شدت نور عبارتست از مقدار نور ساطع شده از منبع نور در هر ثانیه در یک جهت بخصوص. واحد اندازه گیری شدت نور‌ “کاندلا” می باشد. تولید کنندگان چراغ برای هر محصول خود یک منحنی توزیع نور ارائه می دهند که در آن شدت نور محصول در هر زاویه را نشان داده و بر اساس این مقادیر طراحی روشنایی انجام می شود. منحنی توزیع نور یکی مهمترین ابزارهای طراحی روشنایی می باشد؛ انتخاب و جایابی چراغها در یک پروژه و اینکه چه تعداد چراغ با چه فاصله ای در یک محل بایستی نصب شود تا نور مناسب تامین گردد همگی از کاربردهای این نمودار می باشد. همکنون نرم افزار “دایالوکس” با استفاده از نقشه سه بعدی مکانی، پخش نور را پیش از اجرای سازه محاسبه می نماید و انتخاب نوع چراغ و محل قرارگیری آنها را به دور از حدس و گمان ممکن می سازد.

شدت نور - اکووات

میزان تمرکز نور یک چراغ بوسیله شدت نور معین می گردد. چراغ های اسپات (نور متمرکز) شدت نور چندین برابری در محور تقارن لامپ دارند درحالیکه لامپ های دیفیوزد (با نور غیر متمرکز) شدت نور نسبتا یکسانی در کلیه جهات دارند. شدت نور نیز مانند پارامتر قبلی، یک خصیصه چراغ بوده و در برگه مشخصات به شکل آن اشاره می شود همچنین تولیدکنندگان مطرح، فایل پخش نور را نیز در اختیار طراح قرار می دهند. لامپ های اسپات در بازار به لامپ های با پرتاب نور بالا معروف هستند.

همانطور که در بخش دوم شکل میبینید، شدت نور، میزان شار نوری در جهت زاویه فضایی ω می باشد، زاویه فضایی به مخروطی اطلاق می شود که زاویه رأس آن برابر با ω می باشد. این پارامتر یک فاکتور جهت دار می باشد و جمع مقادیر شدت نور در کلیه جهات، شار خروجی کل لامپ را بدست می دهد.

 

امیدواریم که توانسته باشیم به سوالات شما در رابطه با این موضوع پاسخ مناسبی داده باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا اطلاع از شرایط خرید محصولات اکووات می‌توانید با شماره ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *