کاهش هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان و فروشگاه – حرکت به سوی ساختمان پایدار

تیم تحریریه اکووات: بحث طراحی و ساخت ساختمان پایدار یکی از موضوعاتی است که چند سالی است به یکی از مهم‌ترین مباحث مجامع معماری تبدیل شده است. یکی از مزیت‌‌های مستقیم معماری پایدار کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان و فروشگاه شما است که در این مقاله در رابطه با شیوه‌های وفاداری به معماری پایدار را با هم مرور می‌کنیم.

کاربرد مفاهیم پایایی و اهداف توسعه پایدار در جهت کاهش اتلاف انرژی و آلودگی محیط زیست در معماری، مبحثی به نام ساختمان پایدار را به وجود آورده‌است. در این نوع معماری، ساختمان نه تنها با شرایط اقلیمی منطقه خود را تطبیق می‌دهد، بلکه ارتباط متقابلی با آن برقرار می‌کند. یک ساختمان در طراحی و ساخت باید پایدار باشد و به درستی اداره و نگهداری شود تا شاهد کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات ساختمان و فروشگاه ها باشیم.

کاهش هزینه تعمیر ساختمان و فروشگاه


به عنوان مثال، استفاده از محصولات تمیز کننده سمی می تواند کیفیت هوا در محیط را خراب کند. عدم آزمایش نقاط کنترل سنسور بطور منظم می تواند باعث به خطر افتادن راندمان انرژی شود و به خرابی زود هنگام سیستم منجر شود. شیوه های عملیاتی و نگهداری پایدار (O&M) در درجه اول روی اقدامات سرنشینان ساختمان متمرکز است و سلامتی و ایمنی، راحتی و بهره وری را شامل می شود.  در طی مراحل طراحی و ساخت، تا حد امکان، سیستم هایی را انتخاب کنید که نگهداری آنها بسیار آسان باشد. اطمینان حاصل کنید که کارکنان عملیات و نگهداری بخشی از پروسه برنامه ریزی و توسعه پروژه هستند و معیارهای راه اندازی را در ابتدای پروژه تنظیم کنید.

 پنج روش کاهش هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان و فروشگاه حرکت به سوی معماری پایدار

استراتژی صرفه جویی در وقت و مواد می تواند منجر به سودآوری بیشتر و عدم ایجاد زباله های غیر ضروری شود. در این مبحث به پنج تکنیک که بیشترین تأثیر را در ساخت و ساز پایدار ساختمان دارند، اشاره می کنیم. این روش ها باعث کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات می شوند و به شدت هزینه های جاری ساختمان را کم می کنند. تکامل در تکنیک های ساخت و ساز و خرید مواد می تواند باعث کاهش ضایعات، انرژی و ناکارآمدی های مختلف در سایت های ساختمان شود.

۱- تولید مواد اولیه در محیط های کنترل شده

اسپنسر فینست، مدیر ساخت و ساز گرینر مستقر در مینیاپولیس، می گوید: ساخت و ساز هرچه بیشتر در یک ساختار و محیط کنترل شده اتفاق بیفتد، کیفیت ساختمان ها را بهبود می بخشد و باعث تولید زباله های کمتری می شود.

به گفته مایک اسموکزیک، مدیر توسعه حرفه ای مینیاپولیس: پیمانکاران مکانیکی از سیستم های مدیریت اطلاعات ساختمان (BIM) برای برش ورق های فلزی در یک محیط کنترل شده به جای خارج از ساختمان  استفاده می کنند تا از ایجاد مشکلات تغییر شکل ناشی از سرما یا هوای گرم جلوگیری کنند. کراوس-اندرسون  می گوید، این کار یک پروژه “محکم و مهر و موم شده” ترتیب می دهد و تا حد ممکن از آسیب دیدن جلوگیری می شود. تخمین زده می شود که با این روش هزینه پیش تولید هر پروژه  15٪ کاهش پیدا می کند و به دلیل کیفیت بالای کار هزینه های آتی تعمیر ساختمان به شکلی محسوسی کاهش پیدا می‌کند.

۲- مدیریت پسماندهای ساختمانی

کاهش زباله برای پیمانکاران یکی از اهداف قابل دستیابی است زیرا حمل و نقل در سال های اخیر پیشرفته تر شده است. در مواردی که سایت های شغلی انواع مختلفی از زباله ها را تولید می کنند، نیاز به یک سیستم حمل و نقل برای جدا کردن مواد وجود دارد.

دیل فورسبرگ، رئیس Watson-Forsberg، می گوید: “با راه اندازی حمل و نقل زباله، می توانیم 75٪ از دفع زباله ها را بازیافت کنیم و نیازی به جدا کردن مواد برای این کار نداریم. در پروژه های درون شهری، استفاده از وسایل نقلیه کنترل زباله امکان پذیر است و برخی مواد قابل بازیافت هستند؛ به ویژه، بتون هایی که می توانند خرد شوند و برای پایه ها استفاده شوند یا به عنوان دکل در زیر پارکینگ ها مورد استفاده قرار گیرند.

۳- مدیریت سایت برای محیط زیست بهبود یافته

پیشگیری از آلودگی آب برای شهرداری ها و دولت ها به “چالشی بزرگ” تبدیل شده است. برخی رویکردها برای ارائه “بهترین عملکرد” در تصفیه آب در محل و جلوگیری از ورود آن به سیستم فاضلاب محلی استفاده می شود. حفظ ایمنی کارگران منجر به محدودیت و ایجاد راه های ساده برای کاهش آلودگی شده است. به عنوان مثال دیگر سیگاری در سایت وجود ندارد. وقتی کارگران وارد یک ساختمان می شوند، آنها از روی “تشک های پیاده روی” عبور می کنند که خاک، سرب و سایر مواد شیمیایی خطرناک را از کفش های آنها خارج می کند. همچنین از ظروف بازیافتی برای مواد غذایی و کاهش ضایعات آلی استفاده می کنند.

۴- سیستم روشنایی پایدار و هوشمند با استفاده از چراغ های LED

در دنیای امروز روشنایی یکی از مهمترین جنبه های ایجاد یک ساختمان پایدار و کارآمد است. فناوری های قدیمی مانند هالید فلز، سدیم فشار بالا، CFL و حتی فلورسنت تقریباً از دور خارج شده اند و جای خود را به لامپ های LED داده اند. LED ها کارآمدتر و دارای طول عمر بیشتری هستند و همچنین باعث کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات در ساختمان ها می شوند.

شهرها و مشاغل هنگام تبدیل وسایل روشنایی داخلی و خارجی خود به LED، هزینه زیادی باید صرف کنند. صرفه جویی در مصرف انرژی تا میزان ۷۵٪ برای ساختمان ها مرتبط با سیستم روشنایی است و با استفاده از LED بیش از 50٪ تا 75٪ در مصرف انرژی سیستم روشنایی صرفه جویی می شود. بهره وری و میزان روشنایی LED یکی دیگر از عوامل مورد توجه است. بنابراین، بهترین راه برای افزایش روشنایی و بهره وروی تعیین استفاده از ال ای دی است تا خروجی لومن بالایی در هر وات تولید کند. هرچه خروجی نور در هر وات روشن تر باشد، آن ال ای دی کارآمدتر است.

کاهش هزینه تعمیر ساختمان و فروشگاه
شکل موفق معماری پایا امروزه در برخی از کشورها به وفور مشاهده می‌شود.


طول عمر طولانی ال ای دی ها نیز اولین و اصلی ترین مزیت خرید آنهاست. یک چراغ LED ممکن است دو تا سه برابر بیشتر از دیگر لامپ ها عمر کند. در نتیجه اتلاف کمتری دارد و نیاز به نگهداری و تعمیر کمتر می شود. با افزایش طول عمر، شما مبلغی کمتری برای تعویض چراغ ها هنگام سوختن آنها می پردازید و همچنین، می توانید با دور ریختن لامپ های قدیمی، میزان ضایعات تولیدی را کم کنید. این موضوع به طور قابل توجهی هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان یا فروشگاه شما را کاهش می‌دهد.

ال ای دی ها در محیط های حساس، مانند بیمارستان ها یا حتی مدارس بسیار مناسب هستند. زیرا جیوه موجود در لامپ ها بسیار خطرناک است و به طورکلی استفاده از آنها در هیچ محیطی استاندارد و درست نیست. در این شرایط کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات بسیار اهمیت پیدا می کند که لامپ های ال ای دی به راحتی می توانند این وظیفه را انجام دهند.

کیفیت نور ال ای دی ها بهبود یافته است و مشکلی در زمینه سوسو زدن، وزوز کردن یا کم نوری ندارند. بر خلاف سایر فناوری های HID، چراغ LED هرگز در طول عمر خود نمی لرزد یا وزوز نمی کند و یا بر اثر کارکردن طولانی مدت مستهلک نمی شود. محبوبیت LED به سرعت در حال افزایش است به همین دلیل همواره گزینه اول برای خرید محسوب می شوند زیرا کارآمدتر و ارزان تر هستند.

۵- انتخاب و بازیافت مواد

یکی دیگر از شیوه های کاهش هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان و فروشگاه حرکت در مسیر کسب گواهینامه LEED است. معماران و مشتریانی که به دنبال LEED (گواهینامه پیشرو در طراحی محیط زیستی و استفاده بهینه از انرژی ) هستند می توانند با انتخاب مواد تولید شده از محصولات بازیافت شده، سودی بسیاری را کسب کنند. این مواد می توانند شامل هر چیزی شوند. نصب LEED با صرفه جویی در مصرف آب و شیرآلات کم مصرف و سایر ویژگی ها همراه است. حتی با این کار می توان جلوی بحران کاهش آب در 10 هزار دریاچه که تبدیل به یک مسئله اساسی شده است، را گرفت.

امیدواریم مقاله « راهکارهای کاهش هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان و فروشگاه – حرکت به سوی ساختمان پایدار » برای شما عزیزان مفید بوده باشد. در صورت تمایل می‌توانید آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و همچنین سوالات و نظرات خود را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با محصولات اکووات و همچنین شرایط خرید برای پروژه‌های ساختمانی، می‌توانید از طریق تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر راه‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. با اکووات همراه باشید.

بیشتر بخوانید:

 

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *