند سایرین علاقه به استفاده از این نوع چراغ‌ها دارد و در این بین گام‌های موفقیت‌آمیزی نیز برداشته است.

شرکت‌های بسیار زیادی در این زمینه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و به فروش و عرضه این محصولا می‌پردازند. به همین دلیل تنوع بسیار زیادی در این بازار ایجاد شده و دست مشتریان برای انتخاب باز شده است. همان طور که همه کشورها علاقه به پیشرفت و استفاده از تکنولوژی‌های جدید دارند کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست و در این زمینه توانسته گام‌های خوبی بردارد.

اکووات نیز به عنوان یک تولید کننده داخلی، از ابتدای فعالیت خود چراغ خیابانی را در سبد محصولاتش قرار داده بوده است و بر ضرورت استفاده بیشتر از این تکنولوژی تاکید داشته است.

امروزه در کشورمان استفاده از چراغ خیابانی ال ای دی رو به افزایش است. به نظر میرسد مسئولان ضرورت استفاده و به کارگیری از این نوع روشنایی را نه چندان زود، متوجه شده‌اند. از جمله مکان‌هایی که این نوع روشنایی جلب نظر می‌کند می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دانشگاه تهران
 • جاده کوهک (شهر قدس)
 • بلوار جمهوری (شهر قدس)
 • اتوبان کردستان
 • محوطه‌های پارکی متعدد
 • و …

و در نهایت …

چراغ های ال ای دی خیابانی  نسبت به چراغ‌های قدیمی از مزایای بسیار بیشتری برخوردار هستند و هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهند. همچنین در کشور ما نیاز به گسترش این نوع تجهیزات و تکنولوژی به شدت احساس می‌شود و برخی ارگان‌های خصوص و دولتی پروژه هایی در این زمینه نیز انجام داده‌اند. امید می‌رود در آینده از این تجهیزات در تمامی بخش‌هایی که نیاز به روشنایی دارند بیشتر استفاده شود و کشور ما به سمت آینده‌ای روشن‌تر حرکت کند.

برای کسب اطلاع از شرایط خرید چراغ های خیابانی اکووات، اطلاعات بیشتر در زمینه روشنایی و همچنین مشاوره در رابطه با پروژه‌های نورپردازی می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. با اکووات همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *