اشتباهات رایج در استفاده از پروژکتور LED

تیم تحریریه اکووات: نصب اشتباه پروژکتور همیشه به معنی اشتباه در مسیر تابش نور نیست. گاهی رعایت نکردن برخی نکات کوچک و ساده می‌تواند عملکرد و بازدهی بسیاری از کارهای ما را پایین بیاورد. نحوه استفاده از ادوات روشنایی نیز مستثنی از این موضوع نیست و اگر شما به بعضی نکات به ظاهر ساده توجهی نداشته باشید، نتیجه‌ای که می‌گیرید بسیار متفاوت از آن چیزی خواهد بود، که انتظارش را داشتید. در این مقاله ۴ اشتباه رایج در استفاده از پروژکتور LED را مرور میکنیم.

پروژکتور LED نور را به طور وسیع منتشر می‌کنند از همین رو، دامنه کاربردهای آن‌ها گسترده است. پروژکتورهای LED هم در ساختمان‌های مسکونی کاربرد دارند، و هم از محبوبیت خاصی در روشنایی انبارها و فضاهای باز برخوردارند. شدت نور بالا و تابش وسیع، باعث شده تا از پروژکتور LED در امور مختلفی چون روشنایی اماکن تجاری، روشنایی مناظر و محیط‌های طبیعی، روشنایی اماکن ورزشی و روشنایی ایمنی، استفاده شود.

نصب اشتباه پروژکتور - روشنایی - ۴ اشتباه رایج در استفاده از پروژکتور LED اکووات پروژکتور ال ای دی

نباید فراموش کنیم که همیشه شدت نور بیشتر یا مصرف انرژی کمتر به معنی بازدهی و بهره‌وری بیشتر نیست و طریقه به کارگیری چراغ اهمیت ویژه‌ای دارد. در ادامه به ۵ اشتباه رایج در استفاده از پروژکتور LED اشاره می‌کنیم.

۱- قرار دادن پروژکتور در مکان غلط.

در هر کاربرد و مکانی که پروژکتور LED استفاده می‌شود، مکان‌یابی غلط موجب بروز مشکلات می‌شود. برای مثال، قرار گرفتن در زاویه اشتباه می‌تواند شما را وادار به استفاده از پروژکتور دیگری کند، در حالی که می‌توانستید با همان تعداد اولیه، فضای مدنظرتان را همان گونه که می‌خواهید روشن کنید. همچنین قرار دادن چند پروژکتور در فواصل نادرست باعث بروز خیرگی‌های آزاردهنده و ناخواسته می‌شود.

در هنگام نصب پروژکتور باید توجه داشته باشید تا فضای مورد نظرتان با حداقل انرژی مصرفی ممکن به حداکثر روشنایی برسد و تا جایی که می‌توانید از بروز سایه و نقاط تاریک جلوگیری کنید.

۲- استفاده نکردن از سنسور

یکی از نشانه های نصب اشتباه پروژکتور استفاده نکردن از سنسورهای کنترل کننده است. شاید استفاده از این سنسورها در کشور ما کمتر رایج باشد اما نصب چنین سنسورهایی باعث جلوگیری از هزینه‌های اضافی می‌شود.

استفاده از سنسورهای حساس به نور و یا حساس به حرکت و قرار دادن این سنسورها در مکان درست، می‌تواند باعث بهبود عملکرد و جلوگیری از مصرف بی مورد انرژی شود. سنسورهای حساس به نور یا فوتوسل‌ها با سنجش نور محیط و به طور خودکار روشنایی پروژکتورها را کنترل می‌کنند. برای روشنایی محیط‌هایی مثل پارکینگ نیز می‌توانید از سنسورهای حساس به حرکت استفاده کنید تا در زمان‌های غیر لازم پرژکتور شما خاموش شود.

۳- محیط بیش از حد روشن است.

یکی دیگر از اشتباه های رایج در استفاده از پروژکتور LED روشن کردن بیش از حد محیط است. همیشه روشن‌تر به معنای بهتر نیست. بسیاری از اوقات می‌توانیم با پروژکتورهایی با توان مصرفی پایین‌تر و شدت نور تولیدی کمتر کارمان را راه بیاندازیم. پروژکتورهایی با توان پایین مثل پروژکتور ۳۵ وات اکووات در بسیاری از موارد مثل روشنایی باغچه یا انبارهای کوچک می‌توانند پاسخگوی نیازهای شما باشند. استفاده از دانش مشاورین و طراحان روشنایی و همچنین شبیه سازی کامپیوتری برای پروژه‌های بزرگ‌تر می‌تواند در جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی به شما کمک کند.

۴- کنترل از راه دور پرژکتور دشوار است.

اگر از سیستم‌های کنترل از راه دور برای پروژکتور استفاده می‌کنید و برای استفاده از آن با مشکل روبرو هستید، ریموت کنترل کار نمی‌کند یا در بهترین شرایط بعضی وقت‌ها کار می‌کند، به احتمال زیاد با تداخل فرکانس روبرو هستید.

ریموت کنترل‌های موجود در بازار برای کنترل چراغ‌ها و تجهیزات روشنایی معمولا از دو نوع مادون قرمز (IR) یا امواج رادیویی (FR) هستند. نکته مثبت کنترل‌های FR این است که امواج آن از موانع و دیوارها عبور می‌کند ولی عیب آن همان احتمال تداخل فرکانس با دیگر تجهیزات الکترونیکی با فرکانس مشابه است. کنترل‌های IR ارزان‌تر و رایج‌تر هستند ولی از موانع عبور نمی‌کنند و باید به طور مستقیم در مقابل سنسور قرار گرفته باشند تا عمل کنند.

در مقاله‌ای که خواندید در رابطه با ۴ اشتباه رایج در استفاده از پروژکتور LED و همچنین نشانه‌هایی از نصب اشتباه پروژکتور صحبت کردیم. اگر قصد دارید از پروژکتور ال ای دی در محیط کار یا منزل خود استفاده کنید، و یا به مشاوره بیشتری در این زمینه نیاز داشتید، می‌توانید با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید. با اکووات همراه باشید.

Share on print
چاپ این مقاله

به اشتراک بگذارید:

Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email
نظرات کاربران

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *