THD یا همان اعوجاج هارمونیک کل چیست؟

به اشتراک بگذارید:

Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

تیم تحریریه اکووات: اعوجاج هارمونیک کل یا همان THD ( Total Harmonic Distortion ) یکی از مهم‌ترین فاکتورهای عددی در محاسبات مربوط به سیستم‌های الکتریکی است که باید تا حد ممکن پایین نگه‌داشته شود. در این مقاله بیشتر در رابطه با این مفهوم صحبت خواهیم کرد.

THD یا همان اعوجاج هارمونیک کل چیست؟

THD چیست؟

اعوجاج هارمونیک کل ، THD یا همان Total harmonic distortion یک پارامتر کیفی که نشان می‌دهد یک سیگنال تا چه حد به شکل موج سینوسی مورد نظرش شبیه است. مقدار THD بر حسب درصد بیان شده و هرچه کمتر باشد، شکل موج سینوسی دارای کیفیت بهتری بوده و سیگنالی با اعوجاج هارمونیکی کمتری تولید شده است.

به طور کلی، THD پایین‌تر به معنی ضریب توان یا همان Power Factor (PF) بالاتر و بازدهی بیشتر است. ضریب توان و درصد اعوجاج هارمونیک کلی به طور مستقیم با یک‌دیگر در ارتباط هستند. در محصولات الکتریکی، به خصوص در زمینه روشنایی، ضریب توان‌های بالای ۰٫۹ به این معنی است که درصد THD در آن محصول آن قدر کم است که می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. اعوجاج هارمونیک کل از ابتدا در اغلب دستگاه‌های الکتریکی و منابع تغذیه وجود داشته است اما همیشه به دلیل کوچک بودن این میزان، تاثیری که بر عملکرد دستگاه می‌گذاشته قابل اقماض بوده است. این موضوع به همین منوال تا دهه ۶۰ میلادی و پیش از استفاده از جریان‌های غیر خطی ادامه داشته است. 

اعوجاج هارمونیک کل چه خساراتی می‌تواند به بار بیاورد؟

اعوجاج هارمونیک می‌تواند اثرات مضر بر روی تجهیزات الکتریکی داشته باشد. اعوجاج ناخواسته می‌تواند جریان در سیستم‌های قدرت را افزایش دهد که منجر به دماهای بالاتر در رساناهای خنثی و ترانسفورماتورهای توزیع می‌گردد. فرکانس هارمونیک بالاتر از حد مجاز، باعث از دست رفتن هسته اضافی در موتور و در نتیجه گرمایش بیش از حد هسته موتور می‌شود. همچنین این فرکانس‌های مرتبه بالاتر می‌توانند با خطوط انتقال ارتباط تداخل پیدا کنند چون آن‌ها در فرکانس‌های ثابت به عنوان فرکانس انتقالی نوسان می‌کنند. این اتفاق اگر کنترل نشود، افزایش دما و تداخل فرکانسی می‌تواند به شدت تجهیزات الکترونیکی را در معرض خطر قراردهد و باعث وارد آمدن آسیب‌های شدید به منابع تغذیه شود.

پیشنهاد اکووات درمورد THD چیست؟

اکووات با استفاده از دانش به روز متخصصین خود، اقدام به طراحی و تولید درایورها به صورت مخصوص برای هر کدام از محصولاتش به صورت جداگانه می‌نماید. ضریب توان اکثر درایور قریب به اتفاق همه محصولات تولیدی توسط شرکت اکووات ۰٫۹۵ است و از این بابت خیال شما بایستی در رابطه با THD و مسائل مربوط به آن راحت باشد. همچنین برای رفع نیاز مجموعه‌های عظیم که شبکه تجهیزات الکتریکی و روشنایی آن‌ها بایستی استانداردهای خاصی را رعایت کند، ۳ سال ضمانت محصولات تولیدی اکووات متضمن کیفیت بالای این محصولات است.

اگر این مقاله از نظر شما مفید بوده است، نظر بدهید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. در ضمن می‌توانید برای خرید محصولات، پاسخ به سوالات و کسب مشاوره در رابطه با روشنایی با شماره تلفن ۶۶۷۵۲۰۰۵-۰۲۱ و یا دیگر پل‌های ارتباطی با ما تماس بگیرید.

آخرین‌های مجله
بخش‌های تحریریه
نظرات کاربران

One Comment

  • پیش از این در نمایشگاه توضیحات لازم در رابطه با THD رو بچه های اکووات منتقل کردن. امروز هم که این مقاله رو خوندم مجدد احساس رضایت کردم. مقاله مفیدی بود.ممنون از شما و همه زحمت کشان برند با کیفیت اکووات

    پاسخ

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Share on print
چاپ این مقاله