شیوه‌های متفاوت نورپردازی با لامپ‌های ال‌ای‌دی (LED) روزبه‌روز بیش­تر می­‌شود. امروزه تعداد محصولات و تنوع گزینه‌های موجود برای نورپردازی ال‌ای‌دی، بسیار بیشتر از دوره لامپ‌های رشته‌ای، لامپ‌های تخلیه گاز و یا لامپ‌های کم‌مصرف است.

نورپردازی خانه با ال‌ای‌ای - اکووات

در این مقاله سعی‌ شده تا راهنمایی‌ها و نکاتی جهت نورپردازی خانه و محل‌کار با چراغ‌های ال‌ای‌دی ارائه شود. همچنین به شما کمک می‌کند تا برای بخش‌های مختلف خانه خود، نورپردازی مناسب انجام دهید تا بیشترین استفاده را از مزیت‌های ال‌ای‌دی‌ها ببرید و سپس بتوانید از میان محصولات اکووات، محصول مورد‌نظر خود را انتخاب کنید.

ال‌ای‌دی در خانه

اگرچه محصولات ال‌ای‌دی ممکن است از نظر ظاهری شبیه چراغ­‌ها و لامپ‌های فلورسنت و رشته‌ای باشند اما از تنوع بسیار بیشتری برخوردار بوده و در ساخت آن‌ها از فناوری کاملا متفاوت استفاده می‌­شود. به همین دلیل به دنبال ورود ال‌ای‌دی ها به بازار، مفاهیم بسیارجدیدی وارد صنعت نورپردازی شد. همه این عوامل انتخاب ال‌ای‌دی ها برای نورپردازی منزل را به عملی جذاب و چالش‌برانگیز تبدیل می­کند.

چرا باید لامپ­‌های ال‌ای‌دی را جایگزین لامپ­‌های قدیمی کرد؟

علاوه بر اینکه میزان صرفه‌جویی و ذخیره انرژی لامپ‌های ال‌ای‌دی بسیار بیشتر از لامپ‌های رشته‌ای و CFL است، این لامپ‌ها با طول عمر بیشتر و بدون نیاز به جیوه و مواد خطرناک، امکانات بسیار زیاد و چشم­‌نوازی را برای نورپردازی خانه شما فراهم می­‌کنند. ظاهر چراغ‌های ال‌ای‌دی تنها به شکل چراغ‌های حبابی و لامپ‌های رشته‌ای محدود نمی­‌شود. به واسطه شکل فشرده و کم‌­حجم ال‌ای‌دی‌ها این لامپ‌ها به شکل و اندازه دلخواه تبدیل می‌­شوند. این مزیت، گستره نامحدودی از روش‌های گوناگون طراحی نورپردازی فضای خانه را فراهم می­‌کند.

لامپ های رشته ای و ال ای دی - اکووات

هنگام خرید لامپ­‌های رشته‌ای سنتی، تنها نکاتی که باید پیش از خرید به آن‌ها توجه می­‌شد، شکل لامپ، توان آن بر حسب وات که تعیین کننده میزان روشنایی آن بود و نیز دقت در اندازه سرپیچ برای مطمئن‌شدن از اتصال درست آن به لامپ بود.

با وارد شدن ال‌ای‌دی به بازار، امکان انتخاب رنگ نور تولیدی لامپ از بین انواع نور طبیعی، مهتابی و آفتابی به وجود آمد. در بازار ایران نورهای ال‌ای‌دی به سه دسته آفتابی یا سفیدگرم (2700 تا 3200 کلوین)، طبیعی یا یخی (4000 تا 4500 کلوین) و مهتابی یا سفیدسرد (5700 تا 6500 کلوین) تقسیم‌بندی می‌شوند.

انتخاب نور مناسب بر اساس کاربردها و فضاهای گوناگون خانه

در صورت نیاز برای آشنایی با اصطلاحات نوری مانند دما و رنگ نور، شاخص نمود رنگ و شدت نور خروجی روی هر اصطلاح کلیک کنید.

کاربردهای نور

نورپردازی معمولا به دسته‌های نور محیطی و عمومی، کار، متمرکز و دکوراتیو بخش‌­بندی می­شود. هر قسمت مربوط به هدفی جداگانه است. هنگام طراحی نورپردازی خانه دانستن اینکه چگونه این بخش‌ها یکدیگر را تکمیل می­‌کنند بسیار مفید خواهد بود.

انواع نورپردازی - اکووات

نورپردازی محیطی

نورپردازی محیطی(عمومی) با ایجاد نوری یکنواخت در فضا یا اتاق، دید عمومی و معمولی را برای افراد به وجود می‌­آورد. چراغ‌های توکار، نورهای مخفی، چراغ‌های آویز و یا سقفی مثال‌های متداول اینگونه از نورپردازی هستند. اگر می­‌خواهید نور عمومی خانه خود را تامین کنید با محصولات اکووات و مشخصات آن‌ها آشنا شوید.

نورپردازی کاری

برای روشن‌کردن فضایی که در آن فعالیت بخصوصی صورت می‌­گیرد مانند پیش­خوان آشپزخانه که برای آشپزی استفاده می­‌شود یا فضای مطالعه و یا حتی میز آرایش از این نوع نورپردازی استفاده می­‌شود. این شیوه برای روشن‌­ترکردن بخش بخصوصی از فضا علی‌رغم روشنایی عمومی اتاق است. اکووات با تولید این دسته از چراغ‌ها با ضمانت کیفیت محصولات، کار کردن در فضایی آرام با نور دلخواهتان را برای شما فراهم کرده است.

نور متمرکز

این روش برای برجسته سازی موضوعات و اشیا مختلف نظیر آثار هنری، بناهای معماری و یا گیاهان به کار می‌­رود. برای این نورپردازی معمولا از چراغ‌های توکار و یا روکار قابل تنظیم، چراغ‌های ریلی، وال‌واشرها و یا نورهای سرتاسری دیواری (وال گریزینگ‌ها) استفاده می­‌شود. اگر می‌­خواهید توجه‌ها را به نقطه ویژه‌ای از منزل خود جلب کنید از چراغ‌های متمرکز اکووات دیدن نمایید.

نور دکوراتیو و تزیینی

نورهای دکوراتیو الماس خانه شما هستند. وظیفه اصلی چراغ‌های دکوراتیو ایجاد زیبایی و جلوه بصری جذاب است. لوسترها و چراغ‌های دیواری مواردی متداول و پرکاربرد از این دسته‌اند.

در نهایت این دسته بندی در نورپردازی در ایجاد فضایی راحت و نوری متعادل برای چشم بسیار موثر است.

پس از تصمیم برای انتخاب نوع چراغ و نورپردازی که بر اساس کارکرد آن در فضا تعریف شده است، حال نوبت تصمیم درباره دمای رنگ است. نور خانه شما باید طراحی داخلی فضا، لوازم خانه، رنگ‌ها و سایر موارد مربوط به دکوراسیون خانه را زیبا جلوه دهد. به طور معمول دمای رنگ بسیار وابسته به سلیقه و انتخاب شخصی است، با این وجود قواعدی وجود دارد تا به کمک آن‌ها بتوان نوری را که بیش از همه فضای داخلی خانه را زیبا نشان دهد، انتخاب کرد.

دمای رنگ

دمای رنگ نور - اکووات

دمای رنگ برای نور محیطی

نور عمومی یک اتاق معمولا منبع اصلی روشنایی و به تبع آن، عنصری کلیدی در تعیین حال‌وهوای اصلی فضای خانه است. در اکثر مواقع برای نورپردازی پذیرایی و اتاق خواب از نور سفید گرم استفاده می­‌شود تا فضایی راحت و دنج ایجاد شود. هرچند بسیاری از مردم نور سفید گرم را ترجیح می‌­دهند اما اتاق‌هایی مانند آشپزخانه‌های مدرن که فضا و لوازم آن‌ها رنگ‌هایی روشن‌تر و باطراوت‌تر نظیر آبی و خاکستری روشن دارند، می­‌توانند از نوری سردتر و خنثی‌تر بهره ببرند.

دمای رنگ لامپ‌های ال‌ای‌دی معمولا در بازه 2700 تا 3000 کلوین قرار دارد. این لامپ‌ها با ایجاد نور سفید و گرم، گزینه‌ای مناسب برای زیبا نشان دادن فضاهای خاکی و قهوه‌ای و لوازم چوبی است. نورهایی با دمای رنگ 3500 تا 4000 کلوین، سفید خنثی محسوب شده و رنگ‌های روشن را بهتر از نورهای سفیدگرم نمایش می­‌دهند.

اگر بیش از یک چراغ محیطی در فضا قرار داشت، برای مثال نورسقفی و نورمخفی از یک دمای رنگ برای هر دو استفاده کنید تا فضایی هماهنگ و یکدست داشته باشید.

علاوه بر این مطالعات نشان می­‌دهد که نورهایی با رنگ سفید خنثی و سرد بر میزان انرژی افراد تاثیر مثبت گذاشته و بنابراین گزینه‌ای مناسب برای انجام امور اداری و مطالعه در خانه است.

از آنجایی که نور طبیعی یا یخی ، کنتراستی بهتر از سفیدگرم یا آفتابی ایجاد می­‌کند، این نور همچنین گزینه‌ای مناسب برای نور عمومی فضای دستشویی و حمام است. نور سردتر، از صورت ما در دنیای حقیقی ،تصویری واقعی‌تر به­ وجود می‌­آورد. برای نور محیطی حمام و دستشویی، از دمای رنگ 4000 تا 5000 کلوین استفاده کنید.

اگر در داخل حمام وان قرار داشته و دنبال فضایی گرم هم می‌­گردید، به استفاده از نوری اضافه مانند چراغ دیواری با نور سفید گرم در بازه 2700 کلوین فکر کنید تا بدین­وسیله خود را از نور اصلی جدا کند.

دمای رنگ برای نورپردازی کار

به منظور فراهم کردن نور بیشتر در فضا برای انجام دادن عملی که نیاز به بینایی مناسب دارد از این نورپردازی استفاده می­‌شود.

بنابراین مهم است که نور به کار رفته کنتراست خوبی ایجاد کند. این کار بوسیله نور طبیعی یا یخی و متمایل به سرد در بازه 3500 تا 5000 کلوین انجام می­‌شود.

گذشته از دمای رنگ، شاخص نمود رنگ (CRI) و میزان نور خروجی نیز در نورپردازی کاری از اهمیت زیادی برخوردارند.

در حالی که برای نورپردازی عمومی از CRI بیش از 80 استفاده می‌­شود برای نورپردازی کاری لازم است تا CRI نور به کار رفته 90 و بالاتر از آن باشد. هنگامی که غذای حاضرشده روی پیشخوان آشپزخانه زیر نور کابینت قرار بگیرد بیش از پیش جذاب و لذیذ به نظر می‌­رسد. نور به کار رفته برای میز آرایش نیز اگر نمود رنگی مناسبی داشته باشد تصویری واقعی‌تر را ارائه می‌دهد.

دیمری شدن و تغییر شدت نور

قابلیت کم و زیادکردن نور از امکانات مهم و لازم در نورپردازی محیطی و کاری است که به ما کمک می­‌کند تا فضای مطلوب خود را ایجاد کرده و یا روشنایی ایده‌­آل خود در کار را به وجود بیاوریم. علاوه بر این دیمری شدن نور با کم کردن بار الکتریسیته لامپ در مصرف انرژی صرفه‌جویی می­‌کند.

برخلاف لامپ‌های رشته‌ای استاندارد، تمامی لامپ‌های ال‌ای‌دی از قابلیت دیمری شدن برخوردار نیستند. بنابراین مهم است تا به مشخصات محصول توجه کرده و پیش از استفاده از دیمری بودن آن مطمئن شویم. اگر دنبال یک چراغ ال‌ای‌دی با کیفیت و مناسب با قابلیت دیمری شدن می­گردید، از میان محصولات دیمری اکووات انتخاب مناسب خود را بیابید.

اگر می‌­خواهید به جای لامپ‌های قدیمی از لامپ‌های ال‌ای‌دی استفاده کنید، آماده باشید تا دیمرهای خود را هم تعویض کنید. بیشتر دیمرهای قدیمی برای لامپ‌های رشته‌ای ساخته شده اند اما تکنولوژی استفاده شده برای ال‌ای‌دی ها بسیار متفاوت است. بنابراین نمی­‌توان از یک دیمر قدیمی برای لامپ ال‌ای‌دی استفاده کرد. استفاده همزمان این دو با هم شبیه اتصال یک تلفن هندلی به خروجی یک تلفن دیجیتال است.

بیشتر تولید کنندگان ال‌ای‌دی لیستی از انواع مدل و سازنده دیمرهایی که بر روی ال‌ای‌دی مربوطه با موفقیت تست شده اند و ال‌ای‌دی با آن‌ها سازگار است، به مشتری ارائه می­‌دهند. اکووات نیز این مورد را برای تمامی مشتریان خود فراهم کرده است. البته چراغ های دیمری اکووات قابلیت سازگازی با انواع دیمرهای قدیمی و یا معمولی را هم دارا هستند.

ددیمر جدید و قدیمی - اکووات

برای اطمینان از تجربه یک نورپردازی ایده‌­آل، قویا توصیه می­‎‌شود تا به مشخصات محصول و توضیحات تولیدکننده توجه کنید. استفاده از دیمر ناسازگار می­تواند منجر به چشمک و سوسو زدن چراغ و یا نور دیمری شده نامناسب منجر شود.

نصب

این که بیشتر لوازم ال‌ای‌دی کم ­ولتاژ محسوب می­‌شوند بدین معنی است که این قطعات حاوی مبدلی هستند که در داخل قطعه نصب شده و یا باید در بیرون از آن قرار گیرد. خبر خوب این است که برای استفاده از چراغ و لامپ‌های ال‌ای‌دی، نیازی به سیم‌­کشی مجدد خانه ندارید. تمام سیم­‌کشی‌های رایج خانگی برای استفاده از ال‌ای‌دی ها کاملا مناسب­ اند.

بسیاری از لامپ‌ها و چراغ‌های ال‌ای‌دی، خود دارای مبدل بوده و می­‌توانند به یک خروجی الکتریک استاندارد متصل شوند. برخی از ال‌ای‌دی ها همانند ریسه‌های ال‌ای‌دی به یک منبع تغذیه خارجی نیاز دارند. این دسته از محصولات در دو مدل متصل به یک جریان AC مانند منبع تغذیه لپ‌­تاپ و یا نیازمند به اتصال به یک خروجی دیگر وجود دارند. توصیه می‌­شود تا برای هرگونه نصبی که نیازمند اتصالات الکتریکی به جریان اصلی است، از افراد معتبر و متخصص بهره ببرید. برای تشخیص نیاز و یا عدم نیاز به یک منبع تغذیه، به توضیحات محصول توجه نمایید.

چگونه محصولی با کیفیت را انتخاب کنیم؟

شمار انواع ال‌ای‌دی های داخل بازار بسیار زیاد است اما همه آن‌ها با یک کیفیت ساخته نشده‌اند. برای اطمینان از امنیت محصول و تست شده بودن آن در آزمایشگاهی مستقل، به دنبال نشان UL و یا ETL بر روی محصول و یا جعبه آن باشید. شما می­‌توانید با اطمینان از تست شدن تمامی محصولات اکووات و ضمانت 3 ساله کیفیت، نشان های معتبر لازم را بر روی بسته بندی موجود مشاهده نمایید. ضمانت طولانی مدت محصولات ال‌ای‌دی به دلیل عمر زیادتر این محصولات در مقایسه با لامپ ها و چراغ های قدیمی است.

با نگاه کردن به مشخصات محصول و کاتالوگ آن باید بتوانید خصوصیات زیر را به وضوح دریابید:

  • شار نوری (لومن)
  • توان مصرفی (وات)
  • لومن بر وات (توان نوری)
  • شاخص نمود رنگ (CRI>90)
  • رنگ و دمای نور (کلوین، دمای رنگ باید به صورت یک عدد بیان شود (مانند 2700) و ذکر گرمی و سردی نور سفید کافی نیست)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *