کدام بهتر است؟ درایور ایزوله یا غیرایزوله؟

 

درایور ایزوله و غیرایزوله - اکووات

درایورها بخش جدانشدنی چراغ­‌های ال‌­ای‌­­دی­ هستند و بنابراین باید برای انتخاب ال‌­ای‌­­دی­ مناسب، از کیفیت درایور آن اطلاعات کافی کسب نمود. در این مقاله به بررسی و مقایسه عملکرد درایورهای ایزوله و غیرایزوله پرداخته شده تا با آگاهی از خصوصیات هرکدام، بتوانید درایور مناسب خود را انتخاب کنید.

چرا باید درباره ایزوله بودن درایور بدانیم؟

افزایش آگاهی عمومی نسبت به صرفه­‌جویی در مصرف انرژی و همچنین قیمت مناسب محصولات ال‌­ای‌­­دی­ باعث استقبال زیاد مشتریان و مصرف‌­کنندگان از این  دسته از لامپ­‌ها و چراغ­‌ها شده‌­است. یکی از مهم‌­ترین اجزای یک چراغ یا لامپ ال‌­ای‌­­دی­ درایور آن است که  معمولا تعیین­‌کننده طول عمر واقعی و همچنین کیفیت عملکرد آن است. بر اساس آخرین آیین­‌نامه ایمنی درایورهای ال‌­ای‌­­دی­، خروجی دیمر و همچنین خروجی SELV (ولتاژ پایین ایمن) حتما باید سطح ایزوله پایه را داشته باشند. این اتفاق باعث می­‌شود تا خطر برق­‌گرفتگی و همچنین اتصالی، به حداقل برسد. در واقع با بررسی آیین­‌نامه‌­های جدید می‌­توان فهمید که مسئله ایمنی روزبه‌­روز اهمیت بیش­تری یافته و به آن توجه بیش­تری می­شود.در این مقاله، ایمنی و همچنین نحوه عملکرد و طول عمر درایورهای ایزوله و غیرایزوله بررسی می­شود تا بتوان به اهمیت این دو در تعیین درایور مناسب پی برد.

مقایسه درایور ایزوله و غیر ایزوله بر اساس:

1-ترانسفورماتور

در درایورهای ایزوله بخش ورودی (جریان AC) و بخش خروجی (ال‌­ای‌­­دی­) بوسیله یک مبدل یا ترانسفورماتور به صورت فیزیکی ایزوله شده‌­است. منبع تغذیه به وسیله این ترانسفورماتور جریان AC برق شهر با ولتاژ 220  را به جریانی با ولتاژ پایین‌­تر تبدیل می­‌کند. فرایند تبدیل جریان در این قطعات الکتریکی-مغناطیسی و بدون اتصال به زمین صورت می­‌گیرد

2-ایمنی

همان­‌گونه که در تصویر زیر نشان­‌داده­‌شده‌­است بخش ورودی و خروجی یک درایور ایزوله توسط ترانسفورماتور جدا شده و فضای عایق شده بدین حالت مطابق با الزامات ایمنی آیین­‌نامه است.در این حالت، هنگامی که عملکرد ورودی به هر دلیل دچار اختلال می­‌شود ولتاژ بالای ورودی به صورت مستقیم به بخش خروجی منتقل نمی­‌شود و این اتفاق از برق‌­گرفتگی افراد در تماس با درایور یا چراغ جلوگیری می­‌کند.این مکانیزم هم برای مصرف­‌کننده و هم برای تولیدکننده کاملا ایمن است.

درایور ایزوله و غیرایزوله - اکووات

درایور ایزوله و غیرایزوله - اکووات

 

سوال: آیا چراغ‌­هایی با درایور غیرایزوله ایمن نیستند؟

پاسخ: مطمئنا درایور غیرایزوله به تنهایی ایمن نیست اما این موضوع تاثیری بر ایمنی کل سیستم ندارد زیرا سایر قسمت­‌های لامپ و یا چراغ می‌­توانند به جای درایور، ایزوله شوند. بسیاری از تولیدکنندگان محصولات ال‌­ای‌­­دی­ در تجهیزات روشنایی خود به سادگی از درایورهای غیرایزوله استفاده می­‌کنند و به منظور رعایت استانداردهای ایمنی، تمرکز را بر ایزوله‌کردن سایر قسمت­‌های چراغ قرار می­‌دهند. در نتیجه این رویکرد لازم است تا تولیدکنندگان محصولات روشنایی هنگام استفاده از درایورهای غیرایزوله، ایزوله‌بودن سایر قسمت‌­های لامپ را به مقدار زیادی افزایش دهند در غیر این­صورت، مصرف‌کننده یا نصب­‌کننده چراغ با خطر برق‌گرفتگی روبرو خواهد بود. با این حال باز هم نمی‌­توان ایمنی چراغ‌­هایی با درایور غیرایزوله را به طور کامل تضمین کرد. لازم است تا هنگام طراحی یک چراغ و ساخت درایور آن، به موارد و شرایط استفاده از چراغ و  همچنین سازگاری درایور آن با شرایط مصرف توجه نمود تا به این وسیله خطر برق‌­گرفتگی کاهش یابد.

3- طول عمر

در حقیقت بررسی تفاوت چرخه عملکرد و طول عمر درایورهای ایزوله و غیرایزوله کار دشواری است. طول عمر و عملکرد درایورها به BOM و یا به عبارت دیگر مشخصه­‌ها و کیفیت و کمیت قطعات به‌کاررفته در این محصولات بستگی دارد و هر دوی این محصولات می‌توانند در مدت زمان طولانی، عملکرد قابل قبولی داشته­‌باشند. با این حال عمده درایورهای غیرایزوله در صنایع رقابتی­‌تر برای فروش بیش­تر و مداوم استفاده می­‌شوند. این محصولات به دلیل طراحی بر اساس طول عمر کمتر و همچنین مقاومت کمتر در برابر تغییرات جریان، عمر کوتاه‌­تری نسبت به درایورهای ایزوله دارند. در ساخت درایورهای غیرایزوله از ترانسفورماتوری که در درایورهای ایزوله برای ایزوله کردن به کار رفته­‌بود، استفاده نشده است. همان­طور که ذکر شد این ترانسفوماتورها هنگام ایجاد اختلال در جریان و یا سیستم، از انتقال ولتاژ بالا به قسمت خروجی یا زیرین درایور و آسیب زدن به ال‌­ای‌­­دی­ جلوگیری می­کند. اگر مسئله تغییر جریان در درایورهای غیرایزوله نادیده گرفته­شود جریان خروجی با ولتاژ بالا مستقیما به ال‌­ای‌­­دی­ وارد شده و موجب کاهش طول عمر ال‌­ای‌­­دی­ گردد.

4- راندمان انرژی

اگرچه نبود ترانسفورماتور موجب عمر کمتر درایورهای غیرایزوله شده اما از سویی دیگر این قطعات مقداری از توان ورودی را تلف می‌کنند. در نتیجه عدم وجود ترانسفورماتورها در درایورهای غیرایزوله باعث شده تا راندمان الکتریکی این درایورها نسبت به درایورهای ایزوله بیش­تر باشد. این عدد در درایورهای غیر ایزوله تا 90 درصد می­رسد در حالی که راندمان درایورهای ایزوله حداکثر 88 درصد است.

5-هزینه

طبیعی است که درایورهای غیرایزوله به دلیل طراحی ساده­‌تر و قطعات به­‌کاررفته کمتر نسبت به درایورهای ایزوله، هزینه تمام‌­شده کمتری دارند. این موضوع یکی دیگر از دلایل بیش­تر بودن میزان ساخت درایورهای غیرایزوله است. البته باید توجه نمود که هزینه کمتر درایورهای غیرایزوله الزاما به معنی هزینه کمتر در ساخت چراغ نیست زیرا همان‌­طور که ذکر شد، در صورت استفاده از این درایورها باید سایر قطعات و تجهیزات چراغ ایزوله شوند و این عمل ممکن است هزینه­‌های نهایی را افزایش دهد.

6- محدوده ولتاژ

در درایورهای ایزوله ولتاژ خروجی DC در محدوده 30-42  ولت قرار دارد.از سویی دیگر ولتاژ خروجی درایورهای غیرایزوله در محدوده 30-120 ولت و AC است.با مقایسه این دو محدوده می‌­توان دریافت که درایور غیرایزوله برای استفاده در مدارهایی با جریان کم و ولتاژ زیاد مناسب بوده و درایورهای ایزوله نیز در مدارهایی با فشار الکتریکی کمتر و همچنین برای اتصال به منبع تغذیه غیر ایزوله به کار می­روند.

درایورهای ایزوله در محصولات اکووات

در تمامی بازارهای جهانی برای تولید چراغ‌های خطی به‌دلیل نداشتن صرفه اقتصادی از درایورهای ایزوله استفاده نمی‌شود. تمامی محصولات اکووات به استثناء چراغ‌های خطی از درایورهای ایزوله استفاده شده است.

درایور - اکووات

این موارد مهم‌ترین نکات مربوط به درایورهای ایزوله و غیرایزوله به شمار می‌روند. بهترین راه برای آگاهی از آخرین اخبار، متدها و شیوه‌های روشنایی و نورپردازی، مطالعه مجله اکووات است که اطلاعات مرتبط با روشنایی و نورپردازی شما را به روز نگاه می‌دارد.

امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.  این مقاله توسط تیم تحریریه اکووات تهیه شده است. اگر از خواندن این مقاله راضی بودید، خواندن آن را به دوستانتان نیز پیشنهاد کنید. همچنین می‌توانید سوالات خودتان را در قسمت کامنت با ما مطرح کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دفاتر فروشگاهی ما تماس بگیرید. 

با اکووات همراه باشید.

 

 

در print به اشتراک بگذارید
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

در twitter به اشتراک بگذارید
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *